Treść zadania

adamos4

Omów różnice w rozmieszczeniu pięter roślinnych w północnej i południowej części Karpat

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Roślinność Karpat

    Ponieważ pietra roślinności mają w Karpatach swe własne nazwy lokalne, nieco rożne od stosowanych powszechnie, dlatego oprócz polskiej nazwy podawać będziemy również ogólnie przyjętą nazwę danego piętra.



    • Piętro pogórza, najniższe piętro roślinności w górach, nie rożni się zasadniczo swoją szatą roślinna od sąsiadującego z nim niżu. Przeważnie panują w nim lasy grądowe lub mieszane. Udział gatunków górskich jest niewielki. Najczęściej roślinność pietra pogórza jest mocno przekształcona przez człowieka co jest związane ze stosunkowo łatwa dostępnością terenu. Naturalne lasy zastąpione są często przez sztuczne uprawy szpilkowe. Zasięg pionowy rozciąga się od 300 do 500-700 m n.p.m.


    • Piętro regla dolnego (leśne dolne) sięga od 500 do 1 000-1 200 m n.p.m. Dominującym zbiorowiskiem leśnym są w nim lasy bukowe - buczyna karpacka. Oprócz tego występują tu także lasy jodłowo-świerkowe, a wzdłuż potoków rozwijają się olszyny (np. olszyna karpacka). Stopień naturalności roślinności jest w tym piętrze znacznie większy, tereny odlesione zajmują głównie pastwiska, rzadziej - łąki kośne.


    • Piętro regla górnego (leśne górne) sięga od 1000 do 1 500 m n.p.m. Głównym zbiorowiskiem leśnym jest tu bór świerkowy. Wycięte polany użytkowane są jako pastwiska. Górna granica tego pietra jest zarazem górną granicą lasu.


    • Piętro kosodrzewiny (subalpejskie) rozciąga się od (1 300)1 500 do 1 800 m n.p.m. Tworzy je zbiorowisko krzewiastej sosny - kosodrzewiny. Piętro to występuje w Polsce w Beskidach (Pilsko i Babia Góra) oraz w Tatrach. Osobliwością są Bieszczady, w których występuje brak pietra regla górnego, górną granicę lasu tworzy buczyna, zaś powyżej rozciąga się piętro subalpejskie utworzone przez zbiorowiska murawowe i łąki wysokogórskie oraz zarośla olszy zielonej (brak kosodrzewiny).


    • Piętro halne (alpejskie) występuje tylko w Tatrach i na Babiej Górze. Rozciąga się od (1 550) 1 800 do 2 300 m n.p.m. Występują tu zbiorowiska muraw wysokogórskich złożone z traw, turzyc, sitowia, z domieszka ziół i niskich krzewinek. W zależności od podłoża skalnego rozwijają się rożne typy roślinności - np. w Tatrach wyróżnia się zbiorowiska "wapienne" (bardzo bogate w gatunki) i "granitowe" (znacznie uboższe).


    • Piętro turniowe (subniwalne) występuje tylko w Tatrach Wysokich, powyżej 2 300 m n.p.m. Wskutek skrajnie trudnych warunków klimatycznych i glebowych roślinność jest tu rzadka, pojawia się w miejscach uprzywilejowanych - np. w zagłębieniach terenu oraz szczelinach - i złożona jest z fragmentów zbiorowisk halnych oraz pionierskich roślin naskalnych. W Karpatach nie ma pietra wiecznych śniegów (niwalnego) z powodu małego wzniesienia nad poziomem morza.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 75% Gospodarka Karpat w Polsce

Gospodarka Karpat w Polsce PRZEMYSŁ Karpaty są krainą ubogą w surowce mineralne. Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego rozwinęło się tu bardzo wcześnie. Pierwszą kopalnia jest kopalnią w Bóbrce i jest to jedna z najstarszych kopalni na świecie. Kopalnia powstała w 1854 roku będąc...

Przydatność 55% Klasa szkolna

Klasa szkolna jest grupą wtórną, utworzoną w sposób formalny dla celów głównie dydaktycznych. Jednakże, gdy przekształca się w grupę nieformalną, może mieć ogromny wpływ na jednostkę. Grupy nieformalne stanowią pewną odmianę grup pierwotnych. Jednostka należy do nich na zasadzie wspólnych zainteresowań, dobrowolnie członkowie kontaktują się za sobą często i...

Przydatność 55% Jaką rolę odgrywa turystyka w gospodarce Karpat?

Do Karpat ściągnęły mnie liczne opowieści o diable Borucie, Mnichu, dzwonach nad Morskim okiem… Legendy piękne, a niekiedy straszne. Od starego Taternika słyszałam, że jeżeli w Tatrach (niezależnie od pory roku) zobaczy się czarnego motyla, gdzieś tam umiera człowiek. Takich przesądów jest bardzo dużo, są one częścią góralskiego folkloru i tworzą niepowtarzalny klimat,...

Przydatność 70% Analiza środowiska fizyczno - geograficznego Karpat Zewnętrznych

w załączniku jest ćwiczenie o temacie: Analiza środowiska fizyczno - geograficznego Karpat Zewnętrznych

Przydatność 50% Reakcje chemiczne - I klasa

Reakcje egzotermiczne: 2Mg + O2 = 2MgO CH4 + 2O2 ® CO2 + 2H2O Zn + 2HCl ® ZnCl2 + H2 Fe + 2HNO3 ® Fe(NO3)2 + H2 2NaOH + H2SO4 ® Na2SO4 + H2O KOH + HNO3 ® KNO3 + H2O Reakcje endotermiczne: 2HgO ® 2Hg + O2 Cu(OH)2 ® CuO + H2O N2 + O2 ® 2NO 2% produktu przy 2000C H2 + J2 ® 2HJ CaCO3 ® CaO +CO2 NH4 HCO3 ® NH3 + CO2 + H2O wodorowęglan...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji