Treść zadania

ewela110

wyjasnij pojecia

1.paleczka salmonella
2.gronkowce
3.laseczki jadu kielbasianego

4.dor brzuszny
5.wirusowe zapalenie watroby typ A
6.czerwonka
7.włośnica
8.tasiemczyce

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    2.Gronkowce (Staphylococcus), rodzaj bakterii należący do rodziny Micrococcaceae, mają kształt kuli i układają się w charakterystyczne grona. Saprofityczne gronkowce są szeroko rozpowszechnione, występują w powietrzu, wodzie, ściekach, na przedmiotach.

    W organizmach zwierzęcych obecne są na skórze (Staphylococcus epidermidis - skórny, biały), błonie śluzowej m.in. nosa i jelit, a także w kale.

    Gatunek Staphylococcus aureus - gronkowiec złocisty i Staphylococcus pyogenes - ropny jest najczęstszą przyczyną zmian ropnych występujących u człowieka, tj.: czyrak, trądzik, nieżyt dróg oddechowych i moczowych, zapalenie ucha środkowego, płuc, mózgu.

    Niektóre szczepy rozmnażają się w produktach spożywczych np. lodach, produkują jad bakteryjny wywołujący objawy zatrucia pokarmowego.

    Liczne szczepy Staphylococcus aureus są oporne na antybiotyki (antybiogram).

    1.Salmonella, rodzaj bakterii w obrębie rodziny Enterobacteriaceae, pałeczki Gram-ujemne (Grama metoda), urzęsione. Znanych jest ok. 2500 gatunków tych bakterii. Kilkaset gatunków jest chorobotwórczych dla człowieka i zwierząt, wywołują: dur brzuszny, dury rzekome i zatrucia pokarmowe (salmonellozy).

    3.LASECZKA JADU KIEŁBASIANEGO - Clostridium botulinum, laseczka wywołująca zatrucie pokarmowe, znajdująca się zazwyczaj w źle przygotowanych konserwach.
    Objawy zatrucia: gorączka, ostra biegunka prowadząca do odwodnienia, porażenie mięśni ocznych.
    Laseczka jadu kiełbasianego nie rozmnaża się w organizmie ale jest bardzo odporna na leczenie.

    4.Dur brzuszny (łac. typhus abdominalis), zwany dawniej tyfusem lub tyfusem brzusznym, jest ogólnoustrojową chorobą bakteryjną wywołaną Gram-ujemnymi pałeczkami z gatunku Salmonella typhi. Wywołują ją bakterie z grupy salmonelli, które w temperaturze 60 °C giną już po kilkunastu minutach. Źródłem zakażenia może być brudna woda, nieumyte owoce, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki Salmonella typhi. Charakteryzuje się gorączką, krańcowym wyczerpaniem, bólami brzucha, objawami zatrucia endotoksyną (splątanie) i różową wysypką, tak zwaną różyczką durową czyli rumieniową wysypką plamisto-grudkową zlokalizowaną na skórze klatki piersiowej lub nadbrzusza. Towarzyszy tym objawom także powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych szyi, oraz zapalenie spojówek. Pomimo gorączki występuje względna bradykardia.

    5.Wirus zapalenia wątroby typu A, HAV (z ang. Hepatitis A Virus, oficjalna nazwa enterowirus 72) – ssRNA wirus z rodziny Picornaviridae. HAV jest wirusem o średnicy 27 nm i symetrii ikosaedralnej. Znany jest jeden serotyp tego wirusa. HAV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu A[1], tzw. żółtaczki pokarmowej.

    Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi (epidemie mleczne, wodne itp.). Na uwagę zasługuje fakt, że HAV może przez długi czas utrzymywać się w środowisku przy dużej wilgotności. Czas wylęgania 2-6 tygodni (średnio 28 dni)[2].

    Wirus namnaża się najpierw w przewodzie pokarmowym, następnie dochodzi do wiremii, po czym (prawdopodobnie) dochodzi do zakażenia wątroby i powstania objawów chorobowych. W wyniku tego zakażenia dochodzi do zapalenia wątroby.

    6.
    Czerwonka bakteryjna- Zakaźna biegunka, wywołana przez pałeczki Shigella. Czerwonka jest chorobą brudnych rąk. Zarażają się najczęściej dzieci między 1. a 4. rokiem życia, choć zdarzyć się może w każdym wieku.
    Po 2-5 dniach od kontaktu z bakterią dziecko zaczyna gorączkować - ma ściskające, kolkowe bóle brzucha. Przed oddaniem stolca krzyczy z bólu. Początkowo papkowate stolce stają się coraz bardziej skąpe, śluzowe. Zawierają domieszkę krwi, ropy. Dziecko oddaje ich tak dużo (nawet do 30 na dobę), że jeśli nie zgłosimy się szybko do lekarza, dojdzie do odwodnienia.

    Jeśli maluch stracił w czasie biegunki dużo wody i cennych elektrolitów, będzie musiał pozostać w szpitalu, gdzie zostanie nawodniony. Natomiast jeżeli stan dziecka jest zadowalający, lekarz po pobraniu próbki kału na posiew zaleci antybiotyk, częste pojenie malca i ścisłą dietę (herbatka, kleiki, suchary, marchwianka).
    Zwykle po 3-4 dniach dziecko czuje się lepiej. Do czasu pojawienia się prawidłowych stolców wyklucza się z diety działające przeczyszczająco jarzyny, owoce, ciemne pieczywo.

    O wyleczeniu mówi się, gdy trzykrotne posiewy kału pobrane po zakończeniu leczenia nie wykazują obecności bakterii. Lekarz, który leczy malca, ma obowiązek zawiadomić Sanepid, a jego pracownicy przyjdą do domu, żeby zdezynfekować mieszkanie, a w szczególności toaletę.

    Niestety, przebycie tej choroby nie daje odporności, więc tylko częste mycie rąk i spożywanych owoców i warzyw uchroni nas przed ponownym zachorowaniem.

    7.Włośnica, trychinoza, trichinelloza (łac. trichinosis, trichinellosis, ang. trichinosis, trichinellosis) – ciężka choroba pasożytnicza, spowodowana zarażeniem człowieka lub zwierzęcia włośniem krętym (Trichinella spiralis).

    8.Tasiemczyca, tenioza, cestodoza (łac. taeniasis, Taenia – tasiemiec) – choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt wywoływana przez pewne gatunki tasiemca, np. cenuroza lub wągrzyca.

Rozwiązania

Podobne zadania

ewela110 zakazenia bakteryjne Przedmiot: Przedsiębiorczość / Liceum 2 rozwiązania autor: ewela110 30.5.2010 (08:59)
ewela110 zakazenia Przedmiot: Przedsiębiorczość / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewela110 30.5.2010 (09:05)

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji