Treść zadania

WazuQ

Witam Niech ktos mi pomoze w zadaniu z chemi

Pytanie: " Sole w naszym otoczeniu" Pilnie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Duże zróżnicowanie soli występuje w przyrodzie, przybierając postać minerałów, które są składnikami skał. Sole, które możemy rozpuścić w wodzie wchodzą w skład wód naturalnych. Niektóre z soli zawarte w dużych ilościach w wodach naturalnych nadają im określony smak, często też właściwości lecznicze. Oto niektóre sole :

    · sól kuchenna – chlorek sodu NaCl
    · sól gorzka – siarczan magnezu MgSO4
    · saletra chilijska – azotan sodu NaNO3
    · saletra indyjska – azotan potasu KNO3
    · soda kalcynowana – węglan sodu NaHCO3
    · wapień – węglan wapnia CaCO3

    Chociaż większość nas nie jest tego świadoma, sole są wokół nas. Możemy je napotkać prawie wszędzie :

    · Szyby naszego domu są krzemianami sodowo – wapiennymi. Szkło możemy „stworzyć” z sody, wapienia i czystego piasku kwarcowego, natomiast otrzymać możemy je w hutach, gdzie wszystkie składniki stapia się przez wytłaczanie, prasowanie, wydmuchiwanie w formach. Zwyczajne szkło służy do wyrobów przedmiotów codziennego użytku, szkło potasowe do wyrobu naczyń laboratoryjnych, szkło kwarcowe do wyrobu aparatury optycznej, natomiast szkło ołowiane służy do wyrobu kryształów i soczewek. Podczas ogrzewania szkło powoli mięknie i stopniowo przechodzi w gęstą ciecz. A w czasie ochłodzenia ciecz staje się mniej płynna i powoli przechodzi i sztywną postać.

    · Nasz dom również jest zbudowany z soli. Cegły i cement są to złożone sole kwasu krzemowego. Cement produkuje się z gliny a także wapieni w cementowniach. Otrzymany klinkier cementowy musi przeleżeć kilka tygodni w magazynach, a następnie, jest łączony z gipsem. Po zmieszaniu cementu ze żwirem, piaskiem i wodą otrzymuje się beton.

    · Także w glebach znajdują się sole : Gleba jest mieszaniną wielu związków chemicznych, lecz wśród nich znaczny udział mają sole, przede wszystkim kwasu krzemowego. Ludzie użyźniają glebę stosując nawozy naturalne i sztuczne. Te sztuczne to zwykle sole kwasu azotowego i fosforowego. Kiedy glebie braknie azotu, wtedy możemy wżyć nawozów azotowych np. saletry, sole amonowe i saletrzak. Natomiast jeśli gleba potrzebuje fosforu, należy dostarczyć jej fosforowego nawozu sztucznego.

    · Oczywiście solą też doprawiamy smak. Używamy do tego soli kuchennej czyli chlorku sodu. Do peklowania mięsa używamy azotanu sodu i potasu, zaś proszki do pieczenia ciast zawierają różne sole amonu, głównie fosforany i węglany.

    · Skalne masywy gór również zbudowane są z soli. Wapienie są solami wapniowymi kwasu węglowego z których zbudowane są między innymi Pieniny. Natomiast dolomit, który jest węglanem wapnia i magnezu, tworzy niektóre łańcuchy górskie w Alpach.

    · Sole są także składnikami naszego organizmu. Fosforan wapnia to składnik tkanki kostnej. W osoczu krwi znajdują się sole sodu potasu. Niektóre z nich występują w ilościach śladowych, ale ich funkcja w organiźmie jest duża.

Rozwiązania

Podobne zadania

Gruby13Gangsta zadanie 1: Przygotowano nasycony roztwór cukru o temperaturze 50"C Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Gruby13Gangsta 29.3.2010 (19:17)
majka006 Zadanie z chemi bardzo prosze o pomoc mam to na jutro !! Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: majka006 29.3.2010 (20:02)
agawa sole dysocjują na ????? Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: agawa 15.4.2010 (14:27)
Nieznany bardzo prosze o rozwiązanie 2 zadań z chemi mam je na jutro !!!! Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 4.5.2010 (16:44)
DxTeR Pomóżcie w zadaniu!!Prosze Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 6 rozwiązań autor: DxTeR 4.5.2010 (17:49)

Podobne materiały

Przydatność 65% Sole w naszym życiu codziennym.

Słony smak jest jednym z czterech podstawowych smaków odróżnianych przez ludzkie kubki smakowe, jest to smak, którego poszukujemy, gdyż sól jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ten fakt tłumaczy być może ciągłe poszukiwanie tego kruszcu przez człowieka już od najdawniejszych czasów. W Biblii sól zajmuje ważne miejsce, była niemą "towarzyszką"...

Przydatność 60% "Sole wokół nas" Przykładowe sole

Wokół nas istnieje wiele rodzajów soli. Czasami nawet nie wiemy, że ich używamy w naszym codziennym życiu. Lecz one ciągle nam towarzyszą. Służą do przygotowywania żywności i do wielu innych celów. Najbardziej znaną solą jest soda oczyszczona. Poprawna nazwa to kwaśny węglan sodu (NaHCO3). Używany on jest w lecznictwie, analizie chemicznej, gaśnicach pianowych i jako...

Przydatność 50% Sole

Sole i ich zastosowanie Sole znalazły liczne zastosowania, przede wszystkim jako nawozy sztuczne, a ponadto w budow-nictwie ( CaCO3 i CaSO4 ), komunikacji ( NaCl i CaCl2 do zabezpieczania dróg przed zamarzaniem ), w przemyśle spożywczym ( NaCl i NaNO3 jako konserwanty ) i wiele innych. · AZOTANY · Sole te są substancjami krystalicznymi, zwykle bezbarwnymi, dobrze rozpuszczalny-...

Przydatność 60% Sole.

Występowanie soli w przyrodzie i ich zastosowanie. Sole są bardzo rozpowszechnione w przyrodzie. Skorupa ziemska składa się głównie z soli i tlenków. W wodzie morskiej występują różne jony soli np.: Na+, K+, Mg2+, Cl-, SO42-. Wiele soli stanowi kopaliny, czyli surowce wydobywane z ziemi metodami górniczymi. Przede wszystkim jest to chlorek sodu - sól kamienna - wydobywany w...

Przydatność 65% Sole

Sole są związkami chemicznymi powstałymi w wyniku reakcji kwasu z zasadą. Na przykład, w wyniku reakcji pomiędzy kwasem solnym i zasadą sodową otrzymujemy chlorek sodu, zwany również solą kuchenną lub po prostu solą. Sole powstawać mogą w różny inny sposób. Nazwy soli tworzone są od nazw metali, niemetali lub kwasów tworzących daną sól. Na przykład, metal potas łączy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji