Treść zadania

Marcin26

2.Zaproponuj wykonanie wahadła matematycznego o okresie 3 sek oraz doświadczalne sprawdzenie jego działania potrzebuje w trybie bardzo pilnym do końca tygodnia prosze serdecznie o jak najszybsze rozwiązania tego zadania.Będe bardzo wdzięczny najlepiej już na jutro.Mam nadzieje że mi pomożecie błagam będe bardzo bardzo wdzięczny. Pozdrawiam Mam nadzieje że będzie na jutro.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Wielkie dzięki anrekL1 ratujesz mi życie naprawde wielkie dzięki.Pozdrawiam

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • antekL1

    Trzeba wziąć mały ale ciężki przedmiot (np. metalową kulkę) i przymocować ją do nitki (proponuję owinąć kulkę cienką folią i końcówki folii zawiązać nitką). Chodzi o to, żeby możliwie najbardziej przypominało to mały, ciężki punkt.
    Następnie ze wzoru:

    T = 2\pi\sqrt{\frac{L}{g}}

    gdzie:
    T = 3s - okres drgań
    g = 9,81 m/s^2 - przyspieszenie ziemskie
    L - długość nitki

    liczymy długość L

    L = \frac{T^2}{4\pi^2}\,g = \frac{3^2}{4\pi^2}\cdot 9{,}81 \,\approx\,2{,}236\,\mbox{m}

    czyli długość nitki powinna wynosić 2 m + 23 cm + 6 mm.

    Trzeba nitkę odmierzyć, zawiesić na czymś (ta długość zmieści się nawet w mieszkaniu w bloku).
    Następnie bierzemy stoper (jest w komórce), puszczamy wahadło w ruch i mierzymy czas np. 10 okresów. Najlepiej mierzyć od momentu maksymalnego wychylenia kulki, bo wtedy porusza się ona najwolniej.
    Wychylenia kulki nie powinny być zbyt duże, bo wzór na wahadło matematyczne jest prawdziwy dla małych wychyleń.
    W praktyce robimy tak: odchylamy kulkę, przeczekujemy 1 wahnięcie i startujemy stoper gdy kulka osiągnie maksymalne wychylenie np. w prawo. Kulka wahnie się w lewo, wróci do maksymalnego wychylenia w prawo, wtedy liczymy "jeden". Przy następnym powrocie liczymy "dwa" i tak do 10.
    Stoper zatrzymujemy gdy kulka jest w maksymalnym wychyleniu w prawo po 10 wahnięciach.

    Powinno wyjść 30 sekund.
    Jak wyjdzie 27s albo 33s to znaczy, że pomyliliśmy ilość wahnięć.
    Ale odchylenie rzędu 1 sekundy prawdopodobnie nastąpi, bo długość nitki jest trudno wyznaczyć (nitka się rozciąga, więc warto mieć możliwość jej skracania). Nitka powinna być lekka, ale jednocześnie mocna.

    Powodzenia!

Podobne materiały

Przydatność 50% Okresy

Barok Nie była to epoka spokojna. Po okresie tolerancji religijnej nastąpiła kontrofensywa Kościoła: kontrreformacja, szaleństwa Inkwizycji, wojny religijne i skrytobójstwa (noc św. Bartłomieja we Francji), wreszcie chrystianizacja mieczem Nowego Świata. Jednym z przejawów nawrotu do teokratycznego systemu myślenia, który próbowano narzucić siłą, było cofnięcie przez...

Przydatność 85% Wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego

Praca kontrolna na studiach - poprawiona

Przydatność 55% Wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego.

Sprawozdanie Temat : Wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego za pomocą wahadła matematycznego. Wstęp Teoretyczny W fizyce dla ułatwienia teoretycznych rozwiązań, posługujemy się uproszczonymi modelami rzeczywistych obiektów. Takim uproszczonym modelem wahadła, którego ruch badałam, jest wahadło matematyczne. Wahadło Matematyczne - punkt materialny zawieszony na...

Przydatność 65% Odpowiedzialność przewoźnika za wykonanie umowy.

Spis treści: 1.Umowa przewozu osób - przewóz osób - przewóz przesyłek bagażowych - odpowiedzialność przewoźnika 2. Umowa przewozu towarów - przewóz przesyłek - likwidacja przesyłek - odpowiedzialność przewoźnika - ustalenie stanu przesyłki 3. Roszczenia 4. Odszkodowania UMOWA PRZEWOZU – to rodzaj umowy, w której przewoźnik zobowiązuje się w...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji