Treść zadania

Ziom

Jakie straty poniosła Polska podczas II wojny światowej ?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 1

    1. Geneza wojny.
    1 września 1939 r. wybuchła największa wojna w dziejach świata - II wojna światowa-, która trwała niemal 6 lat. Uczestniczyło w niej 61 państw, liczba zmobilizowanego wojska wynosiła, 110 mln żołnierzy, zaginęło lub zginęło 55 mln ludzi, 35 mln zostało rannych. W latach 1929-1933 świat był pogrążony w kryzysie ekonomicznym, co stanowiło dobry grunt do rodzenie się nowych ideologii i dążeń do uzyskania władzy przez szaleńców.
    Po dojściu do władzy w Niemczech przez nazistów zmieniła się polityka zagraniczna tego państwa. Hitler zaczął łamać postanowienia traktatu wersalskiego. Pierwszym posunięciem w tym kierunku było wystąpienie Niemiec z Ligi Narodów w 1933r. Państwa dawnej Ententy zareagowały na to w sposób pobłażliwy. Francja próbowała założyć blok pod nazwą pakt wschodni spełniający rolę "wschodniego Locarno". Jednak projekt ten nie znajdując akceptacji Polski i Niemiec ostatecznie upadł. Natomiast Wielka Brytania skłaniała się do ustępstw wobec Niemiec (zezwoliła na rozbudowę floty) i niechętnie odnosiła się do planów rozbudowy armii francuskiej, a nawet domagała się jej redukcji z 700 na 400 tys.
    W marcu 1935 roku rząd niemiecki formalnie wypowiedział piątą część traktatu wersalskiego i wprowadził powszechny obowiązek służby wojskowej i dysponował wówczas 380 tys armią (traktat zezwalał na 100 tys.)
    7 III 1936 roku niemieckie wojska wkroczyły nie napotykając oporu do zdemilitaryzowanej Nadrenii. Na co Francja i Anglia wystosowały tylko protest dyplomatyczny.
    Włochy kierowały swą ekspansję na obszar Afryki. W październiku 1935 roku po wcześniejszym sprowokowaniu incydentu granicznego zaatakowały Etiopie (Abisynię) i zajęły ją do marca 1936r. Cesarz etiopski zwrócił się z prośbą o pomoc do Ligi Narodów, a ta tylko ogłosiła sankcje ekonomiczne przeciwko Włochom.
    Sytuacja międzynarodowa w drugiej połowie lat 30-tych zaczęła się znacznie komplikować. Wyraźnie rosły wpływy partii komunistycznych, które zabiegały o tworzenie w poszczególnych krajach tzw. frontów ludowych przeciwko faszyzmowi.
    Konferencja monachijska była szczytem polityki ustępstw Francji i Anglii wobec Niemiec. Państwa te liczyły na skierowanie agresji Rzeszy w stronę ZSRR.
    22 marca 1939 roku miała miejsce aneksja terytorium Kłajpedy portu należącego do Litwy a następnym krokiem ku stworzeniu "przestrzeni życiowej" na wschodzie miała być wojna z Polską. Polityka ustępstw, brak stanowczych decyzji i działań na samym początku rodzenia się zagrożeń przez Francję i Anglię, szalone dążenia przywódców państw nazistowskich. To wszystko zapoczątkowało tą straszna, wielką i okrutną batalię, jaka była II wojna światowa

Rozwiązania

  • ViCi17

    Agresja Niemiec na Polske to ponad 6 mln zamordowanych obywateli Polski, w tym tylko w Warszawie 800 tys.
    Polskie dzieci Niemcy mordowali razem z doroslymi. Mordowano je w obozach i akcjach pacyfikacyjnych, masowo wymieraly z zimna, glodu i chorob.

    W czasie wojny zginelo 1,8 mln. dzieci i mlodziezy do 16 lat, 250 tys. powyzej 16 do 18 lat. Uprowadzono w celu zniemczenia okolo 200 tysiecy dzieci. Z tych ostatnich powrocilo zaledwie okolo 15 proc.

    Straty materialne tylko na terytorium pod okupacja niemiecka to 50 mld dol. (z 1939 r.)

    Niemcy wysiedlili lub deportowali ok. 2.5 mln. Polakow, ponad 3 mln. Zydow oraz kilkaset tysiecy Ukraincow, Bialorusinow i Litwinow. Niemcy zniszczyli lub zrabowali 43 proc. dobr kulturalnych Polski. Liste te mozna powiekszac. Dodac do niej nalezy takze straty wynikle z agresji sowieckiej na Polske. O tym Niemcy teraz nie chca pamietac!

Podobne zadania

jola II wojna światowa Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: jola 13.4.2010 (17:36)
jola II wojna światowa Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: jola 15.4.2010 (08:28)
feleko15 II WOJNA ŚWIATOWA Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: feleko15 18.4.2010 (09:13)
malinowomi6 II wojna światowa Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: malinowomi6 18.4.2010 (21:20)
ZakochanaZlosnica ll wojna światowa Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: ZakochanaZlosnica 10.5.2010 (19:28)

Podobne materiały

Przydatność 75% Wojna

Co to jest wojna? Każdy na pewno z nas ma swoją odrębną definicję. Ale żeby tak racjonalnie zastanowić się, czym tak naprawdę jest wojna, nie jedna osoba powie, że nie wie. Według PWN-owskiego słownika języka polskiego wojna to „ zorganizowana walka zbrojna między państwami, narodami, klasami lub grupami społecznymi, wywoływana dla osiągnięcia określonych celów...

Przydatność 50% Wojna peloponeska

Przyczyny

W roku 466 p.n.e. Ateny i Sparta zawarły pokój, ale mimo to w Grecji cały czas panował stan napięcia. Dawniej obciążano winą Ateny i ich politykę wobec państw związkowych, szukających oparcia w Sparcie, ale teraz uważa się Spartę za czynnik aktywniejszy. Bo to Sparta posiadała największą armię dzięki Związkowi Peloponeskiemu i miała dążyć do hegemonii...

Przydatność 75% Wojna koreańska



Półwysep Koreański od 1910r. Był we władaniu Japonii. Po kapitulacji Japonii tereny Korei na południe od 38 równoleżnika zarządzane były przez Amerykanów, ziemie na północ od niego zaś przez Związek Radziecki.
W 1950r. zimna wojna przerodziła się w pierwszą gorącą wojnę peryferyjną między blokiem komunistycznym a Zachodem. Tereny na którym komuniści...

Przydatność 50% Wojna trzynastoletnia

Związek Pruski. Po wielkiej wojnie zaostrzyły się konflikty wewnętrzne w państwie krzyżackim: a) zwiększenie podatków – niezadowoleni chłopi jaki i mieszcanie, b) gospodarka miast pomorskich, zwłaszcza Gdańska cierpiała z powodu krzyżackiej polityki celnej, c) problemy w handlu z Polską, d) szlachta pruska zazdrościła szlachcie polskiej wzrastających przywilejów. W...

Przydatność 75% Wojna secesyjna

WOJNA SECESYJNA W STANACH ZJEDNOCZONYCH ROZWÓJ TERYTORIALNY STANÓW W PIERWSZEJ POŁOWIE XIX W. Po uzyskaniu niepodległości Stany Zjednoczone obejmowały w końcu XVII w. tereny od Wielkich Jezior na północy niemal do Zatoki Meksykańskiej na południu i od Oceanu Atlantyckiego po rzekę Missisipi. Były to tereny rozległe i wtedy tylko w części zasiedlone. Mimo to Stany wkrótce...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji