Treść zadania

elasulek

Drzwi podzielono na 2 części 30 i 60. Od zawiasów jest 30 cm. Siła przyłożona do klamki.

Pracownik przeprowadzający remont mieszkania nie mógł otworzyć drzwi do jednego z pomieszczeń. Okazało się, że jego kolega postawił przy nich skrzynkę z narzędziami. Oblicz siłę z jaką należy działać na drzwi prostopadle do ściany, aby je poruszyć. Masa skrzynki wynosi 4 kg, a jej współczynnik tarcia statycznego o podłogę wynosi 0,4.
Kąt uchylenia drzwi 30*
szerokość drzwi 90 cm podzielone przez skrzynkę na 30 cm i 60 cm.
Zgłoś nadużycie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Zobacz proszę rysunek w załączniku. Wyjaśnienia do niego:

    Cały widok to rzut w pionie, jakby robić zdjęcie "z sufitu".

    - drzwi (zielone) mają zawiasy w punkcie Z po prawej stronie i klamkę w punkcie K po lewej stronie.
    - skrzynka (kolorowy kwadracik) stoi w punkcie S. Ten kwadracik powinien być jak najmniejszy bo traktujemy skrzynkę jako masę punktową znajdującą się w punkcie S.
    - odcinek x = | SZ | = 30 cm. Odcinek | SK | = 2x = 60 cm, jak w zadaniu.
    - kąt alfa = 30 stopni to nachylenie drzwi w stosunku do ściany

    Zadanie będziemy rozwiązywać korzystając z momentów sił (tak, jak robi się w przypadku dźwigni, bo ten układ jest tak naprawdę przykładem zastosowania dźwigni).
    Opisujemy siły działające w poziomie na drzwi, nie dorysowałem innych sił, bo po co komplikować rysunek?

    - Siła F przyłożona w punkcie K (klamka) to szukana siła, prostopadła do ściany.
    - Siła T przyłożona w punkcie S (skrzynia) to siła tarcia, z którą skrzynia działa na drzwi. Sił działających na skrzynię nie rozpatrujemy, bo nie jest to treścią zadania.
    - Siła N przyłożona drzwi w punkcie Z, pochodząca od zawiasów, zapobiega "wyrwaniu" całych drzwi. Nie będziemy się nią zajmować, ale pamiętaj, że istnieje i równoważy pozostałe siły.

    No właśnie: "równoważy".
    Gdy zwiększamy siłę F to zakładamy, że pozostałe 2 siły "poradzą sobie" i drzwi pozostaną w zawiasach. Natomiast wypadkowy moment sił będzie się zmieniać; w pewnej chwili moment pochodzący od siły F, próbujący obrócić drzwi zgodnie z ruchem wskazówek zegara stanie się większy od momentu siły T, działającej przeciwnie. Wtedy drzwi się poruszą. Moment siły N jest zerowy, gdyż jej ramię względem punktu Z ma długość zero.

    W "granicznej" sytuacji patrzymy na taką wartość siły F, aby jej moment względem punktu Z dokładnie zrównoważył moment siły T względem tego samego punktu.
    Moment M siły Q mającej ramię "r" względem punktu obrotu jest opisywany przez wzór:

    M = Q\,r\,\sin\varphi

    gdzie kąt "fi" jest kątem między siłą i jej ramieniem.
    W przypadku siły T kąt "fi" jest kątem prostym, więc sin(fi) = 1.
    Sama siła T jest iloczynem ciężaru skrzyni "mg" i współczynnika tarcia "f".
    Ramię siły T ma długość "x" więc moment siły T względem punktu Z wynosi:

    M_T = T\,x\,\sin 90^{\circ} = mgfx

    Aby obliczyć moment siły F względem punktu Z zauważ, że siła F nie jest prostopadła do drzwi, ale tworzy z nimi kąt 90 + alfa [ ta kreskowana linia powinna Ci pomóc złapać, dlaczego ]. Ramię siły F to 3x, więc szukany moment to:

    M_F = F\cdot 3x\cdot \sin (90^{\circ}+\alpha) = 3Fx\cos\alpha

    W granicznym przypadku oba momenty są równe więc:

    3Fx\cos\alpha = mgfx

    Upraszczamy "x" (ważne było, że stosunek | KS | : | SZ | = 2 : 1, a nie konkretne dane w centymetrach) i obliczamy "F"

    F = \frac{mgf}{3\cos\alpha}

    Wymiar [ F ] jest oczywisty: kg * m/s^2 = N (niuton). Wstawiamy dane:

    F= \frac{4\cdot 10\cdot 0{,}4}{3\cos 30^{\circ}}\,\approx\,6{,}2\,\mbox{N}

    Potrzebna siła to co najmniej około 6,2 N.
    ----------------------------

    Zauważ, że pominęliśmy masę drzwi, uznając je za nieważkie, a nie powinno tak być, bo pewnie trudniej poruszyć te drzwi niż przesunąć lekką skrzynkę, jeszcze działając "dźwignią" (klamka jest dalej od zawiasów niż skrzynka). No ale w zadaniu tego nie było ...

    Rozwiązaniem - gdy przepisujesz - są tylko wzory na moment siły i wyliczenie F.
    Reszta to mój komentarz.
    W razie pytań pisz na priv.
    Pozdrowienia - Antek

    Załączniki

Rozwiązania

Podobne zadania

marla218 jaki jest opór przewodnika przez ktory w czasie 2s przepływa 12*10to potegi Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: marla218 8.4.2010 (21:57)
cobrastyle20 oblicz jaką siłą wyciskane jest lekarstwo z igły strzykawki lekarskiej Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: cobrastyle20 16.4.2010 (15:17)
adas123 oblicz predkosc poczatkowa kuli armatniej .Armata jest ustawiona poziomo w stosu Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: adas123 18.4.2010 (15:16)
maziczek co to jest paradoks bliżniat i na czym polega? Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: maziczek 27.4.2010 (17:52)
mala53 Czy jest ktoś kto może mi pomóc?! :):) Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: mala53 18.5.2010 (10:06)

Podobne materiały

Przydatność 55% Drzwi gnieźnieńskie

Jednym z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce są odlane w brązie drzwi katedry gnieźnieńskiej. Datowane na drugą połowę XII wieku, charakteryzują się niezwykle wysokim poziomem rozwiązań artystycznych i programem ideowym. Potwierdzają również wielki smak i wrażliwość ówczesnych polskich zleceniodawców-mecenasów sztuki. Dzieło to jest również...

Przydatność 65% Przemówienie ku czci Józefa Dietla

Szanowna Pani Profesor, Drogie Koleżanki i Koledzy! Dzisiejsze spotkanie poświęcone będzie wspaniałemu i równie niezwykłemu człowiekowi, któremu tak wiele zawdzięczamy i który tak wiele dobrego zrobił dla naszego miasta Krakowa, a obecnie od kilku miesięcy jest patronem naszego Gimnazjum. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, kim był Józef Dietl. Bo właśnie o nim tu...

Przydatność 50% Tradycyjne drzwi drewniane.

Michał Sikorski Tradycyjne drzwi drewniane 1. Wstęp. Najczęściej stosowanymi materiałami do wykonywania drzwi i wrót są: - Drewno - Stal - Aluminium - Tworzywa sztuczne. Drzwi wewnętrzne, czyli oddzielające od siebie pomieszczenia, są najczęściej wykonywane z drewna i w związku z tym, podobnie jak miało miejsce w odniesieniu do okien, rozwinęła się...

Przydatność 50% Drzwi gnieźnieńskie, Gniezno

Drzwi gnieźnieńskie przeznaczone do katedry w Gnieźnie odlane zostały w brązie około 1170 - 1180 najprawdopodobniej przez artystów znad Mozy, którzy nie tylko ulegali wpływom sztuki swych czasów, a sięgali także po wzorce antyczne. Realistyczna znajomość szczegółów pozwala przypuszczać, że dzieło to powstało w Gnieźnie. Na osiemnastu kwaterach twórcy ukazali hagiografię...

Przydatność 60% Drzwi skene - moja praca semestralna

Teatr grecki w początkowej fazie swego istnienia nie dysponował mnogością środków scenicznych. Gdy Ajschylos wystawiał Błagalnice, nikt nawet nie myślał o budynku teatralnym. Widzowie zasiadali na naturalnym wzniesieniu, dysponowali siedziskami, które sami przynieśli, bądź po prostu stali wokół umownego miejsca akcji a orchestrę stanowił zatoczony na ziemi okrąg. Już za...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji