Treść zadania

Sailor_Moon

Doświadczenia chemiczne

Załączniki do zadania

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Zad 11.15
    Ważenie parowniczki i tygla przed i po przeprowadzeniu reakcji nie świadczy o tym ,że nie jest spełnione prawo zachowania masy.W reakcjach tych masa substratów nie jest identyczna z masą produktów.
    a)
    Uczeń spalił wiórki magnezowe,czyli zaszła reakcja :

    2Mg + O_{2} \to 2MgO

    Masa powstałego tlenku magnezu jest większa od masy wiórków magnezowych wziętych do doświadczenia. Magnez przyłącza bowiem tlen z powietrza tworząc MgO.
    b)
    Podczas ogrzewania CuO z węglem w tyglu zachodzi reakcja :

    2CuO + C \to 2Cu + CO_{2}\uparrow

    Masa substratów jest tutaj większa od masy produktów,ponieważ tlenek węgla (IV) ulatnia się ze środowiska reakcji.

    Zad 11.16.
    Aby udowodnić,że jon miedzi (II) jest kationem można przeprowadzić elektrolizę soli miedzi np.CuSO4 siarczanu (VI) miedzi (II).
    W roztworze CuSO4 zanurzamy elektrody podłączone do źródła prądu stałego.
    Na katodzie - elektrodzie podłączonej do ujemnego bieguna źródła prądu -obserwujemy wydzielanie się miedzi (metal o czerwonym połysku).
    K (-)
    do katody dążą kationy - katoda oddaje im elektrony

    Cu^{2+} + 2e \to Cu^{0}

    Zachodzący na katodzie proces świadczy o tym,że jon miedzi (II) jest kationem.

    Zad 11.17
    Temat doświadczenia : Otrzymywanie i spalanie wodoru.

    Opis rysunku :
    probówka na dole - Zn cynk
    probówka wyżej - H2SO4 kwas siarkowy (VI) , ZnSO4 siarczan (VI) cynku

    w rurce - w 4 miejscach H2 wodór

    W probówce do cynku dodajemy kwas siarkowy (VI) (może też być solny) i obserwujemy wydzielanie się pęcherzyków gazu.Odczekujemy,aby gaz wypełnił cały układ i sprawdzamy czy nie zawiera domieszki tlenu - pobieramy próbkę,która nie moze spalać się wybuchowo.Jeżeli mamy czysty wodór mozemy zapalić go u wylotu kapilary. Wodór spala się z utworzeniem pary wodnej.

    Wnioski :
    W reakcji kwasu siarkowego (VI) z cynkiem powstaje siarczan (VI) cynku i wodór.

    Zn + H_{2}SO_{4} \to ZnSO_{4} + H_{2}\uparrow

    Wodór spala się tworząc wodę (parę wodną,która można skroplić).

    2H_{2} + O_{2} \to 2H_{2}O.

Rozwiązania

Podobne zadania

zania344 16cm3 amoniaku poddano rozkładowi na pierwiastki chemiczne.Obliczyć łączną Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: zania344 17.5.2010 (11:29)
ELZBIETA podstawowe pojecia i prawa chemiczne Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: ELZBIETA 6.10.2010 (18:24)
Shazza Napisz wzory (lub symbole chemiczne) oraz nazwy substancji oznaczonych Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: Shazza 26.9.2011 (16:44)
Sailor_Moon Jak zachęcić uczniów do przybycia na zajęcia chemiczne . Krótko Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: Sailor_Moon 24.3.2012 (09:37)
Sailor_Moon Opisz wlasciwosci chemiczne , zastosowania oraz wlasciwosci fizyczne Na , K , Przedmiot: Chemia / Studia 1 rozwiązanie autor: Sailor_Moon 24.10.2012 (19:15)

Podobne materiały

Przydatność 50% Wiązania chemiczne

-Każda cząsteczka ma strukturę złożoną. Składa się z dwóch lub więcej jąder atomowych oraz elektronów pozostających w sferze ich oddziaływania.-Zachowanie elektronów w cząsteczce opisuje się cząsteczkowymi funkcjami falowymi ....(psi), wyznaczającymi prawdopodobieństwa znalezienia ich w danej cząsteczce. -Orbitale molekularne- opisują elektrony które ,,rozlokowują...

Przydatność 60% Nauki chemiczne.

Abiologia ? nauka o ciałach nieorganicznych. Agrochemia ? zajmuje się analizą gleb i procesów chemicznych zachodzących w glebie. Biochemia ? ma na celu poznanie składu chemicznego i właściwości substancji w żywych organizmach. Chemometria ? dział chemii zajmujący się projektowaniem eksperymentów chemicznych i obliczaniem optymalnych warunków pomiarowych. Cytochemia ?...

Przydatność 50% Wiązania chemiczne

Wiązanie chemiczne tworzą elektrony walencyjne,czyli z ostatniej powłoki.Atomy pierwiastków wiążąc się w czasteczki uzyskują trwałą konfigurację najbliższego gazu szlachetnego.Dążą do osiągniecia dubletu lub oktetu elektronowego na ostatniej powłoce. Reguła ta nazywa się teorią Lewisa i Kossela. Tworzenie takiej konfiguracji jest korzystne bo prowadzi do obniżenia energii...

Przydatność 50% Ogniwa chemiczne

Odkrycie elektryczności wywołało w XIX stuleciu rewolucyjny przewrót w świecie nauk przyrodniczych; w chemii dało szereg epokowych odkryć doświadczalnych. Objawy istnienia elektryczności statycznej znano od bardzo dawna, co najmniej od czasów starożytnych. Wiedziano, że pocieranie szkła nadaje mu szczególną właściwość – zdolność do odpychania innego, również potartego...

Przydatność 75% Prawa chemiczne

Prawa chemiczne: 1. Prawo zachowania masy – suma masy substratów użytych w reakcji jest równa sumie masy produktów otrzymanych w reakcji. 2. Prawo stałości składu – reakcje chemiczne przebiegają jedynie przy zachowaniu ściśle określonej proporcji substratów, a w związku chemicznym, który powstaje, stosunki masowe składników są stałe. 3. Prawo wielokrotnych stosunków...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji