Treść zadania

~dzejdzej123

Jak zmieniał się wizerunek kobiety na przestrzeni epok romantyzmu i pozytywizmu? Rozważ temat przedstawiając wybrane bohaterki literackie. Praca na 250 słów. POMOCY!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • AsKa

    Fragment mojej pracy maturalnej na ten temat. wystarczy przeredagować :)

    A jaka jest romantyczna kobieta idealna? Chodzi tu niezwykle urodziwą pannę – fascynującą po kolei Tadeusza, Hrabiego oraz większą część męskiego grona gości Sędziego. Ideałem piękna w romantyzmie jest Zosia Horeszkówna. Poznajemy ją jako czternastoletnią dziewczynę. Należy przy tym zwrócić uwagę na charakterystyczny dla epoki kult młodości. Człowiek młody z przekonania musiał być piękny, zwłaszcza jeśli chodzi o utwory Mickiewicza. Dziewczyna ma typowo słowiańską urodę. Jej jasne blond włosy spadają na ramiona. Oczy Zosi są błękitne, otoczone wianuszkiem ciemnych rzęs. Spojrzenie ma mądre i zawstydzone. Jej oczy są zazwyczaj opuszczone, co symbolizuje skromność, a później ustępliwość wobec męża. Dziewczyna ma długą łabędzią szyję, którą często podkreśla. Romantyczna piękna kobieta powinna mieć, według kanonu, jasną karnacje. U Mickiewicza, natomiast, Zosia jawi się jako dziewczyna opalona, a mimo to urodziwa. Wnuczka Stolnika to dziewczyna wysoka, o drobnych stópkach i dłoniach. Jest bardzo zgrabna i wiotka. Strojami podkreśla swą szczupłą talie. Małe piersi , przyrównywane przez wieszcza do pączków róż, skromnie chowa pod kolorowymi strojami z małym dekoltem. Jak to zwykle bywa u Mickiewicza, piękno zewnętrzne jest odbiciem piękna wewnętrznego. Tak opisując panienkę poeta chce pokazać jej dobroć, skromność, jak równie ż inne przymioty jej charakteru. W epopei naturalny wygląd Zosi kontrastuje ze sztucznym pięknem Telimeny. Córka Ewy Horeszkówny nie musi podkreślać swojej urody kosmetykami. Jej piękno jest bez tego dostatecznie widoczne.
    Jak wcześniej zauważyłam, w romantyzmie piękno zewnętrzne i wewnętrzne pokrywało się. W epoce pozytywizmu jest zupełnie odwrotnie. Te dwa rodzaje urody nie często można spotkać u jednej kobiety. Doskonałym przykładem takiego ich stosunku jest Izabela Łęcka, główna kobieca postać „Lalki” Bolesława Prusa. Była ona niepospolicie piękną kobietą. Nie można było w niej, poza oczywiście sferą wewnętrzną, odnaleźć żadnej skazy. Była średniego wzrostu, proporcjonalnie zbudowana. Włosy Izabeli były popielato blond. Oczy młodej panny Łęckiej mają jasny, błękitny kolor. Jak pisze autor to właśnie w nich kumulowała się dusza i uroda Izabeli. Dziewczyna potrafiła nie tylko kokietować jednym powłóczystym spojrzeniem, ale też wprawiać nim w zakłopotanie czy smutek, a nawet poczucie winy. Jej ciało było harmonijnie zbudowane. Miała stosunkowo długie nogi, byłą kobietą szczupłą. Mimo to nie poskąpiono jej typowo kobiecych cech takich jak zaokrąglona linia bioder czy piersi.
    Niestety piękno zewnętrzne było tylko przykrywką jej wewnętrznego zepsucia, które w tym pięknym ciele trudno było dostrzec.

Podobne zadania

DOMI Jaką rolę pelni zamek Makbeta w przestrzeni zdarzeń? Czy jest miejscem Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: DOMI 29.3.2010 (19:24)
Ami epoka romantyzmu Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Ami 3.5.2010 (17:02)
nighog przedstaw Skrupulatny wizerunek człowieka i świata w Bajkach Kraśinskiego Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: nighog 25.5.2010 (21:46)
pszczolka7 obraz kobiety w literaturze i sztuce młodej polski Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: pszczolka7 26.5.2010 (19:05)
lazarus15 Literacki wizerunek szlachty w ocenie mlodego Polaka XXIw. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: lazarus15 17.9.2010 (08:35)

Podobne materiały

Przydatność 65% Jak zmieniał się wizerunek kobiety w literaturze na przestrzeni wieków?

Kobiety – o nie zabiegamy, troszczymy się, opiekujemy. Są niezastąpione. Gdyby nie one rodzaj ludzki nie przetrwałby do dzisiejszych czasów. Zrobiły wiele dobrego. Dzięki nim ludzkość posuwa się nieustannie do przodu. Kobiety były też niestety przyczyną wielu sporów, kłótni, oraz wojen. Ich wizerunek zmieniał się wraz z upływem czasu. Kobiety stały się natchnieniem dla...

Przydatność 60% „Literacki wizerunek ukochanej kobiety w literaturze oświecenia i romantyzmu.”

Kobieta i kobiecość była inspiracją twórczości artystycznej od najdawniejszych czasów, stała się zarazem ulubionym tematem sztuki i literatury. Jako istota tajemnicza stała się ona przedmiotem uwielbienia, a tym samym symbolem piękna, zmienności oraz stanów emocjonalnych. Kobiety od czasów starożytnych były portretowane, rzeźbione oraz opisywane, jednak nie zawsze...

Przydatność 65% Romantyczny wizerunek kobiety w poezji

Od najdawniejszych czasów kobieta była inspiracją twórczości artystycznej. Jako istota tajemnicza stała się przedmiotem uwielbienia i symbolem piękna, ale jednocześnie zmienności, niejednokrotnie krańcowych stanów emocjonalnych i zachowań. Piękna, harmonijna powierzchowność nie zawsze oznacza delikatność i kruchość. Kobieta jest wcieleniem zasady negatywnej, pasywnej,...

Przydatność 55% Moda kobieca na przestrzeni epok

MODA KOBIECA NA PRZESTRZENI EPOK Moja praca poświęcona jest ewolucji mody kobiecej od czasów najdawniejszych do czasów obecnych, gdzie stroje są bardzo wykwintne, pomyślne, z dobrym smakiem, a wzory nierzadko czerpane są z mody, która dawno już przeminęła, ale która zawsze ma coś do zaoferowania. Moda na pewno się zmienia, bo przecież nie nosimy takiej garderoby, jaką nosiły...

Przydatność 60% Wizerunek kobiety w literaturze i malarstwie

Motyw kobiety w sztuce jest jednym z najpopularniejszych motywów do których powracali artyści wszystkich epok. Niezależnie od czasów oraz prądów filozoficznych motyw ten był realizowany w starożytności w średniowieczu w baroku w romantyzmie czy w pozytywizmie. Jednak wizerunek kobiety nie był jednolity. Już na wstępie należy zaznaczyć, iż na wizerunek kobiety w literaturze i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji