Treść zadania

marzka

Kształt grzebienia u kur warunkują dwa współdziałające ze sobą geny zajmujące różne loci.
Skrzyżowano kury z grzebieniem groszkowym z kogutem o grzebieniu różyczkowym i otrzymano liczne kurczęta z grzebieniem orzeszkowym, które dalej krzyżowano pomiędzy sobą i otrzymano potomstwo z grzebieniem groszkowym, różyczkowym i orzeszkowym, a także pojawił się fenotyp - grzebień prosty. Klasy fenotypowe w F2 były w stosunku 9:3:3:1. 1/ Jakim genotypem jest uwarunkowany grzebień prosty?
2/ Ile kurcząt wśród 160 sztuk F2 będzie miało grzebień: prosty/różyczkowy/groszkowy/orzeszkowy?
Przedstaw sposób obliczenia.

Jeżeli allel recesywny/dominujący jednego genu maskuje efekt fenotypowy genu w innym locus, to stosunek fenptypów w potomstwie dwóch heterozygot będzie wynosił.... Zjawisko to nazywamy..... i powoduje ono .... odczylenie od ..... prawa Mendla.

Strefowe zabarwienie włosa (agouti) u królików dominuje nas jednolitą barwą włosa i jest uwarunkowane parą alleli A,a. W obecności innej recesywnej pary genów bb barwa włosów u królików nie ujawnia się i zwierzęta są albinotyczne. Samca aguti skojarzono kilkakrotnie z samicą albinotyczną. Uzyskane z kilku miotów potomstwo miało różne umaszczenie: aguti, czarne i albinotyczne w stosunku 1:1:2/3:1:4. Jakie były genotypy rodziców?

Świnie odmiany DJ charakteryzują się czerwoną barwą sierści.. Znane są jednak dwie utrzymujące się w typie linie ( A i B) o barwie piaskowej.
Jeżeli skrzyżujemy świnię o piaskowej barwie szczeciny z linii A ze świnią także piaskową z linii B, to potomstwo F1 jest barwy czerwonej, a w F2 pojawiają się świnie czerwone, piaskowe i białe w stosunku 9:6:1.
Przedstaw wynik krzyżówki pomiędzy:
a) świniami o barwie czerwonej z pokolenia F1
b) z piaskowym rodzicem z linii A/B.
Określ stosunki fenotypowe.

U człowieka uszy o płatku wolnym są cechą dominującą nad cechą uszu o płatkach przyrośniętych, a praworęczność dominuje nad leworęcznością. Pewni rodzice mają troje dzieci o wolnych płatkach usznych, i dwoje z nich jest leworęczne. Podaj możliwe genotypy tej pary rodzicielskiej. Czy para ta może mieć dziecko o przyrośniętych płatkach usznych? Odpowiedź uzasadnij.

Krzyżowanie homozygotycznej świnki morskiej o sierści czarnej /R/ i długiej /d/ z homozygotyczną o sierści białej /r/ i krótkiej /D/ dało potomstwo:
1/ czarne, krótkowłose 2/ czarne, długowłose 3/ białe, długowłose 4/ białe, krótkowłose

Albinizm jest recesywną cechą w stosunku do normalnej pigmentacji, a włosy kędzierzawe cechą dominującą nad włosami prostymi.
Jakie jest prawdopodobieństwo pojawienia się dziecka albinotycznego o włosach prostych/kędzierzawych parze rodziców, którzy mieli albinotycznych ojców i matki o włosach prostych. Rodzice ci mają normalną pigmentację i kędzierzawe włosy. Przedstaw krzyżówkę.

Kształt grzebienia u kur warunkują dwa współdziałające ze sobą geny zajmujące różne loci.
Skrzyżowano kury z grzebieniem groszkowym z kogutem o grzebieniu różyczkowym i otrzymano liczne kurczęta z grzebieniem orzeszkowym, które dalej krzyżowano pomiędzy sobą i otrzymano potomstwo z grzebieniem groszkowym, różyczkowym i orzeszkowym, a także pojawił się fenotyp - grzebień prosty. Klasy fenotypowe w F2 były w stosunku 9:3:3:1. 1/ Jakim genotypem jest uwarunkowany grzebień prosty? 2/ Ile kurcząt wśród 160 sztuk F2 będzie miało grzebień: prosty/różyczkowy/groszkowy/orzeszkowy?
Przedstaw sposób obliczenia.

Barwa sierści u psów zależy od dwóch par współdziałających ze sobą genów (A,a i B,b). I tak: obecność w genotypie obu alleli dominujących daje barwę czarną, allel A warunkuje fenotyp rudy, a B – szary, natomiast podwójne homozygoty recesywne są żółte.
Jeżeli hodowca przeprowadza kojarzenie testowe czarnego psa, którego podejrzewa o heterozygotyczność w stosunku do jednej / obu par alleli, to jakie otrzyma potomstwo, jeżeli przypuszczenie to okazałoby się słuszne?
Przedstaw krzyżówkę i określ w niej stosunki fenotypowe.

Szorstka sierść u świń uwarunkowana jest genem R, a gładka jego allelem – r. Krótką sierść determinuje gen L, a długą – l, zaś czarny kolor zależy od genu B, a biały od allelu b.
Skrzyżowano świnie czarne o sierści szorstkiej, długiej z knurem o sierści szorstkiej, krótkiej, białej. Otrzymano potomstwo:
15 o sierści szorstkiej, czarnej i krótkiej; 13 o sierści szorstkiej, czarnej i długiej;
4 o sierści gładkiej, czarnej i krótkiej; 5 o sierści gładkie, czarnej i długiej.
Jakie były genotypy rodziców? Przedstaw krzyżówkę.

Czarną maciorę o normalnych racicach pokryto białym knurem o mułowych racicach. Wszystkie prosięta były białe o mułowych racicach. Tę samą maciorę pokryto potem drugim knurem, również białym o mułowych racicach i tym razem urodziła ona prosięta czarne i białe o racicach mułowych oraz czarne i białe o racicach normalnych. Podaj genotypy maciory i obu knurów. Przedstaw krzyżówki powyższych kojarzeń.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

Keczub Zabarwienie włosków u gąsienic jest determinowane przez geny K- włoski Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Keczub 28.3.2010 (19:24)
Paoolonia Geny Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Paoolonia 15.4.2010 (22:07)

Podobne materiały

Przydatność 90% Geny a nowotwory

Nowotwory powstają głównie wskutek szeregu modyfikacji zachodzących w informacji genetycznej dotyczącej regulacji prawidłowego rozwoju i różnicowania się komórek.
Proces nowotworzenia może być regulowany na dwa sposoby: stymulujący lub hamujący namnażanie i wzrost. Aby powstał nowotwór, muszą zajść mutacje, które spowodują wzmożoną aktywność genów stymulujących...

Przydatność 50% Geny i białka

Geny i białka Aleksandra Wewiórska, 10 października 2000: Czytałam ostatnio "Świat Nauki" i w jednym z artykułów dotyczących badań nad ludzkim genomem znalazłam fragment, który przyznam trochę mnie zastanowił. Do tej pory zawsze mnie uczono, że jeden gen koduje jedno białko. A tymczasem w artykule czytamy: "Naukowcy uważali niegdyś, że jeden gen odpowiada jednemu...

Przydatność 80% Jak geny decydują o cechach naszego organizmu?

Cechy żywego organizmu zależą od znajdującej się w komórkach złożonej mieszaniny wzajemnie reagujących ze sobą składników. Białka odpowiadają za większość komórkowych reakcji chemicznych, więc to właśnie one decydują o cechach organizmu. Jednak białka są wytwarzane dzięki informacji genetycznej zakodowanej w cząsteczkach DNA (kwasu deoksyrybonukleinowego). Aby...

Przydatność 90% Poznaliśmy geny człowieka Nieśmiertelność w zasięgu ręki?

Każdy człowiek ma swój indywidualny układ informacji genetycznej. Od genów w dużym stopniu zależy nasze życie; to, jak wyglądamy, na co chorujemy. Nieśmiertelność w zasięgu ręki? Znajomość genów danego człowieka sprawi, że lekarze będą mogli wcześnie określać skłonności danego człowieka do chorób i wcześniej im zapobiegać. Przykładowo: robiąc test genetyczny...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji