Treść zadania

Natalka7822

Fizyka w załączniku zadania

Załączniki do zadania

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

Rozwiąż to zadanie i zarób nawet 14 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 10 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

  • antekL1

    Czytam to zadanie dopiero następnego dnia, ale masz rozwiązanie, może innym razem się przyda.

    Zadanie (chyba #1, na górze, nie ma numeru)
    a) Sila ciężkości działa pionowo w dół. Siła nacisku jest SKŁADOWĄ siły ciężkości, więc w ogóle nie ma sensu mówić o ich równoważeniu się :)
    Ale powiedzmy, że jest błąd w treści zadania i chodziło o siłę REAKCJI równi na nacisk. Ta sila działa prostopadle do powierzchni równi więc NIE jest równoległa do siły ciężkości. Dwa wektory skierowane pod kątem do siebie NIE mogą dać wypadkowej równej zero.

    b) Te 2 wektory (ciężkość, reakcja równi) MUSZĄ dawać niezerowy wektor wypadkowy, czyli siłę, która musi poruszyć ciało na stromym zboczu.
    =======================

    Zadanie 2.
    Układ nieinercjalny (ruchomy) to taki, jakby obserwator siedział na tym klocku.
    W takim układzie obserwator NIE porusza się względem klocka, więc wszystkie działające na niego siły muszą dawać wypadkową równą zero.

    (b) i (e). Nie ma sił bezwładności. Siła sprężystości (od sprężyny, w górę) i siła ciężkości (w dół) są jednakowe i znoszą się. Narysuj 2 równe, pionowe wektory o przeciwnych zwrotach.

    W pozostałych przypadkach działa siła bezwładności. Ma ona zwrot PRZECIWNY do przyspieszenia.

    (a) i (f) Siła bezwładności działa w dół i dodaje się do siły ciężkości. Siła sprężystości musi równoważyć sumę ciężkości i bezwładności czyli rysujesz w górę wektor będący sumą wektorów w dół.

    (c) i (d) Siła bezwładności działa w górę i odejmuje się od siły ciężkości. Siła sprężystości musi równoważyć różnicę ciężkości i bezwładności czyli rysujesz w górę wektor będący różnicą wektorów w dół.

    Nie zapominaj, że przyspieszenie windy jest mniejsze od ziemskiego więc wektor sily bezwładnosci w każdym przypadku ma być sporo krótszy od wektora siły ciężkości.
    ============================================

    Zadanie 3.
    Siła (F) = masa (m) razy przyspieszenie (a) ; F = m * a
    a = 3 m/s^2 [ sekunda do kwadratu w mianowniku, w zadaniu jest błąd ]

    Piłka: m = 2 kg. F = 2 * 3 = 6 N
    Pociąg: m = 2000 kg. F = 2000 * 3 = 6000 N
    Siła działająca na pociąg jest 1000 razy większa (tyle razy ile razy masa pociągu jest większa od masy piłki)
    =======================

    Zadanie 4.
    Do nadania masie m = 620 kg przyspiszenia a = 10 m/s^2 potrzeba siły F równej:
    F = m * a = 620 * 10 = 6200 N
    Siła napędowa musi być większa bo dochodzi siła tarcia T = 700 N.
    Wymagana siła Fw to:
    Fw = F + T = 6200 + 700 = 6900 N
    =======================

Podobne zadania

wilczyca666 to bardzo wazne na jutrzejsze zaliczenie.fizyka Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: wilczyca666 28.3.2010 (19:16)
nihat Fizyka-referat Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: nihat 28.3.2010 (20:13)
anetusia Fizyka Oblicz temperature gazu,wiedzac ze srednia energia kinetyczna jego Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: anetusia 13.4.2010 (14:36)
asiulka225 Fizyka i Astronomia Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: asiulka225 16.4.2010 (17:13)
szupil Fizyka, Siła Wzajemnego Oddziaływania Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: szupil 24.4.2010 (21:46)

Podobne materiały

Przydatność 70% Fizyka budowli

Wszelkie rozwiązania techniczne w budownictwie są powiązane z naukami przyrodniczymi: fizyką i chemią. Znajomość procesów fizycznych zachodzących w materiałach budowlanych lub w ich komponentach umożliwia racjonalne projektowanie obiektów budowlanych z uwzględnieniem oszczędności energii oraz ochronę tych obiektów przed czynnikami mającymi niekorzystny wpływ na samopoczucie i...

Przydatność 50% Fizyka jądrowa.

1.Cząsteczki Wiele zjawisk chemicznych i fizycznych dowodzi, że wszystkie ciała składają się z najdrobniejszych cząsteczek (molekuł), które znajdują się w nieustannym, chaotycznym ruchu cieplnym. Zależność własności ciał od ruchu cząsteczek jest przedmiotem badań molekularno- kinetycznej teorii materii. Teraz rozpatrzymy dwie własności cząsteczek: ich masę, oraz...

Przydatność 60% Fizyka burzy

BURZE Informacje ogólne: O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów), przejawiających się krótkim, silnym błyskiem i suchym trzaskiem lub głuchym grzmotem. Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą, a ziemią. Zjawisko to tłumaczy teoria mówiąca iż, na skutek indukcji elektrostatycznej...

Przydatność 75% Fizyka jądrowa

1. Budowa atomu: Wewnątrz atomu znajduje się dodatnio naładowane jądro, a wokół niego po odpowiednich torach krążą elektrony. Średnica atomu jest rzędu 10-10m , zaś jądra atomowego 10-15m. W jądrze znajdują się protony i neutrony. W atomie liczba neutronów jest równa bądź większa od liczby protonów. Liczba atomowa : to liczba protonów w jądrze atomu danego...

Przydatność 50% Fizyka współczesna

1. Rodzaje promieniowania elektromagnetycznego a) Radiowe b) Telewizyjne c) Mikrofale d) Podczerwień e) Światło (widzialne, białe) ? Czerwone ? Pomarańczowe ? Żółte ? Zielone ? Niebieskie ? Fioletowe f) Ultrafiolet g) Rentgenowskie h) Gamma 2. Widmo fal elektromagnetycznych - rozkład promieniowania elektromagnetycznego z długością lub częstotliwością 3. Foton i jego...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji