Treść zadania

~Nartowska1

1. Panstwo wczesnopiastowskie było monarchią patrymonialną,to znaczy, ze władca traktował państwo jako swoją ..............



2.Włądca w Polsce nosił tytuł .................. lub ................. .

W razie potrzebę władcą zastępował .................. . Kancelarią władcy zajmował się ..................... a skarbcem ................ .



3. Państwo podzielone było na okręgi grodowe zwane ....................... . Rządzone były przez ............... .



4. Najliczniejszą grupą w państwie byli ................. . Wśród nich wyodrębniamy tzw.. ........................ ............... wykonującą szczególną prace na potrzeby mieszkańcow grodu.



5. Szczególną rolę w okresie średniowiecza odegrały zakony. Aż do wieku XII szczególne znaczenie miały klasztiry ............. i ................ zakładane z dala od miast i utrzymujące się z uprawy ............. . W wieku XIII pojawił się nowe zakony - zakładame w miastach - ................. i ................ .

Utrzymywały się one wyłącznie z ofiar zbieranych wsrod ludzi (stąd nazwa zakony żebracze)



6. W wieku XI wykształcił się pięrwszy europejski styl w sztuce, czyli sposób budowani,malowania i rzeźbienia powszechny w całej Europie. Nazwano go stylem ..................,gdyż nasladował sztukę .......... . W stylu tym stawiono głównie ............. . Charakterystyczną cechą stylu romańskiego były półpełne ............... i .............. kolebkowe. Jako budulca używano ........... .

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • sonar

    1.

    Państwo wczesnopiastowskie było monarchią patrymonialną,to znaczy, że władca traktował państwo jako swoją własność odziedziczoną po przodkach. (-> jako swoją ojcowiznę)


    2.

    Władca w Polsce nosił tytuł księcia lub króla.

    W razie potrzebę władcą zastępował komes nadworny (później nazwa ta przekształciła się w wojewodę)

    Kancelarią władcy zajmował się kanclerz a skarbcem skarbnik.



    3.

    Państwo podzielone było na okręgi grodowe zwane kasztelaniami.

    Rządzone były przez kasztelanów.



    4.

    Najliczniejszą grupą w państwie byli chłopi.

    Wśród nich wyodrębniamy tzw. ludność służebną wykonującą szczególną prace na potrzeby mieszkańców grodu.



    5.

    Szczególną rolę w okresie średniowiecza odegrały zakony. Aż do wieku XII szczególne znaczenie miały klasztory benedyktynów i cystersów zakładane z dala od miast i utrzymujące się z uprawy roli.

    W wieku XIII pojawiły się nowe zakony - zakładane w miastach - Franciszkanie i Dominikanie .
    Utrzymywały się one wyłącznie z ofiar zbieranych wśród ludzi (stąd nazwa zakony żebracze).



    6.
    W wieku XI wykształcił się pierwszy europejski styl w sztuce, czyli sposób budowani,malowania i rzeźbienia powszechny w całej Europie. Nazwano go stylem romańskim ,gdyż naśladował sztukę rzymską.
    W stylu tym stawiono głównie kościoły .
    Charakterystyczną cechą stylu romańskiego były półpełne łuki i sklepienia kolebkowe.
    Jako budulca używano kamienia.

Podobne zadania

Paulikau Co to znaczy Nowy Ład? Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Paulikau 18.5.2010 (13:15)
gabi666 prosze o podpowiedz bo sie pogubilam pierwsze panstwo na swiecie ktore Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: gabi666 6.6.2010 (10:35)
Selenka98 Marszałek Dworu co to znaczy ? Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Selenka98 8.6.2010 (19:20)
Nieznany Kim był Leonardo Da Vinci, Co to znaczy renesans? Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: Konto usunięte 16.6.2010 (15:06)
moni-98 napisz co .............................znaczy w tych *czasach* człowiek Przedmiot: Historia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: moni-98 4.10.2010 (18:12)

Podobne materiały

Przydatność 60% Państwo Patrymonialne

Powstało na gruzach cesarstwa rzymskiego, a następnie na terenach germańskich i słowiańskich monarchie dały początek nowym typom społeczeństwa, nowym formom państwa. Powstało wczesnośredniowieczne państwo patrymonialne. Sprawujący w nim władzę monarchowie (królowie, książęta) dzielili podległy ich panowaniu obszar między spadkobierców, mogli też nim swobodnie...

Przydatność 70% Najlepszy władca wczesnopiastowski.

Historia Państwa Polskiego wiąże się z panowaniem Dynastii Piastów, która sprawowała władze od 960 roku do 1370. Aby Odpowiedzieć sobie na pytanie, który z władców tej dynastii był najlepszy, trzeba zastanowić się nad wieloma kwestiami dotyczącymi ich władania krajem. Jak układały się stosunki polityczne z sąsiadami danego władcy? Jakie miał cele i w jakim stopniu je...

Przydatność 75% Monarchie hellenistyczne.

1. Epoka hellenistyczna: - rozpoczyna się z chwilą śmierci Aleksandra, koniec jej zaś określają bardzo różne daty - w zależności od podbicia poszczególnych krajów przez Rzym - w epoce tej przesuwa się środek ciężkości wpływów - Grecja zaczyna odgrywać znikomą rolę w porównaniu ze znaczeniem królestw Wschodu - źródła, dokumenty - dość obfite, zwłaszcza papirusy...

Przydatność 70% Monarchie despotyczne Egiptu

Monarchie despotyczne Egiptu: Sprawował ją faraon, który stał na czele państwa. Wspomagany był przez kapłanów i urzędników oraz armię, im natomiast podlegali chłopi oraz niewolnicy. Sprawy państwa były całkowicie podporządkowane faraonowi. On obsadzał urzędy, nadawał majątki ziemskie, decydował o wojnach, kreował kulty religijne i ustalał prawa. Powstało dużo...

Przydatność 70% Wielkie Monarchie Feudalne - Anglia i Francja - skrót

Anglia pod panowaniem Plantagenetów. władzę zdobywa Henryk II z dynastii Plantagenetów; podstawowym ogniwem administracji lokalnej był urząd szeryfa; konflikt z arcybiskupem; narastanie opozycji Kościoła i możnych w Anglii; utrata posiadłości we Francji przez Ryszarda Lwie serce i Jana bez Ziemi; Wielka Karta Swobód. w 1215 r., Jan bez Ziemi zmuszony do ustępstwa,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji