Treść zadania

Szpon

jakakolwiek bitwa drugiej wojny światowej info Tylko błagam NIE LINKI

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    masz tu 3 bitwy mam nadzieje ze pomogłam

    Atak na Pearl Harbor - Pearl Harbor została zaatakowana przez lotnictwo marynarki wojennej Japonii rozpoczynając w ten sposób II wojnę światową na Pacyfiku. Z pokładu japońskich lotniskowców wystartowało 350 samolotów. Podczas nalotu, trwającego kilka godzin, zniszczone zostały główne siły amerykańskiej Floty Pacyfiku. Japońskie lotnictwo zatopiło lub uszkodziło 21 okrętów wojennych oraz zniszczyło około 260 samolotów. Ocalały jedynie lotniskowce amerykańskie, których nie było tego dnia w porcie.

    Bitwa o Atlantyk – była to najdłuższa kampania II wojny światowej: trwała od roku 1939 do kapitulacji Niemiec w 1945. Jej momentem kulminacyjnym był okres od połowy 1940 roku do końca 1943.Niemcy od początku wojny na Zachodzie próbowali przerwać dostawy morskie do Wielkiej Brytanii. W pierwszym okresie skierowali główny atak na przerwanie połączeń transportowych Brytyjczyków. Samoloty startujące z baz we Francji i Norwegii, okręty nawodne i flota okrętów podwodnych rozpoczęły prawdziwe polowanie na statki transportowe, płynące bez ochrony z ładunkami na Wyspy Brytyjskie. Najtrudniejszym miesiącem w bitwie o panowanie na Atlantyku był listopad 1942, w którym sprzymierzeni stracili ponad 150 okrętów i statków z zaopatrzeniem.

    Bitwa pod Stalingradem - jedna z największych bitew (w rzeczywistości była to kampania składająca się z kilku etapów) II wojny światowej, która rozgrywała się w okresie od 21 sierpnia 1942 do 2 lutego 1943. Celem wojsk niemieckich było zdobycie miasta Stalingrad nad Wołgą (dziś Wołgograd), ważnego ze względu na plany zajęcia Kubania i Kaukazu. W rejonie Stalingradu 23 listopada 1942 Rosjanie zamknęli w kotle 6 Armię Polową generała Friedricha Paulusa, część 4 Armii Pancernej oraz jednostki rumuńskie (łącznie około 260-270 tysięcy żołnierzy, w tym 9590 Rumunów i 20300 tzw. Hilfswillige). Niemieckie próby odblokowania stalingradzkiego kotła nie powiodły się. Dowództwo niemieckie odrzuciło propozycję kapitulacji. Bitwa zakończyła się klęską Niemiec i olbrzymimi stratami po obu stronach. Uznawana jest za przełomową w działaniach na froncie wschodnim. Od wygranej nad Wołgą inicjatywę na froncie przejęła Armia Czerwona.

Rozwiązania

  • nadiia18

    Bitwa o Madagaskar – kampania wojenna o Madagaskar w 1942 r. pomiędzy siłami alianckimi a wojskami Francji Vichy przeprowadzona pod kryptonimem Operacja "Ironclad".

    Bitwa o Midway – bitwa lotniczo-morska w czasie II wojny światowej, stoczona w dniach 3 czerwca – 7 czerwca 1942 pomiędzy okrętami japońskimi a amerykańskimi, w pobliżu atolu Midway na Oceanie Spokojnym, zakończona taktycznym i strategicznym zwycięstwem amerykańskim. Uznawana jest umownie za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę amerykańską.

    Bitwa o Atlantyk – najdłuższa kampania II wojny światowej: trwała od roku 1939 do kapitulacji Niemiec w 1945. Jej momentem kulminacyjnym był okres od połowy 1940 roku do końca 1943.

  • userphoto

    Bitwa o Anglię
    8 sierpnia 1940 atakiem Luftwaffe na lotniska RAF rozpoczęła się powietrzna bitwa o Anglię, trwająca do 31 października. Miała dać Luftwaffe panowanie w powietrzu i zdezorganizować obronę brytyjską, co miało być wstępem do morskiej inwazji na Wyspy Brytyjskie (operacja Lew Morski), ale zakończyła się porażką Niemiec. W bitwie wzięli udział Polacy. Spośród wszystkich pilotów myśliwskich, broniących angielskiego nieba 5% pochodziło z Polski , przypisuje się im 11% wszystkich zestrzeleń samolotów wroga. Oprócz działań powietrznych Niemcy rozwinęli ofensywę morską przy pomocy okrętów podwodnych, pragnąc odciąć Wielką Brytanię od dostaw żywności i materiałów wojennych z kolonii i USA. Bitwa o Atlantyk przybrała na sile.

  • userphoto

    II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).
    Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 – atak Niemiec na Polskę, 3 września 1939 w wyniku wygaśnięcia terminu ultimatum o godzinie 11 przed południem brytyjskiego czasu letniego przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę drugą datę jako początek wojny światowej). Niektórzy za początek wojny światowej uznają wojnę japońsko-chińską, rozpoczętą 7 lipca 1937 najazdem wojsk japońskich, jednakże aż do 1941 konflikt ten pozostawał lokalny. W historiografii radzieckiej istniało pojęcie Wielka Wojna Ojczyźniana, rozpoczynająca się 22 czerwca 1941 wraz z atakiem niemieckim na ZSRR. Dla Amerykanów wojna rozpoczęła się 7 grudnia 1941, wraz z atakiem japońskim.
    Zapowiedzią nadchodzącego konfliktu był wzrost nastrojów nacjonalistycznych i dążeń ekspansywnych ze strony państw osi, wyrażający się w ataku faszystowskich Włoch na Abisynię (wojna włosko-abisyńska 1935-1936), trwającej od 1937 wojnie chińsko-japońskiej (którą część historyków uważa za część II wojny światowej) oraz rozbiorze Czechosłowacji (październik 1938). W Hiszpanii od 1936 roku trwała krwawa wojna domowa, w której starły się interweniujące państwa faszystowskie i komunistyczny ZSRR. II wojnę światową poprzedziły też takie agresywne zachowania ze strony III Rzeszy, jak: zajęcie Nadrenii w 1936, Anschluss Austrii (marzec 1938 – marzec 1939) oraz aneksja Kłajpedy i Czech. Ze strony Włoch przykładem złamania prawa międzynarodowego było zajęcie Albanii wiosną 1939.

Podobne zadania

psiotulek II wojna światowa Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: psiotulek 29.3.2010 (22:00)
monczi9 : D szybko. Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: monczi9 30.3.2010 (11:32)
clover12 Muszę mięć na jutro biografie Piłsódzkiego! Błagam odp. szybko!;) Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: clover12 8.4.2010 (21:03)
pawoxxl12 witajcie potrzebuje na szybko do jutra zd. przeczytaj podany fragment Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: pawoxxl12 14.4.2010 (14:34)
olucha199712 pierwsza wojna światowa - wiadomości Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: olucha199712 14.4.2010 (17:12)

Podobne materiały

Przydatność 85% Druga wojna Światowa

Alianci – są to przede wszystkim członkowie koalicji antyhitlerowskiej. Sprawa Polaków Kampania wrześniowa (1939) 1 września 1939 r. rozpoczął się niemiecki atak na Polskę. Armia niemiecka miała miażdżącą przewagę nad Polską pod względem technicznym, ilościowym i organizacyjnym. Rozpoczęło się od ataku Westerplatte, Wielunia i Poczty Polskiej w Gdańsku. Anglia i...

Przydatność 65% Druga wojna światowa - polityka mocarstw wobec Polski.

Pierwsza wojna światowa była okresem ogromnych strat gospodarczych oraz złamania wszystkich reguł moralnych, na których do tej pory opierały się społeczeństwa Europejskie.. Jaką politykę zagraniczną prowadziły w takiej sytuacji mocarstwa europejskie i co było jej głównym celem ? Wojna ta to czas gdy wielkie mocarstwa składały ofiary z tysięcy ludzi by odnieść zwycięstwo....

Przydatność 50% Druga wojna światowa polskie państwo podziemne

Istotą tworzenia się Polskiego Państwa Podziemnego był czwarty rozbiór Polski. Z terytorium kraju, liczącego 388 000 km2 Niemcy zabrały 186 000 km2 z ludnością liczącą 21 mln 800 tyś. ZSRR zabrało 202 000 km2 obszaru z 13 mln ludności. Wszystko to działo się po 17 września 1939 roku, zgodnie z umowami i tajnymi protokołami niemiecko – sowieckimi, gdzie 23 września 1939 roku...

Przydatność 70% II wojna światowa w Polsce -druga, Plan Burza Anders ZSRR Sikorski ZWZ KRN PPR Szare szeregi 303

1) 17 września 1939 agresja ZSRR na Polskę, rząd został internowany w Rumunii. Prezydent Mościcki wyznaczył na swego zastępcę Władysława Raczkiewicza. Rząd miał sformować gen. Władysław Sikorski, został naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych. We Francji powstała armia, liczyła 80 tys. żołnierzy. Po zajęciu Francji władze udały się do Wielkiej Brytanii. 30 lipca 1942...

Przydatność 100% "Druga szansa"

Krew lała się strumieniami... Ona w ręce trzymała nóż... Właśnie przed chwilą zabiła swojego najlepszego przyjaciela... Lecz tak do końca, nie wiedziała, dlaczego to zrobiła, przecież to ona powinna tam leżeć, nie on! On teraz powinien wejść do kuchni pochylić się nad zwłokami nastolatki, wezwać karetkę, policje. Jednak nie ten scenariusz był teraz rozgrywany. Dziewczyna...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji