Treść zadania
Autor: baczew Dodano: 29.5.2010 (20:47)
Na prostokątnej działce o wymiarach 50m i 30m zrobiona ścieżkę dookoła działki, odległą o 3m od jej brzegów. Całą ścieżkę wyłożono kwadratowymi płytami chodnikowymi o boku 40 cm. Ścieżka ma szerokość dwóch płyt chodnikowych.
a) Oblicz pole ścieżki
b) Oblicz, ile potrzeba płyt chodnikowych do ułożenia ścieżki.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
Truskawka 29.5.2010 (21:35)
dane:
wymiary działki=50m *30m
odległość ścieżki od brzegu=k=3m
wymiary płyty=a=40cm=0,4m
szerokość ścieżki=b=2 *0,4m=0,8m
szukane:
a) pole ścieżki=?
b)ilość płyt=?
najpierw obliczymy pole działki po odjęciu odległości ścieżki od brzegu
P 1=(50m-3 m) *(30m-3m)=47 m *27m=1269m2
następnie obliczymy pole środka wewnątrz ścieżki
P2=(47m-0,8m) * (27m-0,8m)=46,2m *26,2m=1210,44m2
teraz od pola 1 -pole 2 i mamy pole ścieżki
1269m2 -1210,44m2=58,56m2
teraz obliczamy ilość płyt potrzebnych do wyłożenia
58,56 m2 : (0,4 m*0,4m)=
58,56 m2 :0,16m2=366
odp:pole ścieżki jest równe 58,56 m2 i potrzeba na to 366 płyt.
Liczę na naj...
Powodzenia ;)Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
-
guciak25 29.5.2010 (21:36)
50m - 4,40m = 45,6m
30m - 4,40m = 25,60m
45,6m x 0,8m = 36,48m{2}
25,6m x 0,8m = 20,48m{2}
36,48m{2} + 20,48m{2} = 56,96m{2}Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
Zadanie o cukierkach . Przedmiot: Matematyka / Szkoła podstawowa | 3 rozwiązania | autor: przemooo70 25.3.2010 (16:34) |
\Napisz wzory na obliczanie obwodu, pola trójkąta, poznanych czworokątów, Przedmiot: Matematyka / Szkoła podstawowa | 4 rozwiązania | autor: maryska122 28.3.2010 (20:47) |
\Napisz wzory na obliczanie obwodu, pola trójkąta, poznanych czworokątów, Przedmiot: Matematyka / Szkoła podstawowa | 5 rozwiązań | autor: maryska122 28.3.2010 (20:48) |
Temat :Zadanie z treścią. Przedmiot: Matematyka / Szkoła podstawowa | 6 rozwiązań | autor: magdap1999 28.3.2010 (21:05) |
Zadanie z matmy. Przedmiot: Matematyka / Szkoła podstawowa | 2 rozwiązania | autor: krystek12345a 7.4.2010 (15:37) |
Podobne materiały
Przydatność 70% Pola figur
Wzór na pole prostokąta: a x b Czyli np. bok ,,a" wynosi 4 cm, a bok ,,b" 7 cm to stosujemy się do wzoru. Mianowicie: 4 cm x 7 cm = 28 cm kwadratowych. Wzór na pole kwadratu to: 4 x a Czyli np. bok ,,a" ma 3 cm. W takim razie: 4 x 3 cm = 12 cm kwadratowych. Wzór na pole równoległoboku: a x h ,,h" to wysokość...
Przydatność 65% Pola i obwody figur
KWADRAT P=a^2 lub 1/2d1*d2 Ob=4a PROSTOKĄT P=a*b Ob=2a 2b TRÓJKĄT P=1/2a*h Ob=a b c ROMB P=1/2d1*d2 Ob=4a RÓWNOLEGŁOBOK P=a*h Ob=2a 2b TRAPEZ P=(a b):2*h Ob=2r a b DELTOID P=(d1*d2):2 Ob=2a 2b KOŁO P=pi*r2 Ob=2pi*r * - mnożenie : - dzielenie ^ - potęga 1/2 - ułamek a - bok pierwszy b - bok drugi c - bok trzeci h - wysokość d1 -...
Przydatność 65% Pola i obwodu figur płaskich
PROSTOKĄT P= ab ( pośrodku jest mnożenie) Ob= 2a+2b TRAPEZ P= 1/2(a+b)h Ob= wszystkie boki dodać KWADRAT P= aa Ob= 4a RÓWNOLEGŁOBOK P= ah Ob= 2a+2b ROMB P= ah ( z przekątnymi jest P= 1/2 * d1 * d2 ) Ob= 4a DELTOID P= 1/2*d1*d2 Ob= 2a+2b *- jest to mnożenie 1/2- ułamek
Przydatność 65% Wzory na obwody i pola figur.
Najpierw przypomnę co to jest obwód i co to jest pole powierzchni figury. Obwód-jest to suma wszystkich boków w figurze. Pole-może zinterpretuje to tak,jest to pole,które wypełnia daną figurę.Nie jest to definicja,którą podałaby nauczycielka jednak to też jest prawidłowe. Obwód zastępuje litera O (musi być duża) Pole zastępuje litera:na fizyce jest to litera...
Przydatność 65% Wzory na obwody i pola figur.
TRÓJKĄT: OBWÓD: a+b+c a=Ob-(b+c) b=Ob-(a+c) c=Ob-(b+a) POLE=a*h:2 a=2*P:h h=2*P:a TRÓJKĄT PROSTOKĄTNY: OBWÓD:a+b+c POLE=c*h:2...
0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań
0 0
Azja 30.5.2010 (01:04)
Uwaga! Ścieżka jest oddalona o 3 metry od krawędzi. Ale z obydwu stron!!! Dlatego odejmując od całej długości, musisz te trzy metry pomnożyć razy dwa!
50m - 2*3m = 44m
30m - 2*3m = 24m
Pole prostokąta = a*b, więc:
Pmniejszego = 44 * 24 = 1056
Szerokość ścieżki, to dwie płyty po 40cm
40cm = 0,4m
Ale znowu pamiętaj, że ścieżka jest z obydwu stron!!!
Szerokość ścieżki ODEJMUJEMY a nie dodajemy od obwodu, bo to krawędź ścieżki jest oddalona o 3 metry.
44m - 2*(2*0,40) = 42,40
24m - 2*(2*0,40) = 22,40
Pwiększego = 42,40 * 22,40 = 994,56
P ścieżki = P większego - P mniejszego
P ścieżki = 1056 - 994,56 = 61,44m^2 (61,44 metrów kwadratowych)
Ile potrzeba płyt. Mamy 61,44m^2 ścieżki
Obliczamy powierzchnię jednej płyty.
Pamiętaj zawsze o zamianie jednostek!
40cm=0,4m
Pole kwadratu = a*a
Ppłyty = 0,4 * 0,4 = 0,16 m^2
Teraz wystarczy powierzchnię chodnika, podzielić przez powierzchnię płyty, żeby wiedzieć ile sztuk potrzebujesz:
61,44 : 0,16 = 384
Potrzebujesz 384 płyty
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie