Treść zadania

Stincy

1. Ciało o masie 1000 kg przyciąga ciało B o masie 2 kg siłą F ( i tam nad F jest strzałka w prawo ) .Ciało B działa na ciało A :
A-taką samą siłą zwróconą przeciwnie
B-taką samą siłą zwróconą w tę samą stronę , co siła F
C-siłą 50 razy mniejszą i zwróconą przeciwnie do zwrotu siły F
D-Siłą 50 razy mniejszą i zwróconą w tę samą stronę , co siła F

2.Uczennica ciągnie sanki o ciężarze 120 N siłą 50 N. Sanki działają na uczennicę siłą o wartości :
A-170 N zwróconą przeciwnie
B-50 N zwróconą przeciwnie
C-120 N zwróconą zgodnie
D-50 N zwrócona zgodnie

3.Siła tarcia występująca w czasie ruchu ciała jest :
A-równa sile nacisku i zwrócona zgodnie ze zwrotem prędkości
B-równa ciężarowi i zwrócona przeciwnie do zwrotu prędkości
C-wprost proporcjonalna do siły nacisku i zwrócona przeciwnie do prędkości
D-wprost proporcjonalna do siły nacisku i zwrócona zgodnie ze zwrotem prędkości

4.W tabeli zestawiono masy czterech ciał i wartości przyspieszeń , jakie uzyskały pod wpływem działających na nie sił . Na które z tych ciał działa siła o wartości 4 N.
A-na ciało 1
B-na ciało 2
C-na ciało 3
D- na ciało 4
(tabela w załączniku)

5.Rozpędzony samochód po wyłączeniu silnika zatrzymuje się po pewnym czasie . Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest :
A-bezwładność samochodu
B-brak działania silnika
C-występowanie oporów ruchu
D-ruch jednostajnie opóźniony samochodu

6.Określ czy wymienione poniżej przykłady sił oporów ruchu są pożyteczne czy szkodliwe :
-Siły tarcia między podeszwą buta a podłożem
-Siły oporu wody działające na zanurzoną częśc kadłuba statku
-Siły oporu powietrza działające na rozłożony spadochron
-Siły oporu powietrza działające na jadący samochód

7.Uzupełnij tekst odpowiednimi wyrazami
Pierwsza zasada dynamiki określa warunki ....... lub ruchu ..........prostoliniowego . Ciało spoczywa lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym , jeżeli nie............ na nie żadna siła lub działaja siły , których wypadkowa jest równa zero. Pierwszą zasadę dynamiki nazywamy zasadą .............. . Bezwładnośc jest to skłonność ciała do zachowania stanu .......... lub ruchu jednostajnego prostoliniowego . Bezwładność jest tym większa , im .......... jest jego masa . Bez działania siły ciało nie może .......... prędkości . Tylko .............. siła może zmienić prędkość ciała .

Przyczyną zmiany prędkości ciała jest działanie na to ciało stałej ...... . Gdy na każde z dwóch ciał o różnych masach działa jednakowa stała siła , to ciała poruszają się ruchem ............... ................. . Przyspieszenie uzyskane przez ciało na skutek działania siły jest ............. proporcjonalne do masy ciała . Jeśli ciało ! ma dwa razy większą masę niż ciało B to uzyska ono przyspieszenie dwa rqazy ........... niż ciało B .

Siły wzajemnego oddziaływania zawsze występuja .............. . Siły akcji i reakcji ciał nie równoważą się , ponieważ każda z nich przyłożona jest do ................ ciała.

Załączniki do zadania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    1a
    2b
    3c
    4d
    5c
    6:
    pożyteczne
    szkodliwe
    pożyteczne
    szkodliwe

    7.
    Pierwsza zasada dynamiki określa warunki spoczynku lub ruchu jednostajnego prostoliniowego . Ciało spoczywa lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym , jeżeli nie działa na nie żadna siła lub działaja siły , których wypadkowa jest równa zero. Pierwszą zasadę dynamiki nazywamy zasadą bezwładności . Bezwładnośc jest to skłonność ciała do zachowania stanu spoczynku lub ruchu jednostajnego prostoliniowego . Bezwładność jest tym większa , im większa jest jego masa . Bez działania siły ciało nie może zmienić prędkości . Tylko przyłożona siła może zmienić prędkość ciała .

    Przyczyną zmiany prędkości ciała jest działanie na to ciało stałej siły . Gdy na każde z dwóch ciał o różnych masach działa jednakowa stała siła , to ciała poruszają się ruchem jednostajnie przyspieszonym . Przyspieszenie uzyskane przez ciało na skutek działania siły jest odwrotnie proporcjonalne do masy ciała . Jeśli ciało ! ma dwa razy większą masę niż ciało B to uzyska ono przyspieszenie dwa razy mniejsze niż ciało B .

    Siły wzajemnego oddziaływania zawsze występują razem . Siły akcji i reakcji ciał nie równoważą się , ponieważ każda z nich przyłożona jest do innego ciała.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 55% Masy powietrza.

Globalna cyrkulacja atmosfery powoduje powstawanie wokół Ziemi różnorodnych mas powietrza. Masą powietrza nazywamy wycinek troposfery charakteryzujący się dużą jednorodnością cech fizycznych, takich jak temperatura i wilgotność. Masa powietrza zalegająca dłuższy czas np. kilka dni nad danym obszarem nabiera cech tego obszaru. Przykładowo masa formująca się w...

Przydatność 65% Masy powietrza-ściąga

Powietrze Arktyczne-napływa do naszego kraju najczęściej wiosną.Powoduje wówczas przymrozki i majowe ohłodzenia.Zimą przynosi silne mrozy i obfite opady śniegu. Jest to powietrze przejrzyste, na ogół pozbawione zanieczyszczeń Powietrze Polarne Kontynentalne-dociera nad Polskę głównie zimą.Będąc wówczas mroźne i suche,przynosi słoneczną pogodę.Gdy napływa latem,jest...

Przydatność 65% Ewolucja gwiazdy w zależności od masy.

Przyglądając się niebu w pogodną, bezksiężycową noc trudno nie ulec fascynacji jego pełną spokoju niezmiennością. Gwiazdy wciąż układają się w te same wzory i świecą z tą samą jasnością. Arystoteles uważał niezmienność nieba za prawo natury. Na Ziemi –mniemał –wszystkie rzeczy zmieniają się i obumierają, najpierw się tworzą, a potem giną, na niebie natomiast...

Przydatność 70% Klimat i masy powietrza nad Polską

Klimat jest to zespół zjawisk i procesów atmosferycznych dla danego obszaru określonych na podstawie wieloletnich obserwacji. Czynniki tworzące klimat dzielimy na dwie grupy: METEOROLOGICZNE: - temperatura, - opady, - rozkład ciśnień, - nasłonecznienie, - masy powietrza, - wilgotność. FIZYCZNO-GEOGRAFICZNE: - ukształtowanie terenu, - położenie...

Przydatność 75% Jednostki masy,długości,powierzchni i objętości

Jednostki Masy: 1 gram 1 dekagram = 10 g; 1 kilogram = 100 dag = 1000 g 1 tona = 1000 kg, Jednostki długości: 1 mm 1 cm = 10 mm, 1 dm = 10 cm, 1 m = 100 cm 1 km = 1000 m, Jednostki powierzchni: 1 mm2 1 cm2 = 100 1 dm2 =100 cm2 =10 000 mm2 1 m2 =100 dm2 =10 000 cm2 =1 000 000 mm2 1 ar = 100 m2 1 hektar = 100 arów =10 000 m2, 1 km2 =100 ha = 1 000 000 m2...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji