Treść zadania

~Kleba

Utworzyć algorytm obliczający sumę pięciu kolejnych liczb naturalnych. Wynik oznaczyć przez S.

Rozwiązanie

Żeby nie wpisywać kolejnych pięciu instrukcji dodawania, wykorzystamy instrukcję iteracyjną. Wprowadzimy sobie pewną zmienną pomocniczą np. i, zwaną często w takich przypadkach zmienną sterującą.

Kolejne kroki postępowania:

1. START

2. Wprowadź S oraz i;

3. do S podstaw (przypisz zero) – S:=0;

4. pod i podstaw – i:=1;

5. S:=S+1;

6. i:=i+1;

7. blok warunkowy - czy i>5?

8. Jeśli „N” to – wróć do kroku 5;

9. Jeśli „T” to - Pisz S

10. STOP

W zadaniu tym użyliśmy symbolu := oznaczającego instrukcję podstawiania (przypisania), o której była mowa już wcześniej.

Proszę zapisać powyższe schematem blokowym.

Rozumując podobnie, możemy utworzyć algorytmy dla większej iloś
ci dodawanych liczb. W ostateczności możemy zapisać rozwiązanie do sumowania dowolne ilości liczb.

Zadanie

Utworzyć algorytm obliczający sumę kolejnych dowolnych n liczb naturalnych.

Proszę, posługując się podanym i analizowanym wyżej przykładem utworzyć ten algorytm i zapisać go wpierw za pomocą listy kroków, a następnie za pomocą schematu blokowego.

Rozwiązania przesłać do mnie w możliwie jak najbliższym czasie (może być jeszcze dzisiaj, lub najpóźniej do świąt).

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

Zaloguj się lub załóź konto aby dodać komentarz.

  • Podany algorytm sumuje 5 razy jedynkę, a nie kolejne liczby naturalne.
    W kroku 5 powinno być: S := S + i

    a) Czy sumowanie zawsze trzeba zaczynać od jedynki ?
    b) Czemu nie zastosować wzoru na sumowanie N kolejnych liczb naturalnych ? Wzór jest znany od chyba 200 lat i jest starszy niż komputery.

Rozwiąż zadanie i zarób nawet 14 punktów. 2 za rozwiązanie zadania, 10 gdy Twoja odpowiedź zostanie uznana jako najlepsza.

Rozwiązania

Podobne zadania

kaper1994 Algorytm Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kaper1994 21.9.2010 (16:42)
htheory Narysuj algorytm obliczający silnię wprowadzonej liczby. Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: htheory 12.10.2010 (22:02)
htheory Narysuj algorytm wyświetlający wszystkie liczby pierwsze z przedziału od 1 Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: htheory 12.10.2010 (22:03)
htheory Narysuj algorytm obliczający średnią arytmetyczną elementów dodatnich Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: htheory 17.10.2010 (15:54)
dawe-19 Narysuj w postaci schematu blokowego wraz ze specyfikacja algorytm wyliczający Przedmiot: Informatyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: dawe-19 17.10.2010 (21:20)

Podobne materiały

Przydatność 80% Cecha podzielności liczb naturalnych.

Cecha podzielności przez 2 Liczba jest podzielna przez 2 jeżeli jej ostatnia cyfra jest parzysta lub jest nią zero. Przykłady: 12, 48, 100, 124 Cecha podzielności przez 3 Liczba jest podzielna przez 3 jeżeli suma jej cyfr tworzy liczbę podzielną przez 3. Przykłady: 27 bo 2+7=9 123 bo 1+2+3=6 621 bo 6+2+1=9 Cecha podzielności przez 4 Liczba jest...

Przydatność 70% Algorytm huffmana

algorytm huffmana rozpisany dokladnie krok po kroku na przykladzie 6 liter sa rydunki drzew wszystko dokladnie ;)

Przydatność 60% Dzieje Liczb

Liczba, jest podstawowym pojęciem matematyki, które powstało w świadomości człowieka na wiele tysięcy lat przed naszą erą, a następnie kształtowało się i rozwijało wraz z rozwojem cywilizacji i kultury. Z chwilą, gdy rozróżnienie między „jeden” i „wiele”- charakterystyczne dla ludów pierwotnych- przestało wystarczać, wprowadzone zostały liczby: 1,2,3,4,...,a więc...

Przydatność 75% Symbolika liczb

Liczbę 1 uważano dawno, dawno temu za liczbę najdoskonalszą. Jest to pierwsza liczba nieparzysta. Wszystkie inne liczby pochodzą od jedynki, np.2, to 1 + 1. Jeden - ile to jest: dużo czy mało? Zastanów się! Wszyscy chcą być pierwsi: w nauce, w sporcie, w zabawie, ale nikt nie chce dostać jedynki z klasówki! Liczba 2 jest pierwszą liczbą parzystą. Uważana była przed wiekami...

Przydatność 75% Spadek współczesności dla kolejnych pokoleń

W poniższej pracy postaram się wymienić niektóre z wartości, jakie nasza współczesność pozostawi po sobie kolejnym pokoleniom. Moje zadanie nie jest łatwe, jednak spróbuję sobie z nim poradzić. Na pewno nasze prawnuki będą korzystać z komputerów, których wynalazcami są osoby żyjące w naszych czasach. Będą jeździć samochodami, które wymyślili współcześni mechanicy....

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji