Treść zadania

siwy1989ywis

Sonety "Z chałupy" Kasprowicza przykładem realizmu w liryce młodopolskiej (3-4 sonety)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Sonet I rozpoczyna cały cykl "Z chałupy". Pierwsza, opisowa część zawiera zarysowany obraz wsi, w kolejnych wersetach poeta z malarską dokładnością dokłada kolejne szczegóły: biedna polska wieś, zaniedbane chaty i popsute płoty, wychudzone krowy, nędzne otoczenie. Z tym monotonnym obrazem kontrastuje widok zapracowanych, krzątających się w obejściu dziewek. Ich stroje są opisane z niemalże fotograficzną dokładnością. Podmiot liryczny wspomina o ciężkim losie mieszkających tu chłopów używając metafory "piołun na podwórkach". Opis postaci jest statyczny, a cały obraz ma cechy naturalistyczne. Część refleksyjna sonetu zawiera wspomnienia poety, który czuje się cząstką tego świata, nie chce się wypierać wiejskiego pochodzenia, ponieważ dzięki niemu rozumie biednych ludzi i współczuje im. W utworze elementy naturalizmu występują obok realistycznych, są prologiem do poznania realiów wsi.

    Sonet XV zawiera historię biednej wieśniaczki. Jej życie obfitowało w tragiczne wydarzenia. Zmarł jej mąż utrzymujący całą rodzinę i dbający o gospodarstwo. Kobieta została sama wraz z córkami. Śmierć męża spowodowała upadek gospodarstwa - przestało przynosić zyski, stało się ciężarem, bo trzeba było opłacać podatki. Biedna kobieta postanowiła sprzedać niszczejącą zagrodę, wysłała córki na służbę, a ona sama szukała jakiejkolwiek pracy w okolicznych wioskach. Ciężko pracowała, dopóki starczało jej sił. Ale gdy się zestarzała, została żebraczką błagającą o kawałek chleba. Śmierć przyszła na nią niespodziewanie - zamarzła na polu. Wiersz jest pozbawiony refleksyjnej części, a opis życia kobiety jest naturalistyczny.

    Sonet XXXIX przedstawia dzieje wiejskiego chłopca. Choć biedny, chłopiec odznaczał się chęciami i zdolnościami do nauki. Każdego dnia pokonywał dużą odległość między domem a szkołą, nie zważał na złą pogodę, choć nie miał ciepłego ubrania. Po powrocie do domu pomagał rodzicom w gospodarstwie i dopiero nocami się uczył. Nawet latem jako pasterz miał zawsze pod pachą "Homery, Wirgile". Gdy skończył szkołę, wyjechał do stolicy kontynuować naukę. Stamtąd wysyłał rodzicom krótkie listy, w których pisał o biedzie, pracy i nauce. Ale stęsknieni rodzice nie zobaczyli go nigdy - zmarł na suchoty. Tylko ostatni werset ma charakter refleksyjny: "I dziś skończył… Umarł na suchoty." Sonet jest utrzymany w naturalistycznym nurcie.
    Tematem cyklu "Z chałupy" jest ukazanie realiów życia dziewiętnastowiecznej wsi. Od momentu reformy uwłaszczeniowej polska wieś nie doświadczyła żadnych przemian. Pozostawiony samemu sobie chłop nie mógł liczyć na przychylność urzędników, który decydowali o jego losie. Także młode pokolenie chłopów nie mogło należycie wykorzystać swego zapału - rzeczywistość okazywała się dla niego nieprzyjazna. Nadzieją napawa fakt, że zdarzały się wyjątki - należał do nich sam Kasprowicz, któremu udało się wyzwolić z biednej wsi dzięki odwadze, wytrwałości i odrobinie szczęścia. Ale poeta nie chce stawiać siebie za wzór, lecz podkreśla swojej pochodzenie, którego nigdy się nie wyprze.

Rozwiązania

Podobne zadania

milaa11 Moje zdanie o liryce, epice lub dramacie. Na jutro !! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: milaa11 19.9.2010 (21:04)
emky92 potrzebuje interpretacje wiersza "Przeprosiny boga" Jana Kasprowicza Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: emky92 13.11.2010 (13:50)
Marzena1986 krótka biografia Jana Kasprowicza Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: Marzena1986 16.3.2011 (13:37)
~kasia kusmierowska Wizja szatana i sposób jego kreowania w dies irae jana kasprowicza Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ~kasia kusmierowska 25.9.2011 (19:30)
pysio Matka Boska w polskiej liryce średniowiecznej.Dokonaj porównania wizerunkow Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: pysio 24.2.2012 (12:59)

Podobne materiały

Przydatność 55% Elementy realizmu i naturalizmu w sonetach "Z chałupy" Jana Kasprowicza.

Cykl sonetów „Z chałupy” Jana Kasprowicza pochodzi z najwcześniejszego etapu twórczości tego młodopolskiego poety. Dominującą tematyką jego wierszy, które pochodzą z tego okresu jest tematyka najbardziej znana mu z własnych doświadczeń życiowych: codzienna egzystencja wsi i jej mieszkańców, ich nieustanna walka o przetrwanie w świecie, w którym biedota zna tylko trud...

Przydatność 65% Niski temat w sonetach u Kasprowicza "Z chałupy" i Staffa "Kartoflisko".

"Z chałupy" J. Kasprowicza i "Kartoflisko" L. Staffa - dwa sposoby wprowadzenia niskiego tematu do sonetu Jan Kasprowicz i Leopold Staff żyli w epoce Młodej Polski. Obaj pisali sonety poświęcone tzw. niskim tematom: zagrodom wiejskim, ubogim chatom wieśniaczym, polom ziemniaczanym. Różne były jednak powody, dla których ta tematyka okazała się ważna i godna...

Przydatność 65% "Lalka" powieścią wielkiego realizmu.

"Lalka" powszechnie uważana jest za najwybitniejszą powieść XIX w., czołowe osiągnięcie realizmu krytycznego. Przyniosła ona niezwykle bogaty i złożony obraz społeczeństwa polskiego po powstaniu styczniowym. Według samego autora, tematem powieści są dzieje trzech pokoleń idealistów polskich na tle społecznego rozkładu. Powieść jest wiernym dokumentem swoich czasów....

Przydatność 75% Sonety Butrymowicza - interpretacja (dekadentyzm).

W wyniku kryzysu filozofii i kultury u schyłku XIX wieku narodziła się postawa zwana dekadentyzmem. Nazwa dekadentyzm określa światopogląd, u podstawy którego leży przekonanie o upadku cywilizacji. Dekadenci byli pesymistami, negowali naukę i postęp techniczny, towarzyszyło im poczucie daremności wszystkich ludzkich poczynań. Rzeczywistość przyjmowali biernie, mieli dystans do...

Przydatność 60% "Sonety krymskie'' streszczenie

„Sonety krymskie” są literackim efektem podróży Mickiewicza na Krym. Poeta zachwycony niezwykłością i orientalnością krajobrazu stworzył cykl licznych sonetów. Najwybitniejszym twórcą sonetów w średniowieczu był włoski poeta Franciszek Petrarka, autor utworów poświęconych Laurze. W Polsce gatunek ten uprawiali w XVI w. Jan Kochanowski i Mikołaj Sęp-Sarzyński, a w XVII...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji