Treść zadania

Konto usunięte

przy jakiej prędkości korzystniejsze energetycznie dla człowieka jest bieganie a nie chodzenie?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Do produkcji energii człowiek wykorzystuje substraty energetyczne znajdujące się w pożywieniu. Energia ta zostaje od razu zużyta lub zmagazynowana w postaci białek, węglowodanów i tłuszczów. Przy mało aktywnym trybie życia i dużej ilości dostarczanych pokarmów pokaźna część energii jest magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej, co uwidacznia się w postaci nadwagi lub otyłości.

    To ile energii z pożywienia zostanie zużyte przez organizm zależy od rodzaju wysiłku:

    1. Podczas wysiłków krótkotrwałych o dużej intensywności energia jest czerpana głównie z procesów beztlenowych. Przemiany beztlenowe są efektywne jednak ich działanie jest krótkotrwale. Energia produkowana w procesach beztlenowych starcza na zaledwie kilkadziesiąt sekund. Procesy te maja ogromne znaczenie w sportach bardzo intensywnych lecz krótkotrwałych, np. biegi krótkodystansowe, pływanie na 100- 200m.

    2. Podczas wysiłków długotrwałych o mniejszej intensywności energia jest wytwarzana na drodze przemian tlenowych. Jest to korzystniejszy sposób, gdyż zasoby energii nie kończą się, tak jak w procesach beztlenowych. Energia uwalniania jest tutaj głównie z tłuszczów, co powoduje przy dłuższej pracy do zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Przemiany tlenowe są wykorzystywane w ćwiczeniach tzw. aerobach, np. aerobik, step, jazda na rowerze, jogging.

    3. Podczas wysiłków długotrwałych i o dużej intensywności energia jest wytwarzana zarówno w procesach tlenowych, jak i beztlenowych.

    Planując trening zgodnie z fizjologią wysiłku należy pamiętać o kilku zasadach:

    * waga i ilość tkanki tłuszczowej może być zmniejszona tylko, gdy wysiłek jest długotrwały, tj. powyżej 30 min i gdy jest stosowany systematycznie (optymalnie 3 razy w tygodniu).
    * przerwy między treningami są niezwykle ważnym elementem. Zapobiegają one stanom przetrenowania i powstawania kontuzji. Można wtedy zastosować zabiegi odnowy biologicznej, np. sauna, masaż, ciepła kąpiel.
    * zaleca się, aby zwiększać wysiłek fizyczny wraz z osiąganiem większego wytrenowania tj. wydłużać czas i intensywność treningu.



    Systematyczny wysiłek fizyczny wywołuje wiele zmian w organizmie, m.in.:

    * obniża ciśnienie krwi,
    * poprawia wydolność serca,
    * poprawia proces oddychania,
    * oczyszcza krew z toksyn,
    * reguluje poziom cukru we krwi,
    * zapobiega osteoporozie, wzmacnia kości,
    * przyspiesza metabolizm.



    Warunkiem osiągnięcia wyżej wymienionych efektów treningu jest odpowiedni dobór ćwiczeń, ich czasu trwania a także częstości wykonywania. Wykonanie wysiłków zgodnie z fizjologią organizmu pozwala się cieszyć jego dobroczynnym działaniem oraz szybciej zaobserwować efekty.

Rozwiązania

Podobne zadania

Axe Pomoc przy referacie :] Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Axe 29.3.2010 (20:22)
anka9494 Jak sprawdzić za pomocą igły magnetycznej cz stalowy pręt jest na Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: anka9494 10.4.2010 (13:48)
karola3d ciało podniesiono z powierzchni ziemi na wysokość 80cm wykonując przy tym Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: karola3d 15.4.2010 (18:59)
madzia020892 co to jest teoria geocentryczna i heliocentryczna Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: madzia020892 18.4.2010 (18:48)
IcyHot Czy siła wyporu zależy od zasolenia mórz, czy może wszędzie jest taka sama? Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: IcyHot 20.4.2010 (12:38)

Podobne materiały

Przydatność 70% Przemysł energetyczny w Polsce

Elektrownie dzielimy na: 1. elektrownie cieplne; 2. elektrownie wodne; 3. elektrownie jądrowe; 4. elektrownie niekonwencjonalne. 1. Elektrownie cieplne: Spalany w nich węgiel służy do ogrzewania wody, a wytwarzana para wodna pomaga w uzyskaniu energii. Jedne z największych elektrowni spalających węgiel brunatny są w Bełchatowie, Bogatyni i Koninie. Jednak większość...

Przydatność 65% Przemysł energetyczny w Polsce

Przemysł energetyczny Na początku XXI wieku produkcja energii elektrycznej wynosiła 144 TWh (mld kWh), co w pełni zaspokajało potrzeby wewnętrzne kraju oraz dawało niewielkie nadwyżki eksportowe. Zdecydowana większość energii (97%) pochodzi z elektrowni cieplnych, w tym 56% z elektrowni opalanych węglem kamiennym, 3% z hydroelektrowni oraz 0,03% z elektrowni wiatrowych. Od kilku...

Przydatność 50% W jakiej szkole chciałbym pracować?

Moim zdaniem nie zacznę dążyć do zamierzonego celu czyli idealnej szkoły, jeżeli nie postawię przed sobą zasadniczego pytania: w jakiej szkole są zdrowe relacje pomiędzy ucznami, a nauczycielami? Szkoła, w której chciałbym pracować, powinna się znajdować w centrum miasta, ponieważ potencjalnie to właśnie w nim uczniowie jako dorośli będą stawać przed odpowiedzialnymi...

Przydatność 50% przemysl paliwowo-energetyczny i jego baza surowcowa (Polska)

Przemysł energetyczny jest podstawą wszelkiej działalności produkcyjnej i jest głównym miernikiem poziomu gospodarczego kraju.

Baza surowcowa:
- węgiel kamienny – jego wydobycie w ostatnich latach maleje, co spowodowane jest wydobyciem na większych głębokościach (co podnosi koszty), likwidacją starych i nierentownych kopalń, stosowaniem energooszczędnych...

Przydatność 60% Przemysł wydobywczy, energetyczny, metalurgiczny, chemiczny, elektromaszynowy... w Polsce

Surowce mineralne: podział: 1.energetyczno-chemiczne: węg. kamienny, węg. brunatny, ropa naftowa 2.metaliczne: rudy żelaza, rudy cynku i ołowiu, rudy miedzi, rudy niklu 3.chemiczne: sole kamienne, sole potasowo-magnezowe, siarka, baryty 4.skalne: granity i bazalty, wapienie i margle i dolomity i gipsy, iły i gliny, piaskowce, piaski i żwiry Wydobycie surowców...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji