Treść zadania

nitka0

mam bardzo pilne pytanie. w jakich ksiązkach/opowiadaniach/wierszach pojawia się motyw siostry ? mam na razie balladyne, antygone i chłopów. muszę na jutro oddać bibliografię do matury, a nie wiem co jeszcze dopisać? proszę o pomoc.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • sonar

    Gabriela Zapolska - "Moralność pani Dulskiej"
    (Zbyszko miał dwie siostry : Hesię i Melę)


    Józef Ignacy Kraszewski - "Stara baśń"
    (siostry Żywia i Dziwa)


    Włodzimierz Perzyński - "Lekkomyślna siostra"
    (siostra Maria)


    Antoni Czechow - "Trzy siostry"


    Jane Austen - "Rozważna i romantyczna"


    Wanda Wasilewska - "Pokój na poddaszu"

    • A z takich mniej poważnych :

      cała Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz

      Astrid Lindgren - "Dzieci z Bullerbyn"

      Grażyna Bąkiewicz - "O melba !"
      (Elka - siostra matki głównej bohaterki - Maliny od lat przebywa w szpitalu i nie można z nią nawiązać kontaktu. Jest to efekt traumy z dzieciństwa. Po jej śmierci Malina powoli dowiaduje się co było przyczyną choroby ciotki.)

      Grażyna Bąkiewicz - "Stan podgorączkowy"
      (Brat Zojki - Filip ulega wypadkowi. Dziewczyna próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o swoim bracie. Czuje, że właściwie nic nie wie o Filipie a jako jego siostra chciałaby poznać jego pasje, zainteresowania itp. Po śmierci Filipa odkrywa, jego tajemnice i jest zaszokowana tym czego się dowiedziała)

      H. Ch. Andersen - "Dwunastu braci"

      bracia Grimm - "Braciszek i siostrzyczka" , "Jaś i Małgosia"

Podobne zadania

ala91knw PREZETACJA MATURALNA! bardzo prosze o pomoc Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ala91knw 6.4.2010 (20:22)
dzakasia Świętoszek PILNE Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: dzakasia 7.4.2010 (22:20)
ukej555 był to najwytrawniejszy klasyk swojego wieku. czy to jest pytanie retoryczne? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ukej555 8.4.2010 (23:18)
majka82101 PILNE NA JUTRO !POLSKI.jak rozumieszsformułowanie że anioł jest Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: majka82101 16.4.2010 (20:13)
mmmartaaa1625 Hasła pozytywizmu w Lalce... PILNE!!! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mmmartaaa1625 21.4.2010 (22:08)

Podobne materiały

Przydatność 80% Czy walka ze złem ma sens? „Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach...” Tak na to pytanie odpowiedział Czesław Miłosz. Ustosunkuj się do jego słów, odwołując się do powieści Camusa.

"Lawina bieg od tego zmienia, / po jakich toczy się kamieniach". W cytacie tym Miłosz chce nam powiedzieć, że chociaż jesteśmy małymi kamykami, możemy zmienić bieg potężnej lawiny. Jesteśmy w stanie sprawić, by nie zalała nas swoją niszczącą siłą. Nie jesteśmy bezwolni, bo chociaż życie przetacza się po nas bez naszego udziału, to jednak my decydujemy o tym w którym...

Przydatność 65% Dlaczego w XX wieku pojawia się określenie "cywilizacja śmierci" ?

Sformułowanie „cywilizacja śmierci” zostało użyte po raz pierwszy przez naszego rodaka Jana Pawła II. Odnosiły się one do wieków jemu współczesnych czyli XX wieku. Co jednak skłoniło go do użycia tak drastycznych słów ? Co z punktu widzenia historycznego można nazwać wydarzeniami na tyle tragicznymi by uznać tamtejszą cywilizacje i jej członków za cywilizację...

Przydatność 50% ”Jakich marzeń jestem ambasadorem?”

Marzenia ma każdy. Niektórych trzymają przy życiu, innych motywują do pracy i wysiłku, który prowadzi do ich ziszczenia a, jeszcze innym ukazują świat ze snów i budują całą rzeczywistość. Towarzyszą każdemu człowiekowi na każdym etapie jego życia. Były, są i będą - odwieczne i niezmienne. Każdy powinien je mieć, bo dzięki nim nieraz nasze życie z szarej codzienności...

Przydatność 50% Prometeusz autorytetem jakich współczesnych ludzi

Prometeusz był wspaniałym tytanem, a jego imię znaczy właściwie „przewidujący”. Ulepił on człowieka z gliny zmieszanej ze złami i tchnął w niego duszę z ognia niebieskiego. Człowiek jednak był słaby, nagi i nie umiał się bronić. Prometeusz, pragnąc mu pomóc, ukradł z gór Olimpu ogień i zaniósł go ludziom na ziemię. Od tej pory mogli się ogrzać, ugotować...

Przydatność 65% Na przykładzie wydarzeń, zjawisk i procesów, wyjaśnij dlaczego w ocenie cywilizacji XX wieku pojawia się określenie „cywilizacja śmierci".

W mojej pracy zamieściłam najbardziej drastyczne, i te, które pochłonęły najwięcej ofiar, wydarzenia: pierwszą i drugą wojnę światową. Już pod koniec XIX wieku pojawiło się wiele wynalazków, które w nieodpowiednich rękach stały się powodem różnych konfliktów. Dynamit, który został rozpowszechniony, coraz powszechniejsza, nowocześniejsza i cięższa broń, stała się...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji