Treść zadania
Autor: karolcia199780 Dodano: 15.3.2013 (15:21)
1.Ustal wzór węglowodoru o masie 40u, zawierającego 10% wodoru.
2. W wyniku spalenia 0,23g pewnego związku organicznego otrzymano 0,44g CO2
i 0,27g H2O. Oblicz masę i objętość tlenu użytego do reakcji, jeżeli jego gęstość wynosi 1,43g/cm3.
3. Napisz reakcje spalania
a) propanolu
b) kwasu organicznego zawierającego 4 atomy węgla
c) glicerolu
4. Podaj nazwy systematyczne kwasów karboksylowych oraz ich wzory sumaryczne zawierających:
a) 5 atomów węgla w całej cząsteczce
b) 5 atomów węgla w grupie alkilowej
c) 8 atomów wodoru w cząsteczce
5. Ułóż równania reakcji otrzymywania octanu miedzi (II) z następujących substancji:
etanol, tlenek miedzi (II), tlen.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
|
|
1 rozwiązanie | autor: kasiuniakkkk 13.4.2010 (17:36) |
|
|
1 rozwiązanie | autor: nelly424 15.4.2010 (19:32) |
|
|
1 rozwiązanie | autor: wojtipele1 17.4.2010 (09:43) |
|
|
2 rozwiązania | autor: olaf2010 22.4.2010 (17:18) |
|
|
1 rozwiązanie | autor: jasko111 6.5.2010 (21:59) |
Podobne materiały
Przydatność 55% Masy powietrza.
Globalna cyrkulacja atmosfery powoduje powstawanie wokół Ziemi różnorodnych mas powietrza. Masą powietrza nazywamy wycinek troposfery charakteryzujący się dużą jednorodnością cech fizycznych, takich jak temperatura i wilgotność. Masa powietrza zalegająca dłuższy czas np. kilka dni nad danym obszarem nabiera cech tego obszaru. Przykładowo masa formująca się w...
Przydatność 65% Masy powietrza-ściąga
Powietrze Arktyczne-napływa do naszego kraju najczęściej wiosną.Powoduje wówczas przymrozki i majowe ohłodzenia.Zimą przynosi silne mrozy i obfite opady śniegu. Jest to powietrze przejrzyste, na ogół pozbawione zanieczyszczeń Powietrze Polarne Kontynentalne-dociera nad Polskę głównie zimą.Będąc wówczas mroźne i suche,przynosi słoneczną pogodę.Gdy napływa latem,jest...
Przydatność 65% Ewolucja gwiazdy w zależności od masy.
Przyglądając się niebu w pogodną, bezksiężycową noc trudno nie ulec fascynacji jego pełną spokoju niezmiennością. Gwiazdy wciąż układają się w te same wzory i świecą z tą samą jasnością. Arystoteles uważał niezmienność nieba za prawo natury. Na Ziemi –mniemał –wszystkie rzeczy zmieniają się i obumierają, najpierw się tworzą, a potem giną, na niebie natomiast...
Przydatność 70% Klimat i masy powietrza nad Polską
Klimat jest to zespół zjawisk i procesów atmosferycznych dla danego obszaru określonych na podstawie wieloletnich obserwacji. Czynniki tworzące klimat dzielimy na dwie grupy: METEOROLOGICZNE: - temperatura, - opady, - rozkład ciśnień, - nasłonecznienie, - masy powietrza, - wilgotność. FIZYCZNO-GEOGRAFICZNE: - ukształtowanie terenu, - położenie...
Przydatność 75% Jednostki masy,długości,powierzchni i objętości
Jednostki Masy: 1 gram 1 dekagram = 10 g; 1 kilogram = 100 dag = 1000 g 1 tona = 1000 kg, Jednostki długości: 1 mm 1 cm = 10 mm, 1 dm = 10 cm, 1 m = 100 cm 1 km = 1000 m, Jednostki powierzchni: 1 mm2 1 cm2 = 100 1 dm2 =100 cm2 =10 000 mm2 1 m2 =100 dm2 =10 000 cm2 =1 000 000 mm2 1 ar = 100 m2 1 hektar = 100 arów =10 000 m2, 1 km2 =100 ha = 1 000 000 m2...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
1 0
rob 15.3.2013 (18:56)
1.Ustal wzór węglowodoru o masie 40u, zawierającego 10% wodoru.
jeśli
40u stanowi 100%, to
x u H stanowi 10%
x = 40*10/100=4 u H
ponieważ
masa atomowa 1 atomu wodoru = 1u, to
x atomów wodoru ma masę atomową = 4u
x=1*4/1=4 atomy wodoru
40u węglowodoru - 4 u H = 36 u C
ponieważ
masa 1 atomu C = 12u, to
x u C = 36u
x=1*36/12=3 atomy C
wzór tego węglowodoru to C3H4 jest to propyn należący do grupy alkinów
2. W wyniku spalenia 0,23g pewnego związku organicznego otrzymano 0,44g CO2
i 0,27g H2O. Oblicz masę i objętość tlenu użytego do reakcji, jeżeli jego gęstość wynosi 1,43g/cm3.
m. cząst. CO2 = 12u +2*16u=44u
m. cząst. H2O = 2*1u + 1+6u=18u
jeśli
44 g CO2 zawiera 12 g C, to
0,44 g CO2 zawiera x g C
x=0,44*12/44=0,12 g C
m. atomowa O = 16u
C + O2----->CO2
z reakcji
12 g C reaguje z 2*16g O, to
0,12 g C reaguje z x g O2
x=0,12*32/12=0,32 g O
18 g H2O zawiera 2 g H, to
0,27 g H2O zawiera x g H
x=0,27*2/18=0,03 g H
m. atomowa H = 1u
2H2 + O2----->2H2O
z reakcji, jeśli
4*1g H reaguje z 2*16g O, to
0,03 g H reaguje z x g O
x=0,03*32/4=0,24 g O
0,32 g tlenu zużytego na spalenie węgla + 0,24 g tlenu zużytego na spalenie wodoru = 0,56 g tlenu użytego do całkowitego spalenia zw. organicznego
d = m/v
v = m/d
v=0,56/1,43
v=0,39 cm^3 tlenu
do spalenia tego związku zużyto 0,56 g tlenu, co odpowiada 0,39 cm^3 tlenu
3. Napisz reakcje spalania
a) propanolu CH3-CH2-CH2-OH inaczej C3H5OH
C3H5OH + 4O2------->3CO2 + 3H2O
b) kwasu organicznego zawierającego 4 atomy węgla CH3-CH2-CH2-COOH inaczej C3H5COOH
2C3H5COOH + 9O2----->8CO2 + 6H2O
c) glicerolu C3H5(OH)3 inaczej C3H8O3
2C3H8O3 + 7O2----->6CO2 + 8H2O
4. Podaj nazwy systematyczne kwasów karboksylowych oraz ich wzory sumaryczne zawierających:
a) 5 atomów węgla w całej cząsteczce
C4H9COOH kwas pentanowy
b) 5 atomów węgla w grupie alkilowej
C5H11COOH kwas heksanowy
c) 8 atomów wodoru w cząsteczce
C3H7COOH kwas butanowy
5. Ułóż równania reakcji otrzymywania octanu miedzi (II) z następujących substancji:
etanol, tlenek miedzi (II), tlen.
2CH3-CH2-OH + O2------->2CH3COOH
etanol + tlen daje kwas octowy
2CH3COOH + CuO------->(CH3COO)2Cu + H2O
kwas octowy + tlenek miedzi(II) daje octan miedzi + wodę
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie