Treść zadania

mati25

Opisz syrenkę herb Warszawy na pół kartki od zeszytu (może być więcej).

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • http://www.polskiedzieje.pl/art/50

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Herbem Warszawy jest syrenka. W legendach zapisane są słowa, że syrena wskazywała księciu drogę do ubogich ludzi którzy pomogli mu wydostać się z puszczy. Warszawa to trzecia stolica Polski, pierwszą było Gniezno, a drugą Kraków. Jest ona bardzo Dużym i zabytkowym miastem.
    Herbem Warszawy jest syrena która trzyma w rękach tarczę i miecz. Tarcza herbu ma kolor złoty a więc Syrenka widnieje na czerwonym tle.Nie jest ani okrągła, ani kwadratowa, tylko prostokątna z zaokrąglonym dołem. Korona ustawiona jest nad tarczą. Ma ona kolor złoty.Bardzo bogato wygląda, ponieważ ma piękne dodatki. Syrena w jednej ręce trzyma tarczą a w drugiej miecz. Jej głowa jest odwrócona jest w lewą stronę. Jej włosy są koloru złotego,które zostały związane w tak zwanego koka. Syrena to pół ryba, pół kobieta oznacza to że jest od pasa w dół rybą a w górę Dziewczyną. Ogon jej ma kolor niebieski, tak samo łuski. Jej sylwetka jest dość szczupła. Nie jest ona odziana.
    Bardzo podoba mi się herb Warszawy, ponieważ widnieje na nim ktoś dobry i pomocny. Myślę,że syreny były bardzo dobrze postrzegane przez ludzi w dawnych czasach, I cieszę się że akurat ona przedstawiona jest na herbie.

Rozwiązania

  • KochamCieSkarbie

    Jeden z pierwszych zabytków przedstawiających herb miasta pochodzi z początku XV w. We wrześniu 1422 r król Władysław Jagiełło i Wielki mistrz Zakonu krzyżackiego podpisali traktat pokojowy poświadczony pieczęciami większych miast polskich, w tym Warszawy.

    Była to okrągła pieczęć, otoczona łacińskim napisem Sigilium Civitatis Varsoviensis. W środku na tle ornamentyki roślinnej zawarty jest kartusz ukazujący postać z ludzką głową i rękami, osadzonymi na ptasim tułowiu, z lwim ogonem i racicami wołu. W rękach trzyma ona okrągłą tarczę i miecz.

    Różni się ten symbol Warszawy znacznie od współczesnej syreny z rybim ogonem, jednak nie jest znana dokładna droga przemiany od półczłowieka-półptaka do obecnego herbu. Dzisiejszy herb jest wynikiem ujednolicenia symboliki Warszawy, kiedy to 31 stycznia 1938 roku został zatwierdzony projekt Kwarty przez ministra spraw wewnętrznych. Jego opis brzmiał:

    "W polu czerwonym syrena zwrócona w prawo, z mieczem wzniesionym w ręce prawej, z tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i ogona rybiego naturalne, włosy złote, miecz i tarcza złote. Nad tarczą korona królewska złota".

    W kwietniu 1967 r wprowadzono dwie wersje herbu - majestatyczną, na szczegółowe okazje i potoczną, dla powszechnego użytku.

Podobne materiały

Przydatność 60% Dzikie koty

1. Wstęp Koty to zwierzęta występujące na całym świecie z wyjątkiem stref podbiegunowych, które potrafiły przystosować się zarówno do wilgotnych lasów tropikalnych, do sawanny i półpustynni, a także do wysokich gór. Jedyny z kotowatych, udomowiony przez człowieka, to kot domowy oraz częściowo wykorzystywany w łowiectwie - gepard. Na pozostałe polowano aż do...

Przydatność 60% Dzikie wysypiska- na przykładzie Szwajcarii

1.Wprowadzenie. Skąd się biorą odpady? Czy znacie inną istotę, która by je wytwarzała? W takim znaczeniu, w jakim my rozumiemy to pojęcie – z pewnością nie. Człowiek zdobył i ucywilizował całą Ziemię, ale postęp niesie za sobą ofiary – nasze środowisko jest jedną z nich. Dziś niewytwarzanie odpadów nie jest możliwe – stały się one nieodłączną...

Przydatność 75% Stadia rozwojowe według E. Eriksona w oparciu o film pt: "Dzikie dziecko".

Na podstawie film \"Dzikie dziecko\" zostały opracowane stadia rozwojowe wg. E. Eriksona Przychodzimy na świat jako potencjalne istoty społeczne. Po urodzeniu i przez kilka następnych lat jesteśmy całkowicie uzależnieni od innych, którzy przyczyniają się do tego aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby biologiczne. Dojrzała istota ludzka jest rezultatem nieprzerwanego...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji