Treść zadania

Klarcia

Czy ktoś pomoże ? ;**

1]W żadnej chyba epoce naszej kultury, od renesansu poczynając, a na pozytywizmie kończąc, Polska nie wytworzyła tak oryginalnych i odrębnych form cywilizacyjnych jak właśnie w XVII wieku. I to form uznanych później za arcypolskie i szczerze narodowe w sposób stosowany przy pewnikach geometrycznych, a więc wykluczający niemal wszelką na ten temat dyskusję.
[2]Na pozór XVII stulecie miało wszelkie dane po temu, aby taką właśnie kulturę, zamkniętą na obce wpływy, czysto narodową w swej genezie, wytworzyć. W dziedzinie geopolityki dominowała bowiem zasada „przedmurza”: Polska miała być tarczą Europy, a jej południowe i wschodnie granice murem nie do przebycia, broniącym ten kontynent przed inwazją niewiernych i barbarzyńców. […].
[3]Po epoce zafascynowania kulturą renesansową, a przed „wiekiem przekładów”(jak chyba można nazwać nasze Oświecenie),zapanował okres rozwoju literatury tak dalece rodzimej, że do dziś dnia największe utwory polskiego piśmiennictwa barokowego są na dobrą sprawę nieznane Europie Zachodniej.
[4]A więc na zewnątrz kraju odgradzało nas owo „obrotowe przedmurze”, wewnątrz natomiast nastąpił rozkwit typu „kultury powiatowej”: parafia staje się podstawową komórką życia nie tylko administracyjnego i wyznaniowego, ale również i umysłowego.[…]. Polska cofa się niejako cywilizacyjnie w głąb kraju i – powierzchownie biorąc – powstaje wówczas typ kultury w idealny sposób zamkniętej.
[5]jak bardzo jednak uproszczenia mylą, świadczy fakt, że równocześnie mamy do czynienia z synkretyzmem kulturalnym na szeroką skalę. Sarmatyzm powstaje bowiem w wyniku symbiozy elementów orientalnych z rodzimymi i zachodnimi.[…]
[6]Przypomnijmy więc tylko pokrótce niejako w telegraficznym skrócie, że ze stepów czarnomorskich oraz od Turków brano ubiory, które w XVII wieku złożyły się na strój szlachecki, mianowicie żupan, kontusz, bekieszę czy ferezje. Uzupełniały go wschodnie pasy, tak dalece u nas popularne, że z czasem zyskały nazwę polskich. Początkowo produkowano je na Wschodzie (od Persji aż po dalekie Indie), później zaczęto wyrabiać i u nas. Im zresztą szlachcic był bogatszy, tym bardziej strój jego przypominał ubiór dostojników tureckich, a nawet samego sułtana.
[7]Obok ubioru wpływy orientalne dały o sobie znać w częściach uzbrojenia, którego używano w wojsku polskim: zarówno karacena, jak kołczan, sajdak na strzały, czekan czy kindżał – wszystko to przywędrowało z Turcji lub Persji. Również i odznaki władzy wojskowej w postaci buzdyganów, buław lub buńczuków przedostały się ze Wschodu. Jak dalece te rzeczy były w modzie, świadczy fakt, że nawet rodzimą broń oddawano miejscowym złotnikom, aby poprzez odpowiednie ozdoby nadali jej wygląd orientalny.
[8]Postępował w ten sposób m.in. sam Jan III Sobieski, zwołujący zresztą oficerów na narady za pomocą tureckich piszczałek. W wojsku zaprowadził on również kapelę janczarską, a stały rezydent króla na Krymie musiał mu, obok nowin politycznych, donosić także na bieżąco o kolejnych zmianach mody tatarskiej.
[9]Niekiedy ta maskarada dawała efekty zgoła komiczne, skoro jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku książę Karol Radziwiłł, „Panie Kochanku”, kazał w swoim kościele w Nieświeżu przygrywać podczas nabożeństwa kapeli żydowskiej ubranej w stroje tureckie.
[10]Wszystko to znalazło swe odbicie w języku: wyrazy wschodnie, jakie w XVII wieku wchodzą do polszczyzny, to przede wszystkim nazwy różnego rodzaju sprzętu wojskowego, broni, uprzęży końskiej(czaprak, kulbaka) wreszcie, a nawet samych koni(bachmat, rumak, bułat czy kary). Według dalekich od dokładności obliczeń Juliana Szweda język polski przyswoił sobie wówczas 180 wyrazów tureckich, 140 arabskich i 60 tatarskich.[…]
[11]Barok w całej niemal Europie przynosi modę na egzotykę; o ile jednak na jej zachodzie czerpie ona natchnienie przede wszystkim ze świeżo odkrytych kultur Ameryki czy Dalekiego Wschodu, to w Polsce korzysta z dawno już znanych cywilizacji Bliskiego Wschodu. We Francji, Anglii czy Niderlandach egzotyka to najczęściej element dekoracyjny, działający na prawach niezwykłości – w Rzeczypospolitej występowały wpływy orientalne, ale był i orientalizm jako integralna część kultury dnia codziennego […]
[12]W tej sytuacji sarmatyzm był z jednej strony owocem pogłębiającego się rozłamu naszego kontynentu na część wschodnią i zachodnią, z drugiej zaś ten właśnie rozłam utrwalał, przyczyniając się do powiększenia i spetryfikowania (utrwalenia w danej formie, zakonserwowania) różnic dzielących Polskę od Francji, Anglii czy Holandii. Stanowił chyba jedną z nielicznych w dziejach Europy prób pośrednictwa kulturowego między Zachodem a wschodnią Słowiańszczyzną.


Odpowiedz na pytania:
1.Wyjaśnij pojęcia
a)przedmurze chrześcijaństwa
b)synkretyzm kulturalny
c)orientalizacja stroju

2.Przyjrzyj się wymienionym w 3 akapicie słowom orientalnego pochodzenia i napisz dlaczego właściwie te nazwy weszły wtedy do polszczyzny ?

3.Korzystając z informacji zawartych w akapitach 3 i 7 , określ wpływ sarmatyzmu na rozwój j.polskiego . Wymień 2 zjawiska ?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

Nieznany Znajdź przykłady innych tekstów kultury, w których został wykorzystany Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 23.5.2010 (13:16)
maarysiaa9 przykład innych tekstów kultury w których został wykorzystany motyw Romea i Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: maarysiaa9 23.5.2010 (13:32)
ilona464 Dlaczego będziemy wracać do naszej ulubionej książki przez całe życie - rozprawk Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ilona464 27.5.2010 (20:31)
aneta0336 :)pilne i chyba łatwe:) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: aneta0336 15.6.2010 (17:05)
ada1975 jakie znaczenie ma antyk dla kultury europejskiej? Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: ada1975 7.9.2010 (15:27)

Podobne materiały

Przydatność 95% Starożytność - pierwszy rozdział naszej kultury

1. Czas trwania epoki. Epoka rozpoczyna się ok. 4 tysiąclecia przed naszą erą, a kończy w V w.n.e. za jej symboliczny koniec uważa się upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego w roku 476. Przełom w epoce stanowiło wynalezienie pisma. 2. Nazwa epoki Funkcjonują dwie nazwy : starożytność - pojęcie szersze obejmujące wszystkie dawne cywilizacje np. perską, babilońską antyk -...

Przydatność 85% Biblia jest księgą uniwersalną naszej kultury.

Biblia dla ludzi wierzących jest zbiorem ksiąg mówiących jak żyć. Ale Biblia to również natchnienie dla artystów i pisarzy. Dzieło to jest nieodłączną częścią życia człowieka. Pismo Święte składa się z Nowego i Starego testamentu, powstającego prze wieki. Uniwersalizm Pisma Świętego jednoczy sobie ludzi na całym świecie. Długo chyba szukać księgarni , gdzie w...

Przydatność 75% Wpływ kultury Greków na rozwój naszej cywilizacji.

Wkład starożytnych Greków w rozwój cywilizacji człowieka był ogromny. Jako pierwsi wprowadzili oni demokrację. W ich kraju powstały i przez lata kształtowały się podstawy większości nauk współczesnego świata, nie tylko takich jak matematyka, ale również filozofia. Inspiracją i przykładem dla artystów malarstwa, architektury, czy rzeźby po dziś dzień są przede wszystkim...

Przydatność 60% Język polski jest wyrazem naszej kultury i tradycji.

Szanowni Państwo, chciałam podzielić się uwagami na temat użytkowania naszego języka ojczystego. Polszczyzna zmienia się w takim tempie, że nie nadążają za tymi zmianami już nie tylko szeroko rozbudowane słowniki, ale także zwykli użytkownicy. Mimo to powinniśmy bronić języka rodzimego przed negatywnym wpływem zachodzących zmian. Zwróćmy uwagę, że poprawna literacka...

Przydatność 75% "Pan Tadeusz" epopeją narodową - elementem naszej kultury narodowej.

,,Pan Tadeusz’’ jest ważnym elementem naszej narodowej kultury. Utwór ,,Pan Tadeusz’’ cenimy między innymi dlatego, że jest to dzieło naszego wieszcza narodowego- Adama Mickiewicza. Autor napisał ,,Pana Tadeusza” z własnych powodów. Chciał wyrazić swoją tęsknotę za ojczyzną , patriotyzm i ból emigranta . Poza samym autorem jest jeszcze kilka powodów dla, których ta...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji