Treść zadania

perczynka14

Przebieg I wojny światowej.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Dowódcy zarówno Ententy, jak i państw centralnych przewidywali liczyli na szybkie pokonanie przeciwnika i zakończenie wojny. Niemcy. Już w sierpniu 1914 roku potężna, licząca 1,5 mln żołnierzy armia niemiecka wkroczyła przez Belgię do północno-wschodniej Francji, kierując się na Paryż. Francuzi podjęli obronę i rozbili wojska nieprzyjaciela w bitwie nad Marną we wrześniu, nie zdołali jednak wyprzeć Niemców z terenów północnej Francji i Belgii. W taki oto sposób nadzieje obu stron na błyskawiczne zakończenie konfliktu rozwiały się, ani Francuzi, ani Niemcy bowiem nie mogli zdobyć przewagi i do końca 1915 roku front zachodni się ustabilizował, przebiegając od kanału La Manche do granic Szwajcarii. Poczynając od lutego 1916 roku, przez 10 miesięcy pod twierdzą Verdun we Francji trwał zacięty bój Francuzów, dowodzonych przez gen. Philippa Pétaina i Niemców pod wodzą gen. Paula von Hindenburga, późniejszego prezydenta Niemiec. Ostatecznie Pétain zdołał wyprzeć przeciwnika spod twierdzy. Latem 1916 roku ruszyła nowa ofensywa angielsko-francuska nad rzeką Sommą. Walki były niezwykle ciężkie, tylko pierwszego dnia zginęło lub odniosło rany około 60000 żołnierzy. Po kilku miesiącach ostatecznie wojska Ententy odniosły zwycięstwo, jednak było ono okupione gigantycznymi stratami.
    Równocześnie wojska niemieckie w 1914 roku przez Prusy Wschodnie zaatakowały wojska rosyjskie. Dzięki licznym sukcesom, m.in. w bitwie pod Tannenbergiem udało im się zająć Królestwo Polskie, jednak w tym czasie oddziały carskie zdołały zająć większość Galicji. W 1915 roku Niemcy, wykorzystując zastój na froncie zachodnim skierowały większość swych sił na wschód, chcąc osłabić Ententę, poprzez pokonane Rosji. Udało im się zepchnąć wroga na linię biegnącą z Zatoki Ryskiej przez rzekę Dźwinę do Łucka i ku Bukowinie. Car w 1916 roku przeprowadził kontratak, udało mu się nawet odbić część utraconych ziem, jednak niebawem jego ofensywa załamała się.
    W 1916 roku wojna zaczęła ogarniać coraz większe obszary. W wyniku walk na Dalekim Wschodzie Japończycy, a w Afryce Brytyjczycy zajęli większość kolonii niemieckich.
    Równocześnie trwały walki na morach. Niemieckie łodzie podwodne, tzw. U-booty zagrażały amerykańskim dostawom do Anglii, dlatego też okręty handlowe zaczęły chronić statki wojskowe. W maju 1916 roku doszło do wielkiej bitwy morskiej u wybrzeży Jutlandii. Wzięło w niej udział około 250 okrętów, wszystkich marynarzy i oficerów było natomiast ponad 100000. Mimo, że bitwa pozostała nierozstrzygnięta, rola floty niemieckiej znacznie spadła i nie odegrała ona już żadnego większego znaczenie podczas wojny.

Podobne zadania

cisek1818 omów podłoże i charakterystyke 1 wojny swiatowej. Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: cisek1818 11.4.2010 (20:11)
emcacafe Przyczyny i skutki zimnej wojny (w punktach). Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: emcacafe 15.4.2010 (23:28)
karmen909 fronty 2 wojny swiatowej. nawazniejsze bitwy. Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: karmen909 17.4.2010 (17:18)
xxprincessexx powstanie styczniowe- geneza i przebieg Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: xxprincessexx 28.4.2010 (19:39)
kasik65 Proszę o pomoc w napisaniu pracy na temat: Wojny punickie-geneza, główne Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasik65 4.5.2010 (11:14)

Podobne materiały

Przydatność 65% Przebieg wojny trojańskiej.

Po stronie greckiej w wojnie przeciwko Troi wzięło udział wielu dzielnych wojowników: Agamemnon, Odyseusz, Achilles, Nestor, Diomedes. Wyprawie towarzyszyły różnorodne przeciwności losu i gniew bogów, którzy spowalniali wyprawę i zsyłali niesprzyjające wiatry czy zarazę. Przez wiele lat nie dochodziło do żadnego starcia, które mogłoby zadecydować o losach konfliktu i...

Przydatność 55% Przebieg wojny polsko-bolszewickiej

Ofensywa Tuchaczewskiego i Budionny była tak silna, że wojska polskie musiały wycofać się z Kijowa 10.06.1920r. W sierpniu Tuchaczewski osiągnął przedpola Warszawy. Strona polska znajdowała się kleszczach, zmienia się podejście do sprawy polskiej, do tej pory traktowali jedynie Polskę jako obszar, przez który należy przejść, aby dostać się do innej części Eur. 30.07 na...

Przydatność 70% Przyczyny, przebieg, skutki Wojny peloponeskiej.

WOJNA PELOPONESKA (431-404 r. p.n.e) 1.Przyczyny wojny peloponeskiej: wzrost potęgi Aten. 2. Przebieg wojny peloponeskiej: Wojna pomiędzy Atenami i Spartą. Pustoszenie Attyki przez wojska spartańskie. Mieszkańcy uciekają do Aten co powoduje nadmiar ludności w Atenach i rozprzestrzenianie się chorób i zaraz. W tym czasie wojska peloponeskie niszczyły Peloponez. 3. Skutki...

Przydatność 60% Przyczyny wybuchu i przebieg I wojny światowej.

Blok militarny jest to układ wojskowy dwóch lub więcej państw, które deklarują współpracę militarną między sobą. Zapewniają obronę swoich granic oraz stref wpływów. np. NATO. · Na przełomie XIX w. i XX w. Powstały dwa przeciwstawne bloki militarne: trójprzymierze [1882r., (lecz już od 1879r. Niemcy i Austro-Węgry zawarły traktat wzajemnej pomocy)] (Niemcy,...

Przydatność 60% Wojny Polski w XVII w. Przebieg - Tabelka

Tabela z Przebiegiem wojen ze Szwecja/ Rosja / Turcja. ( Wojna ze szwecja tylko do Rozejmu Sztumskiego w 35r. ). Za Błedy z gory przepraszam, bardzo mozliwe ze dokoncze wojny ze Szwecja jutro wtedy dodam pelna tabelke. Tabela zrobiona w Excelu p.s. Prosze mnie poinformowac o jakichkolwiek błedach.

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji