Treść zadania

madzia210594

Napisac referat na temat Narodziny Solidarności pomózce prosze

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W drugiej połowie lat 70. kryzys systemu komunistycznego w PRL wkroczył w kolejną fazę. Po kilku latach względnej poprawy sytuacji i przyspieszonego rozwoju załamaniu uległa gospodarka. Pogarszało się zaopatrzenie w artykuły pierwszej potrzeby, coraz większym obciążeniem stawała się spłata kredytów zaciągniętych w państwach zachodnich, normą zaczynały się stawać czasowe wyłączenia dostaw energii elektrycznej. Słabości systemu najpełniej obnażyła „zima stulecia”, kiedy to w początkach 1979 r. nieco większe opady śniegu sparaliżowały kraj.
    Próba poprawy sytuacji makroekonomicznej w postaci ogłoszonej w czerwcu 1976 r. zapowiedzi radykalnej podwyżki cen spotkała się z natychmiastową reakcją społeczną. 25 czerwca w całym kraju wybuchła fala strajków, zaś w Płocku, Radomiu i Ursusie doszło do gwałtownych manifestacji ulicznych. W tej sytuacji ekipa Edwarda Gierka zdecydowała się na odwrót i zapowiedzianych podwyżek nie wprowadzono w życie. Nie oznaczało to jednak bynajmniej, że uczestnicy protestów mogli uznać się za zwycięzców. Spotkały ich zmasowane represje, od brutalnego bicia zatrzymanych przez ZOMO (tak zwane „ścieżki zdrowia”), poprzez masowe zwolnienia z pracy, po liczne procesy sądowe, w których zapadały niezwykle wysokie wyroki, sięgające 10 lat więzienia.
    Prześladowania te były kolejnym, po wcześniejszej zmianie konstytucji PRL, impulsem, który przyspieszył konsolidację środowisk opozycyjnych. 23 września 1976 r. powołano Komitet Obrony Robotników, który na szeroka skalę prowadził pomoc dla represjonowanych. W następnych latach powstawały dalsze ugrupowania opozycyjne: Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Studenckie Komitety Solidarności, Towarzystwo Kursów Naukowych, Wolne Związki Zawodowe, komitety chłopskie, Ruch Młodej Polski, Konfederacja Polski Niepodległej i in. Działalność opozycji z pomocy represjonowanym stopniowo rozszerzała się, obejmując publikację w „drugim obiegu” pism i książek, inicjatywy samokształceniowe, organizację manifestacji patriotycznych itp.
    Kolejnym istotnym elementem genezy Sierpnia ’80 był wybór metropolity krakowskiego, kardynała Karola Wojtyły, na papieża (16 października 1978 r.). Znaczenia tego faktu, a także pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny ( czerwca 1979 r.) nie sposób przecenić. Pielgrzymka dała setkom tysięcy uczestników spotkań z Ojcem Świętym nie tylko poczucie dumy, ale także jedności i wspólnej siły.
    Nie ulega wątpliwości, iż te właśnie trzy czynniki – kryzys gospodarczy, działalność opozycji oraz wybór Papieża-Polaka, są głównymi elementami genezy Sierpnia ’80. Na przełomie 1979 i 1980 r. sytuacja była już bardzo napięta, nieunikniony wybuch społecznego niezadowolenia potrzebował jedynie iskry, która go wyzwoli. Stała się nią kolejna podwyżka cen – 1 lipca 1980 r. produkty mięsne sprzedawane w stołówkach i kioskach zakładowych objęte zostały cenami komercyjnymi, znacząco wyższymi od normalnych.
    W odpowiedzi w całym kraju wybuchły dziesiątki strajków. Nie były one skoordynowane, nie posiadały kierownictwa, „gaszono” je obietnicami podwyżek płac. Sytuacja zmieniła się, gdy 8 lipca w świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego powołano pierwszą reprezentację protestujących – Komitet Strajkowy. W kolejnych dniach do protestu przyłączyły się dziesiątki zakładów z całej Lubelszczyzny. Strajkujący żądali już nie tylko podwyżek płac, lecz także zmian w funkcjonowaniu związków zakładowych i gwarancji bezpieczeństwa. Kiedy stanęła kolej i lubelskie MPK, o strajku dowiedziała się cała Polska. Do Lublina przybyła celem wyjaśnienia sytuacji komisja rządowa na czele z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim. W podpisanych z poszczególnymi komitetami porozumień zawarte były deklaracje zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom strajków oraz zapowiedź nowych, uczciwych wyborów do rad zakładowych.
    Po wygaśnięciu fali protestów na Lubelszczyźnie, władzom wydawało się, iż opanowały sytuację Uspokojony Gierek wyjechał na wakacje na Krym. Tymczasem po trzytygodniowej przerwie, 14 sierpnia wybuchł strajk, który zmienił historię Polski. Pracę przerwała załoga Stoczni Gdańskiej im. Lenina, oburzona zwolnieniem z zakładu Anny Walentynowicz, działaczki Wolnych Związków Zawodowych. Komitet strajkowy, na czele którego stanął inny działacz WZZ, zwolniony ze stoczni w 1976 r. Lech Wałęsa, sformułował trzy postulaty – przywrócenie zwolnionych do pracy podwyżka płac i zasiłków a także budowa pomnika upamiętniającego stoczniowców poległych w Grudniu 1970 r.
    16 sierpnia dyrekcja stoczni zgodziła się na realizację tych żądań. W tej sytuacji Wałęsa ogłosił zakończenie protestu. Oznaczało to pozostawienie samym sobie dziesiątków mniejszych przedsiębiorstw, które wsparły Stocznię. Na skutek gwałtownego oporu części działaczy Wałęsa zmienił decyzję, udało się zatrzymać część stoczniowców opuszczających zakład.
    17 sierpnia w Stoczni powołany został Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który sformułował słynne 21 postulatów. Najważniejszym z nich było żądanie powołania niezależnych od władz związków zawodowych. Nazajutrz własną listę 36 postulatów przedstawił MKS w Szczecinie, który koordynował protesty na terenie Pomorza Zachodniego. Obu komitetom już po kilku dniach podlegało po kilkaset strajkujących zakładów.
    Protestu o takiej skali nie sposób było ukryć, ani spacyfikować obietnicą podwyżek płac. Na Wybrzeże wysłano komisje rządowe – do Gdańska pojechał wicepremier Tadeusz Pyka (wkrótce zastąpił go Mieczysław Jagielski), a do Szczecina Kazimierz Barcikowski. Rozpoczęły się długotrwałe negocjacje.
    Strajkujący mogli liczyć na wsparcie środowisk opozycyjnych (w Gdańsku np. zorganizowały one poligrafię), twórców, którzy urozmaicali długotrwały protest swoimi występami, Kościoła (na terenie strajkujących zakładów organizowano polowe nabożeństwa), a także praktycznie całego społeczeństwa, zbierającego składki na rzecz protestujących (chłopi dostarczali żywność). MKS przejęły praktycznie kontrolę nad regionami objętymi strajkami, skutecznie egzekwując np. zakaz sprzedaży alkoholu.
    Przedstawiciele władz dość szybko zaakceptowali większość postulatów, za wyjątkiem najważniejszego – utworzenia wolnych związków zawodowych. Dla PZPR powstanie niezależnej od partii komunistycznej organizacji robotników stanowiło śmiertelne zagrożenie. Z drugie strony robotnicy nie chcieli w tej sprawie ustąpić, mimo takich właśnie sugestii ekspertów ze środowisk intelektualnych.
    Tymczasem jednak strajk zaczął się rozszerzać – 26 sierpnia objął Dolny, a trzy dni później Górny Śląsk. W obliczu nieuniknionego rozszerzenia strajku na cały kraj, strat gospodarczych, a także niemożności siłowego rozwiązania konfliktu (aczkolwiek wariant taki rozpatrywano) Biuro Polityczne KC PZPR zdecydowało się na „mniejsze zło”, jakim zdaniem Edwarda Gierka było wyrażenie zgody na powstanie niezależnych związków zawodowych.
    30 sierpnia podpisano porozumienie w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, zaś 3 września w Jastrzębiu. To, co jeszcze kilka dni wcześniej wydawało się mrzonką, nagle stało się faktem – władze podpisały porozumienia z przedstawicielami strajkujących, zgadzając się na powołanie niezależnych, samorządnych związków zawodowych.

Rozwiązania

  • silvaql

    Narodziny Solidarności

    Wybór – 16.X.1978r. - Papieża Polaka niezwykle nas dowartościował. Podczas Jego pierwszej pielgrzymki do kraju, zobaczyliśmy, że tych, którzy chcą podążać za prawdą są tysiące. Autorytet Jana Pawła II obudził naszą odwagę, a słynne Jego wezwanie na Placu Zwycięstwa – podczas I pielgrzymki do ojczyzny - „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – tej Ziemi” wyzwoliło, drzemiącą w nas, tęsknotę za wolnością, prawdą, sprawiedliwością i solidarnością.

    W rok po tej pielgrzymce, w lipcu 1980r., w odpowiedzi na znaczne podwyżki cen mięsa, na terenie całego kraju, ale najszerzej w woj. lubelskim wybuchły strajki (wówczas nielegalne).

    14.VIII.1980 rozpoczyna się strajk w Stoczni Gdańskiej, będący reakcją na wyrzucenie z pracy Anny Walentynowicz, związanej z WZZ (po 30 latach pracy, na 5 miesięcy przed emeryturą). Na teren Stoczni dostaje się Lech Wałęsa, zwolniony ze Stoczni w 1978r.

    16 sierpnia dochodzi do porozumienia z Dyrekcją i Wałęsa ogłasza zakończenie strajku, gdy nagle okazuje się, że strajkujące mniejsze zakłady w Gdańsku i Gdyni proszą o pomoc. Zapada decyzja o kontynuacji strajku solidarnościowego. Powstaje Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), który formułuje 21 słynnych postulatów i umieszcza je na drewnianych tablicach wywieszonych na bramie nr.2 Stoczni Gdańskiej.

    22 sierpnia T.Mazowiecki i Br.Geremek przywożą do Stoczni Apel 64 intelektualistów o pokojowe rozwiązanie konfliktu. Zostają w Stoczni i tworzą Komisję Ekspertów MKS.

    Strajkujący robotnicy w Stoczni, po raz pierwszy ujawnili publicznie swoją wiarę w Boga, prosząc na kolanach – w czasie Mszy Św. odprawianej na terenie Stoczni, o Jego pomoc w rozwiązaniu konfliktu.

    30 sierpnia 1980r. zostaje podpisane porozumienie w Szczecinie, a 31 sierpnia w Gdańsku akceptujące 21 postulatów w tym, najważniejszy gwarantujący możliwość powstania wolnych związków zawodowych.

    Wszystko działo się niezwykle spontanicznie i dynamicznie. Nikt nie przewidywał wówczas dalszego rozwoju wydarzeń i konsekwencji podpisanych porozumień, które uruchomiły ogromne poruszenie społeczne w całej Polsce. Rozpoczęła się akcja tworzenia niezależnych związków zawodowych w zakładach pracy w całym kraju. Wyzwoliła się w ludziach niespotykana wiara w możliwość dokonania zasadniczych zmian w życiu społecznym i politycznym w kraju. Po raz pierwszy – w odróżnieniu od poprzednich protestów – podpisane porozumienie solidarnie poparli wszyscy: robotnicy, inteligenci, intelektualiści, artyści, studenci i rolnicy. Ze względu na powszechną spontaniczność tych działań, do których włączali się ludzie z niespotykaną wzajemną ufnością i solidarnością, z radością oczekiwanych zmian, które ten ruch miał przynieść, okres ten; od 31 sierpnia 1980r. do 13.XII.1981 nazwany został „karnawałem Solidarności”

Podobne zadania

nitkalitka4 1. Zaznacz na osi czasu: naszą erę, okres przed naszą erą, narodziny Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: nitkalitka4 7.9.2011 (16:04)
andziula9 narodziny faszyzmow w europie Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: andziula9 5.10.2011 (14:41)
gaba Karta Pracy Temat: Narodziny chrześcijaństwa 1. Uzupełnij luki w Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: gaba 13.2.2013 (19:13)

Podobne materiały

Przydatność 50% Narodziny zachodu, narodziny nowoczesności

Wprowadzenie – teza Wypracowanie to ma na celu zaprezentowanie procesu powstawania nowoczesnej Europy z uwzględnieniem zarówno momentów jej chwały, jak i trudnego dziedzictwa przeszłości. Opisywanie dziejów Europy rozpocznę od końca wieku XV, a zakończę na czasach współczesnych. Postaram się opisać jak rodził się Zachód Europy i jakie miało to konsekwencje w...

Przydatność 50% Narodziny powieści.

XVIII w. to czas bujnego rozwoju powieści. Swoje początki znajduje ona w takich formach wypowiedzi jak pamiętnik, dziennik. Jest podstawowym nowożytnym gatunkiem epickim. Powieść cechuje rozwinięta, wielowątkowa fabuła, narracyjność - świat przedstawiony prezentowany jest przez narratora. Początkowo jest to narracja ostentacyjnie autorska, konwencjonalna; narrator zachowuje dystans...

Przydatność 50% Narodziny zbrodniarza

Narodziny zbrodniarza. Na podstawie przytoczonych fragmentów Makbeta Wiliama Szekspira i znajomości całego utworu ukaż proces przemiany głównego bohatera, rozważ jej przyczyny i następstwa. Makbet był tanem Glamisu i wodzem wojsk szkockich. Podczas bitwy z Norwegami znacznie przyczynił się do jej zwycięstwa, dowodząc całą armią wojska oraz pokonując zdrajcę swojego...

Przydatność 65% Narodziny Teatru

Geneza teatru antycznego wiąże się z kultem boga Dionizosa, boga wina i urodzaju, a także narodzin i śmierci. Dla uczczenia Boga, starożytni wyprawiali dwa razy w roku huczne uroczystości, które z początkowego orgiastycznego charakteru, pod wpływem kultu Apollina (boga poezji, muzyki i sztuk) uległy złagodzeniu i zrytualizowaniu. Dionizos Najstarszymi wizerunkami Dionizosa...

Przydatność 75% Narodziny świata

Na początku był chaos, niektórzy widzieli w nim istotę Boską, ale bez określonego kształtu. Inni mówili, że to otchłań, w której Bóg porządkował wymieszane ze sobą ziemię, wodę, ogień i powietrze. Z tej mieszaniny wyłoniły się dwa bóstwa Uranos (niebo) i Gajdo (ziemia). Z ich związku wyszło potomstwo tyranów, z których Uranos nie był zachwycony, ponieważ byli oni...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji