Treść zadania

Konto usunięte

Rola i znaczenie języka łacińskeigo w przeszłości i współcześnie.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Łacina ułatwiała komunikację społeczną w swoistej "wieży Babel", jaką po swym upadku stało się cesarstwo zamieszkałe przez różne grupy etniczne podbite niegdyś przez Rzym oraz napływające na tereny imperium w okresie wędrówek ludów. Język zrodzony przez tę antyczną cywilizację doskonale nadawał się do precyzyjnego formułowania myśli ze względu na jego bogate słownictwo, ścisłe konstrukcje gramatyczne i składniowe, wykształconą prozodię i retorykę. Po upadku Rzymu lingua latina jak gdyby razem z nim zamarła, ale pozostała doskonałym paradygmatem dojrzałego języka, którego używali autochtoni w nowej rzeczywistości oraz napływające ludy barbarzyńskie zasilające nim swój język. Postęp cywilizacyjny mógł się dokonywać tylko dzięki znajomości łaciny jako klucza do sezamu cywilizacji antycznej.
    W ciągu wieków w Europie Zachodniej pod wpływem łaciny kształtowały się narodowe języki romańskie, germańskie, słowiańskie, ale łacina nadal trwała. Jej odradzaniu sprzyjały neoklasycystyczne prądy, które przewijały się przez dzieje od średniowiecza po nowożytność. Łacina przez ponad dwa tysiąclecia pozostawała językiem kultury i nauki. Bez niej nie można autopsyjnie poznawać źródeł historycznych i rozumieć cywilizacji europejskiej, w tym także naszej, ojczystej. Znajomość łaciny jest niezbędna dla humanistów, a także adeptów innych nauk. Łacina ułatwia uczenie się języków obcych, głównie europejskich, które rozwijając się, korzystały nie tylko ze swej pierwotnej bazy słownictwa, ale i z łacińskich zasobów leksykalnych oraz konstrukcji lingwistycznych. Tenże język martwy zawiera schemat logiki gramatycznej przydatny w nauce każdego języka. Znajomość łaciny umożliwia podnoszenie własnej kultury językowej.Europa ma naturalnie zrodzony i zachowany język, który przez wieki spełniał rolę międzynarodowego i mógłby nim nadal pozostać.

    Obecnie na Zachodzie wydaje się po łacinie czasopisma młodzieżowe, np. "Iuvenis", "Vox Latina". W Finlandii nadawane są w tym języku audycje radiowe. Łacina wraca do szkół nawet w niektórych krajach posowieckich, gdzie była całkowicie wytępiona. We wspólnocie Taizé rozbrzmiewają obecnie łacińskie kanony modlitewne. W Warszawie powstał Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i Europie Środkowej. Ambitne uczelnie dbają, aby studenci, zwłaszcza kierunków humanistycznych, poznawali podstawy łaciny. Przed adeptami kulturoznawstwa.

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji