Treść zadania

~Przybylski Marcin

Narodziny zbrodniarza. Wykorzystując znajomość całego utworu "Makbeta"przedstaw jak doświadczenie życiowe wpływają na postać bohatera.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

 • userphoto

  Makbet Williama Szekspira jest to renesansowa tragedia pisana monologiem wewnętrznym , opowiadająca o średniowiecznym rycerzu , jego doświadczeniach życiowych oraz jak z władcy doskonałego stał się zbrodniarzem.
  Makbet średniowieczny rycerz doskonały - etos , wzorzec do naśladowania , bogaty i wyróżniający się ogromną odwagą. Szanowany wasal króla , szczęśliwy mąż. Jego żona Lady Makbet jest osobą bardzo wymagającą surową , posiada silną osobowość potrafiąca wykorzystać słabe strony swego męża. Chce za wszelką cenę przejąć władzę.
  Makbet po powrocie od czarownic ma rozterki i rozmyśla nad przepowiednią. Chcę aby wypełniło się to jak najprędzej. Jednak waha się w kwestii zabójstwa króla. Pragnie by ta pierwsza a zarazem ostatnia zbrodnia się już dokonała. Rzeczą jasną na Makbeta jest to , że każda zbrodnia zostaję ukarana. Boi się , że zbrodnia wyjdzie na jaw. W tym momencie szanowany wódź zdaję sobie sprawę , iż jest gospodarzem i odpowiada on za bezpieczeństwo króla. Gdy go zabije sprzeciwi się obowiązującym zasadom. Wie również , że jeżeli ludność się dowie o zabójstwie króla Dunkana , to za wszelką cenę będą chcieli znaleźć tego który im to zło uczynił.
  Makbet przyznaje się sam przed sobą , iż jego ambicja i chęć przejęcia tronu spowoduje zabójstwo Dunkana. I stało się , razem z żoną Lady Makbet zabijają króla Dunkana.
  W akcie III scenie 1 , Makbet czuję się zagrożony przez Banka , ponieważ był on przy przepowiedni czarownic. Boi się ujawnienia prawdy , a co za tym idzie poddania się karze. Dlatego też Makbet postanawia wynająć płatnego zabójcę , który ma zabić Banka. Boi się przejęcia tronu przez synów Banka , bo jak mówiła przepowiednia to oni przejmą tron. Odważny władca nikogo innego się nie boi , lęka , nabiera pewności siebie jest zdeterminowany i po trupach dąży do celu. Podbudowany tym że jest jedynym spadkobiercą tronu wie , że trzeba zabić Banka. W tym momencie Makbet wypowiada apostrofe do losu „ Losie , wzywam Cię w zapasy![…]”
  Płatni zabójcy zabijają Banka, jednak jeden z jego synów ucieka. Stanowczy Makbet w konsekwencji zabija jeszcze jego drugiego syna oraz żonę.

  Podsumowując średniowieczny doskonały rycerz wyznający etos , przemienia się w bezwzględnego zabójcę kierujący się chęcią przejęcia władzy. Z osoby niezdecydowanej , manipulowanej przez żonę staję się pewny siebie. Warto również wspomnieć o bogactwie i przepychu jaki był w domy Makbeta. Z szanowanego , godnego mającego uznanie króla wasalem stał się biednym samotnym człowiekie , którego ambicja i rządza władzy zgładziła.

Podobne zadania

Nieznany artysta jako bohater utworu literackiego (przykłady utworów literackich) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 16.5.2010 (15:07)
justysia20082 Geneza utworu "wesele" Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: justysia20082 25.5.2010 (15:05)
karolcia0911 Jak można rozumieć ten wers utworu? Uzasadnij swoją odpowiedź. Jestem Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: karolcia0911 22.9.2010 (20:59)
Nieznany Napisz list do Starego Prometeusza bohatera utworu Herberta w którym Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 28.9.2010 (13:46)
iwa1402 Odwołując się do znajomości całego utworu, określ rolę "Mazurka Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: iwa1402 14.10.2010 (16:45)

Podobne materiały

Przydatność 50% Narodziny zbrodniarza

Narodziny zbrodniarza. Na podstawie przytoczonych fragmentów Makbeta Wiliama Szekspira i znajomości całego utworu ukaż proces przemiany głównego bohatera, rozważ jej przyczyny i następstwa. Makbet był tanem Glamisu i wodzem wojsk szkockich. Podczas bitwy z Norwegami znacznie przyczynił się do jej zwycięstwa, dowodząc całą armią wojska oraz pokonując zdrajcę swojego...

Przydatność 70% Makbet - narodziny zbrodniarza

Bohater tragedii Szekspira Makbet przeistacza się z zacnego i dzielnego rycerza w bezwzględnego odartego z uczuć zbrodniarza. Czy każdy z uczciwego człowieka może stać się zbrodniarzem? Czy decyduje o tym osobowość, czy okoliczności? Moim zdaniem jest to bardzo skomplikowane zagadnienie i chyba nie ma jednoznacznego wyjaśnienia. Początkowo Makbet był oddanym rycerzem i...

Przydatność 70% Makbet - narodziny zbrodniarza

Makbet – narodziny zbrodniarza Makbet to tytułowy bohater tragedii Szekspira. Jest on szkockim generałem, wiernym sługą, oddanym nieustraszonym wojownikiem – wzorem waleczności. Makbet to dzielny człowiek, ambitny, pewny siebie, dobry mąż. Wszystkie wyżej wymienione cechy bohatera przywołuje po to by pokazać, że Makbet posiada same zalety, nie posiada wad. Jest prawym...

Przydatność 80% "Makbet" Williama Szekspira - narodziny zbrodniarza

Makbet był tanem Glamisu, oddanym poddanym i krewnym króla Dunkana. Był on wzorowym obywatelem i rycerzem. Staje się on jednak bezwzględnym mordercą, pozbawionym skrupułów zbrodniarzem. Dlaczego? W tej pracy postaram się przedstawić proces przemiany, jej przyczyny oraz skutki, głównego bohatera dramatu Williama Szekspira. Zacznijmy od charakterystyki „dobrego” Makbeta,...

Przydatność 75% Narodziny zbrodniarza. Analizujac podane fragmenty Makbeta Williama Szekspira oraz wykorzystujac znajomosccalego utworu, przedstaw, jak doswiadczenia zyciowe wplywajà na postaw´ bohatera

Makbet Williama Szekspira jest to renesansowa tragedia pisana monologiem wewnętrznym , opowiadająca o średniowiecznym rycerzu , jego doświadczeniach życiowych oraz jak z władcy doskonałego stał się zbrodniarzem. Makbet średniowieczny rycerz doskonały - etos , wzorzec do naśladowania , bogaty i wyróżniający się ogromną odwagą. Szanowany wasal króla , szczęśliwy mąż....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji