Treść zadania

janeczka_06

Dlaczego dziura ozonowa jest największa nad Antarktydą?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Kiedy na półkuli północnej rozpoczyna się wiosna,nad Antarktydą rozpoczyna się noc polarna.Tworzy się wtedy regularny,stabilny i trwający pół roku w ,którym powietrze łączy się wokół bieguna południowego.
    Masy powietrza arktycznego są wtedy całkowicie odizolowane od dopływu powietrza równikowego,który zawiera wysokie stężenie ozonu stratosferycznego.

    Zjawisko dziury ozonowej obserwuje się nie tylko nad Antarktydą ale też na mniejszych szerokościach geograficznych również nad Polską.

Rozwiązania

Podobne zadania

Keczub Zabarwienie włosków u gąsienic jest determinowane przez geny K- włoski Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Keczub 28.3.2010 (19:24)
xfranticangelx Co to jest bloczek agarowy? Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: xfranticangelx 14.4.2010 (21:33)
dianka3328 Dlaczego podwzgórze i przysadkę mózgową nazywamy gruczołami nadrzędnymi? Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: dianka3328 25.4.2010 (11:24)
KiniAaa ważne !!! nie jest to zadanie - proszę tylko o pomoc !!! Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: KiniAaa 17.5.2010 (12:44)
pajka174 Jakie są przyczyny i jakie jest leczenie; Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: pajka174 17.5.2010 (15:14)

Podobne materiały

Przydatność 100% Dziura ozonowa

Dziura ozonowa to znaczny spadek koncentracji ozonu w atmosferze ziemskiej (do 90% średniej koncentracji); jest obserwowana w okolicach bieguna pd., nad Antarktydą, gdzie pojawia się rokrocznie w okresie wiosennym (od września do listopada); jej główną przyczyną są prawdopodobnie przedostające się do atmosfery związki chloru, zwłaszcza freony i halony. Ozonosfera to warstwa w...

Przydatność 50% Dziura ozonowa

Czym jest dziura ozonowa? W atmosferze ziemskiej na wysokości od 10 do 50 km występuje warstwa o podwyższonej koncentracji ozonu (O3) - ozonosfera. Maksymalne stężenie ozonu utrzymuje się na wysokości ok. 23 km. Od końca lat 70 - tych obserwuje się znaczny spadek zawartości ozonu, szczególnie nad Antarktydą, w rejonie bieguna południowego. Zmniejszenie koncentracji ozonu w...

Przydatność 60% Dziura ozonowa

Dziura ozonowa, spadek zawartości ozonu (O3) na wysokości 15-20 km głównie w obszarze bieguna południowego, obserwowany od końca lat 80. Tempo spadku wynosi ok. 3% na rok. Powstawanie dziury ozonowej Największe znaczenie mają w tym procesie związki chlorofluorowęglowe ( freony), z których uwolniony chlor (pod wpływem promieniowania ultrafioletowego) atakuje cząsteczki ozonu,...

Przydatność 80% Dziura ozonowa.

1. Czym jest dziura ozonowa? W atmosferze ziemskiej na wysokości od 10 do 50 km występuje warstwa o podwyższonej koncentracji ozonu (O3) - ozonosfera. Maksymalne stężenie ozonu utrzymuje się na wysokości ok. 23 km. Od końca lat 70 - tych obserwuje się znaczny spadek zawartości ozonu, szczególnie nad Antarktydą, w rejonie bieguna południowego. Zmniejszenie koncentracji ozonu w...

Przydatność 70% Dziura ozonowa

Ozon jest formą tlenu z trzema atomami (zamiast dwóch jak w "normalnym" tlenie) jest wyraźnie toksyczny. Jedna cząstka tego gazu na milion części powietrza jest już dla ludzi trująca. Blisko powierzchni Ziemi ozon jest trucizną, która współuczestniczy w tworzeniu smogu fotochemicznego i kwaśnego deszczu. Na szczęście w niższej warstwie atmosfery-troposferze- znajduje się tylko...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji