Treść zadania

Malinka1617

zad.9. "Dziady" Odpowiedz, jak Mickiewicz ocenia polską arystokrację zebraną w Salonie Warszawskim. Odpowiedź uzasadnij.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Obraz, jaki wyłania się z tej sceny, dzieli wyraźnie Polaków na dwie grupy – na prawdziwych patriotów oraz na sprzedawczyków, którzy oportunistycznie zaprzedali się zaborcy. Pierwsi stoją przy drzwiach, są to młodzi studenci oraz kilku starszych ludzi. Grupa druga natomiast zasiada przy stolikach – to elita, piękne damy, carscy urzędnicy i oficerowie. Różnią się oni jednak nie tylko pozycją społeczną, którą widać po sposobie bycia, ale również poglądami. Rozmawiają oni na całkiem odmienne tematy. Patrioci dyskutują o sytuacji, jaka panuje w kraju, o prześladowaniach, przesłuchaniach, zesłaniach, o carskiej polityce, o aresztowaniu Cichowskiego, krytykując jednocześnie towarzystwo zasiadające przy stolikach:
    Ach, szelmy, łotry, łajdaki!
    Żeby ich piorun trzasł.
    Zasiadająca przy stolikach elita natomiast analizuje kolejne wydawane przez Nowosilcowa bale, wyjazd Senatora, pojawia się również kwestia poezji i literatury.
    Jaka muzyka, jaki śpiew
    Jak pięknie meblowany dom.
    [...] Ach, jaka świetność,
    przepych jaki!
    W trakcie rozmowy na ten ostatni temat większość zebranych doszła do wniosku, iż polska literatura jest mierna i nie może się równać z poezją francuską. Całkiem odmienny w tej kwestii pogląd wyrażała natomiast grupa patriotów – według nich poezja, tak jak czynią to rodacy, winna angażować się społecznie, politycznie, winna przekazywać historię, uczyć kochać ojczyznę.

    W ten sposób Mickiewicz chciał pokazać ogromny kontrast, panujący pomiędzy dwiema grupami Polaków. Zobrazował to metaforą lawy:
    Nasz naród jak lawa
    Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
    Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
    Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.
    Lawą autor nazwał elitę, wewnętrzny ogień natomiast oznaczał patriotów. Ci, którzy przewodzili narodowi, nie byli mu prawdziwie oddani, sprzedali się. Prawdziwą wartość i klejnot narodu stanowili ci niepozorni młodzi ludzie, prześladowani spiskowcy, których popierał autor.

    Wizja polskiego społeczeństw ma ponadto miejscami charakter pamfletu, karykatury (co widać np. w dyskusji o poezji mówiącej o sadzeniu grochu), jest przerysowana i skontrastowana. Mickiewicz jednak dość jednoznacznie opowiada się po jednej ze stron, tj. optuje za bezkompromisownością oraz patriotyzmem.

Rozwiązania

Podobne zadania

patishq Synonim (prosze o szybka odpowiedz) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: patishq 10.6.2010 (19:50)
agacinkaaaa Odpowiedz na pytania Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: agacinkaaaa 14.9.2010 (17:39)
kasiacz281998 Streszczenie Króla Edypa. Za pierwszą odpowiedz daje super nagrody. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasiacz281998 1.10.2010 (18:10)
patulinka94 POMOCY!!! Odpowiedz w formie wyczerpującej odpowiedzi na pytanie postawione w Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: patulinka94 6.10.2010 (14:24)
ewkaa644 ODPOWIEDZ NA PYTANIA DO TEKSTU, KTÓRY JEST W ZAŁĄCZNIKU RAZEM Z pYTANIAMI. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewkaa644 16.10.2010 (20:59)

Podobne materiały

Przydatność 60% Jak uczcić odzyskanie przez Polske niepodległości

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest najważniejszym świętem państwowym. Niestety dla wielu Polaków dzień 11 listopada, kojarzy się raczej z dniem wolnym od pracy. W czasach zglobalizowanego, pędzącego do przodu świata, zanikają takie wartości jak patriotyzm, miłość do ojczyzny, przez co nieświadomość historyczna Polaków jest kompromitująca. Wielokrotnie...

Przydatność 60% Jak współczesna młodzież sama się ocenia ??

Wydaje mi się ze współczesna młodzież nie potrafi się sama ocenić i oczekuje tego od innych. Jest kilka sfer młodzieży np.: Młodzież wychowana na osiedlach tak zwani „Blokersi” oczkują oceny od swoich kolegów, lecz nie zawsze usłyszą to, co chcą. Popadają wtedy w depresje i sięgają po różne używki. Są tez inni z wyższych sfer. Nie maja oni takiego typu problemów. A...

Przydatność 75% Jak Mały Książę ocenia wady dorosłych?

Mały Książę uważnie obserwuje świat dorosłych i spostrzega, że jest on dziwny i niezrozumiały. Już na pierwszej planecie, którą odwiedził, zauważył wiele negatywnych cech. Była to planeta króla. Król byl przekonany, że panujenad wszystkimi i wszystkim, że tylko jego należy słuchać. Na drugiej planecie Mały Książę poznał kilka kolejnych wad dorosłych: dążenie...

Przydatność 50% Pilsudski jak patriota walczacy o wolna i niepodlegla Polske.

We wszystkich niemal przeprowadzonych na koniec stulecia ankietach okrzyknięto go największym Polakiem XX wieku. Wielkość Piłsudskiego nie polegała na tym, że przez 10 lat rządził Polską, jego zasługi sągłębsze i sięgają początków niepodległości. Wkład jaki wniusł w odbudowę Rzeczpospolitej, jest jeśli nawet nie decydujący, to w każdym razie bardzo ważny! On tez...

Przydatność 55% Opis i ocenia działania– Kryteria i dyrektywy sprawnego działania

Na początek warto przyjrzeć się wydawnictwu, które opublikowało książkę pod tytułem „7 nawyków skutecznego działania” Stephena Corvey’a. Do nawyków tych zaliczamy: 1.bycie proaktywnym 2. zaczynanie wszystkiego z wizją końca 3. robienie w pierwszej kolejności tego, co najważniejsze 4. myślenie w kategoriach wygrana – wygrana 5. najpierw staranie się zrozumieć a...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji