Treść zadania

Radek4991

Kulkę metalową o promieniu r naelektryzowano ładunkiem dodatnim, w wyniku
czego uzyskała na powierzchni potencjał V. Zatem potencjał pola elektrostatycznego
będzie równy:
a. 0 – w odległości 2r od środka kulki
b. 0 – w środku kulki
c. V w odległości 2r od środka kulki
d. V w środku kulki

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • antekL1

    Odp. d.
    W przypadku na ładowanego przewodnika cały ładunek gromadzi się na jego powierzchni. Jest to spowodowane tym, że jednoimienne ładunki chcą jak najbardziej oddalić się od siebie, a skoro mają możliwość (bo metal jest przewodzący) to "uciekają" na powierzchnię, dalej nie mogą. W przypadku kulki ładunek jest rozłożony równomiernie po powierzchni (gdyż żaden szczególny kierunek od środka kulki nie jest wyróżniony).
    Wewnątrz kulki nie ma ładunków. Z prawa Gaussa [ "suma iloczynów natężenia pola przez małe elementy powierzchni zamkniętej = suma ładunków wewnątrz tej powierzchni"] wynika, że dla każdej powierzchni zamkniętej, położonej wewnątrz kulki, ta suma jest zerem, więc wewnątrz kulki natężenie pola elektrycznego wynosi zero.
    Ponieważ różnica potencjałów między punktami jest sumą iloczynów wektorów natężenia pola i małych wektorów długości linii łączącej te punkty, to skoro natężenie jest zerem to różnica potencjałów między dwoma dowolnym punktami kulki też jest zerem.
    Wobec tego potencjał w każdym punkcie kulki jest taki sam, równy potencjałowi V na powierzchni kulki.

Podobne materiały

Przydatność 50% Mechanika budowli, konstrukcje metalowe

Patrz załącznik

Przydatność 75% Zabezpieczenie stali od rdzy. Powłoki metalowe. Emalie. Powłoki z farb olejnych. Łączenie elementów stalowych. Nitowanie, łączenie śrubami. Spawanie, zgrzewanie.

1. Zabezpieczenie stali od rdzy Korozja jest to stopniowe niszczenie tworzyw metalowych i niemetalowych pod wpływem chemicznego i elektrochemicznego oddziaływania środowiska w wyniku, którego zmieniają się stan i właściwości niszczonego tworzywa. Rdza – krucha, porowata warstwa głównie uwodnionego tlenku żelaza tworząca się na wyrobach żelaznych pod wpływem wilgotnego...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji