Treść zadania

guciak25

Proszę pomóżcie mi z poniższymi zadaniami.

zad. 1
Z komory lewej krew wypływa............................................. jest to krew...............................
zad. 2
Do przedsionka prawego krew wpływa............................... jest to krew.......................
zad. 3
Erytrocyty pełnią funkcję..........................
zad. 4
W kanaliku proksymalnym (początkowym) nefronu zachodzi proces.............................
zad. 5
Nefron składa się z następujących elementów................................
zad. 6
Zapłodnienie to..............................U człowieka zachodzi w.....................................

Za pomoc z góry dzięki

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną , tetnice, naczynia włosowate, drobne zyłki,zyła górnai dolna , prawy przedsionek , płuco. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana (uboga w tlen) i przechodzi do prawego przedsionka serca.
    Utlenowana krew powraca żyłami płucnymi (to jedyne żyły, którymi płynie utlenowana krew) do lewego przedsionka serca, a tam przez zastawkę dwudzielną (mitralną) krew wpływa do lewej komory serca.

    zad.3 .Erytrocyt są mniejsze, jest ich jednak znacznie więcej, mają kształt spłaszczonych dysków, są koloru czerwonegoerytrocyty, leukocyty oraz płytki krwi. Podstawową funkcją erytrocytów, których ilość w jednym milimetrze sześciennym krwi dorosłego człowieka waha się w zależności do płci od 3.5 do 5 milionów, jest transport tlenu. Hemoglobina zawarta w tych komórk ...

    zad.5
    Nefron - podstawowa jednostka funkcjonalno-strukturalna nerki. Składa się z dwóch zasadniczych części: ciałko nerkowe (kłębuszek nerkowy + torebka) oraz kanalika nerkowego. Nerka człowieka składa się z około 1 miliona nefronów[1] ich liczba jest cechą osobniczą - wahać się może od 1 do 4 mln[2]

    zad.6
    Zapłodnienie – połączenie się jąder komórek rozrodczych (kariogamia komórki rozrodczej męskiej i żeńskiej), w wyniku czego powstaje nowa komórka nazywana zygotą.
    Komórka jajowa jest największą komórką organizmu kobiety – zawiera materiały zapasowe i informację rozwojową. Droga plemnika do komórki jajowej jest długa w stosunku do wielkości plemnika. Musi on przebyć drogę przekraczającą ponad 10 000 razy jego długość. Wędrówka plemnika jest ułatwiona przez skurcze perystaltyczne zarówno ściany macicy, jak i jajowodu. Na przebycie tej drogi nie każdy plemnik ma wystarczająco energii (zmagazynowane w mitochondriach, które są niejako akumulatorem plemnika).
    Tylko nieliczne plemniki docierają do komórki jajowej. Jest więc zrozumiałe, dlaczego wytwarzane są tak wielkie ilości plemników. W jednym centymetrze sześciennym nasienia znajduje się około 100 milionów plemników.

    Główną przeszkodę w dotarciu do komórki jajowej stanowią dla plemnika komórki wieńca promienistego i galaretowata osłona przejrzysta, otaczająca jajo. Plemniki wędrujące przez jamę macicy. Ilość plemników drogach rodnych kobiety zmniejsza się znacznie w ciągu 24 godzin od stosunku, ale część z nich może pozostawać w jajowodach zachować swą zdolność do zapłodnienia nawet przez ponad 48 godzin Zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik zazwyczaj ma miejsce w bańce jednego z jajowodów. Zapłodnienie jest możliwe tylko w ciągu kilku godzin po owulacji. Ten skomplikowany proces nieco lepiej wyjaśniono w ostatnich latach. W podanym czasie dochodzi bowiem do powstania wielu wad chromosomalnych płodu. Inne wady chromosomalne mają swój początek we wczesnym rozwoju komórki jajowej lub plemnika. Podczas zapłodnienia każda komórka jajowa i każdy plemnik ma połowę liczby chromosomów obecnych innych komórkach ciała, tak więc po ich zespoleniu zapłodniona komórka jajowa będzie miała garnitur składający się z 46 chromosomów ułożonych 23 pary.


    Liczę na naj ....
    Pozdro ;D

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji