Treść zadania

JAGA15

wszystkie informacje na temat wypowiedzenia i zdania
pliska na jutro

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • syla128s

    O zdaniu:

    Zdanie to grupa wyrazów uporządkowanych i tworzących zrozumiałą informację. Rozpoczynamy je wielką literą, a kończymy kropką ( . ) , wykrzyknikiem ( ! ) , znakiem zapytania ( ?) lub wielokropkiem ( ... ) .

    Główne części zdania to orzeczenie i podmiot.
    Orzeczenie określa czynność lub stan przedmiotu. Jest nim najczęściej czasownik w formie osobowej. Podmiot nazywa wykonawcę czynności. Jest nim najczęściej rzeczownik w mianowniku.

    Zdanie, w którym występuje jedno orzeczenie nazywamy pojedynczym. Zdanie, w którym występują dwa orzeczenia lub więcej, to zdanie złożone.

    W zdaniu oprócz podmiotu i orzeczenia mogą wystąpić określenia. Wzbogacają one treść zdania. Określenia to drugorzędne części zdania.
    Zdanie w którym nie ma określeń, i które składa się tylko z podmiotu i orzeczenia lub samego orzeczenia, nazywamy nierozwiniętym.
    Zdanie, w którym występują określenia, to zdanie rozwinięte.

    Wyrazy w zdaniu tworzą związki. Związek wyrazów składa się z wyrazu nadrzędnego i wyrazu podrzędnego. Wyraz podrzędny jest określeniem wyrazy nadrzędnego, czyli dodaje do niego nową informację.
    Wszystkie części zdania i związki pomiędzy nimi można przedstawić na wykresie zdania. Po lewej stronie znajduje się grupa podmiotu . Zawiera ona podmiot i jego określenia. Po prawej stronie znajduje się grupa orzeczenia. Składa się ona z orzeczenia i jego określeń.

    Przecinek w zdaniu pojedynczym stawiamy pomiędzy wyrazami, które odpowiadają na to samo pytanie .
    Przecinka nie stawiamy pomiędzy wyrazami, które odpowiadają na różne pytania.


    O wypowiedzeniu:

    Ze względu na cel wypowiedzi używamy:
    -Zdań oznajmujących, gdy mamy na celu powiadomienie kogoś o czymś. Na końcu tych zdań najczęściej stawiamy kropkę.
    -Zdań pytających, gdy pytamy o kogoś lub o coś. Na końcu tych zdań stawiamy znak zapytania.
    -Zdań rozkazujących, gdy chcemy wyrazić polecenie, prośbę lub rozkaz. na końcu tych zdań stawiamy kropkę lub wykrzyknik.


    Mam nadzieję że o to ci chodziło :)

Podobne zadania

Paula_Buziaki Muszę na jutro napisać ZMYŚLONA legendę o Mroszy Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Paula_Buziaki 28.3.2010 (17:40)
tragedia Na temat papierosów Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: tragedia 28.3.2010 (22:04)
Oliwieta Dokładnie nazwij wypowiedzenia Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Oliwieta 29.3.2010 (15:45)
kasiulka5250 Pomocy!!na jutro!! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: kasiulka5250 29.3.2010 (21:18)
krystian1012 wymyślone opowiadanie w świecie wyobraźni zadanie na jutro Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: krystian1012 8.4.2010 (11:27)

Podobne materiały

Przydatność 60% Informacje na temat województwa Wielkopolskiego

Województwo wielkopolskie jest jednym z 16 województw w Polsce, położonym w zachodniej części kraju. Zajmuje drugie miejsce pod względem powierzchni i trzecie pod względem liczby ludności. Stolicą województwa wielkopolskiego jest Poznań, którego aglomerację zamieszkuje około 850 tys. mieszkańców (około 570 tys. w Poznaniu i około 280 tys. w powiecie poznańskim) – jeden z...

Przydatność 80% Informacje na temat wystąpień publicznych

WYSTĄPIENIA PUBLICZNE CZYLI CO MOŻNA A CZEGO NIE POWINNO SIĘ ROBIĆ WYSTĘPUJĄC PRZED GRUPĄ LUDZI. Swoją pracę rozpoczynam od wyjaśnienia pojęcia sfera prywatna otóż Sfera prywatna to działania jednostki lub grupy osób podejmowane z własnej woli lub dobrowolnego porozumienia, które nie mają wpływu na sferę prywatną innych ludzi. Każdy człowiek ma wokół siebie pewną...

Przydatność 80% Informacje na temat wirusa aids i hiv

AIDS AIDS oznacza zespół nabytych niedoborów immunologicznych. Jest to schorzenie układu immunologicznego spowodowane zakażeniem retrovirusem HIV AIDS charakteryzuje się niedoborami immunologicznymi typu komórkowego, w wyniku których dochodzi do rozwijania się zakażeń wywołanych drobnoustrojami, które w warunkach normalnych nie są patogenne, do powstawania nowotworów, oraz do...

Przydatność 60% Niemcy jako kraj europejski- informacje na temat państwa niemieckiego

Niemcy (nazwa oficjalna Republika Federalna Niemiec, w skrócie RFN, niem. Bundesrepublik Deutschland (BRD)) to kraj leżący w środkowej Europie, będący członkiem Unii Europejskiej, Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE) oraz NATO. Podstawowe informacje: ·Stolica: Berlin ·Powierzchnia całkowita: 356 910 km² ·Powierzchnia lądowa: 349 520 km² ·Powierzchnia wodna: 7 390 km²...

Przydatność 80% Przeprowadź wywiad ze Świętym Franciszkiem, na temat jego filozofii + krótkie informacje o Św. Franciszku.

Święty Franciszek (1181-1226) Założyciel zakonu franciszkanów. Był on synem bogatego kupca. Marzył o rycerskiej sławie, chętnie więc wziął udział w 1202 roku w bitwie Asyżan z mieszkańcami sąsiedniego miasta Perugi, co skończyło się dla niego krótką niewolą. Wróciwszy chory do domu, przeżył wielki przełom duchowy. Zerwał z tym wszystkim, co dotychczas było...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji