Treść zadania

Konto usunięte

Powstanie Legionów Polskich we Włoszech i ich losy.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Legiony Polskie we Włoszech – polskie formacje wojskowe, tworzone na terenie Włoch, których celem była walka o niepodległość. Walczące u boku wojsk francuskich i włoskich w latach 1797–1807, utworzone z inicjatywy Jana Henryka Dąbrowskiego przez Francuzów w pn. Włoszech.
    Bitwy z ich udziałem:

    1 XII 1798 – Magnano. Brygada pod dowództwem Kniaziewicza zwyciężyła korpus wojsk Królestwa Neapolu.
    5 XII 1798 – Falari. Legioniści odparli atak wojsk Neapolu.
    17-19 VI 1799 – bitwa nad Trebbią (dolina rzeki Trebbia). Legioniści u boku Francuzów walczyli z armią Aleksandra Suworowa. Ponieśli znaczne straty, ale powstrzymały wojska rosyjsko-austriackie, a potem osłaniały odwrót Francuzów.
    14 VI 1800 - bitwa pod Marengo – decydująca bitwa drugiej kampanii włoskiej Napoleona, stoczona z armią austriacką pod wodzą generała Michaela von Melasa.
    3 XII 1800 – Bitwa pod Hohenlinden. Legia Naddunajska pod wodzą Kniaziewicza pomogła rozgromić wojska austriackie.
    24 XI 1805 – piechota pod dowództwem płk. Grabińskiego i jazda gen. Rożnieckiego pomogła rozbić i wziąć do niewoli austriacki korpus ks. De Rohan.

Rozwiązania

Podobne zadania

grapefruit00 dzialania polskich komunistow 1942-44 Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: grapefruit00 28.3.2010 (17:45)
Gabuleoooo powstanie styczniowe i listopadowe Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Gabuleoooo 29.3.2010 (15:24)
paulinagrzelak769 Uzupełnij schemat metaplanu Czy powstanie listopadowe miało szanse na Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: paulinagrzelak769 30.3.2010 (16:24)
tusia16 Przedstaw działania podejmowane przez polskich komunistów w celu przejęcia Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: tusia16 7.4.2010 (17:59)
daffit_hardcore Czy warto było wznieć powstanie listopadowe? (min. 2 str.) Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: daffit_hardcore 13.4.2010 (15:39)

Podobne materiały

Przydatność 70% Powstanie listopadowe na ziemiach polskich 1830-1831

POWSTANIE LISTOPADOWE NA ZIEMIACH POLSKICH 1830-1831 Po 1815 r. rządy Rosji, Austrii i Prus, mimo wielu obietnic składanych Polakom, nie zapewniły „rozwoju polskiej narodowości” (w zakresie szkolnictwa i administracji), coraz ostrzej zwalczały wszelkie idee liberalne, dążenia postępowe i wolnościowe. Jedynie w zaborze rosyjskim sytuacja Polaków przedstawiała się...

Przydatność 65% Wpływ sytuacji historycznej na losy polskich Żydów w oparciu o fragmenty "Pana Tadeusza" oraz "Mendla Gdańskiego".

Każdy nosi w sobie i zawiłość dziejów, i możliwa, a nie spełnioną odmianę swego losu (Jan Parandowski). Wpływ sytuacji historycznej na losy polskich Żydów. Omów temat, odwołując się do fragmentów Pana Tadeusza Adama Mickiewicza i Mendla G W epoce romantyzmu i pozytywizmu sytuacja Żydów w Polsce uległa drastycznemu pogorszeniu. Ludzie nie chcieli mieć w swoim ojczystym...

Przydatność 55% Powstanie nowoczesnych partii politycznych na ziemiach polskich w końcu XIX i na poczatku XX w. i ich wpływ na kształt II Rzeczpospolitej.

Pod koniec XIX w na ziemiach polskich zaczęły kształtować się ruchy polityczne należały do nich m.in.: ruch robotniczy, ruch narodowo- demokratyczny oraz ruch ludowy. Na powstanie ruchu robotniczego miał wpływ szybki rozwój klasy robotniczej zaistniały w wyniku uprzemysłowienia ziem polskich. Postawił on na porządku dziennym palącą kwestię społeczną, kwestię...

Przydatność 70% Każdy nosi w sobie i zawiłość dziejów, i możliwą, a nie spełnioną odmianę swego losu.(Jan Parandowski). Wpływ sytuacji historycznej na losy polskich Żydów. Omów temat, odwołując się do fragmentów Pana Tadeusza Adama Mickiewicza i Mendla

Polacy mieli uprzedzenia do Żydów. Prawdopodobnie bali się ich, ponieważ ich nie znali, a najłatwiej jest niszczyć to, czego się nie zna. Nikt nie próbuje poznać tego, co nieznane. Tak tez dzieje się ze stosunkiem Polaków do Żydów w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza oraz w noweli Marii Konopnickiej „Mendel Gdański”. Mimo, że przejawy antysemityzmu były w romantyzmie...

Przydatność 75% "Każdy nosi w sobie zawiłość dziejów, i możliwą, a niespełnioną odmiane swego losu" (Jan Parandowski). Wpływ sytuacji historycznej na losy polskich Żydów. Rozprawka odwołująca się do fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i "Mendla G

Stosunki polsko-żydowskie przedstawione w dziewiętnastowiecznej literaturze silnie wiązały się z ówczesnymi poglądami społecznymi i wydarzeniami historycznymi, które wywierały wpływ na ustosunkowanie artystów co do kwestii polskich Żydów. Ważnym elementem były tu obrady Sejmu Czteroletniego, który jako pierwszy podjął temat żydostwa na ziemiach polskich. Drugim ważnym...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji