Treść zadania

Sailor_Moon

Na podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu
scharakteryzuj Wertera. Zwróć uwagę na rolę miłości i literatury w życiu
bohatera oraz jego stosunek do natury.

Johan Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera (fragmenty)


[...] Przeżywam dni tak szczęsne, jakimi pewnie Bóg obdarza swoich świętych, i cokolwiek by się
potem ze mną stało, nie będę śmiał zaprzeczyć, iż nie dostało mi się w udziale szczęście, najczystsze
szczęście życia. Znasz już moje Wahlheim, otóż osiedliłem się tutaj na dobre, bowiem dzieli mnie tu
od Lotty jeno pół godziny drogi, tutaj żyję sam ze sobą i z niewysłowionym szczęściem, najwyższym,
jakiego doznawać może człowiek. Czyż mogłem przypuszczać, obierając Wahlheim za cel
przechadzek, że położone jest ono tak blisko nieba? Ileż razy oglądałem swą leśniczówkę, ku której
biegną teraz wszystkie pożądania moje, podczas dalekich wędrówek już to z góry już od strony doliny,
patrząc na nią z drugiej strony rzeki!
Drogi Wilhelmie, rozmyślałem długo nad popędem ludzkim zdobywania coraz nowych
dziedzin, czynienia nowych odkryć, wałęsania się z miejsca na miejsce i przekonałem się,
że nadchodzi powrotna fala, wewnętrzny pęd ochotnego poddawania się ograniczeniom, pożądania
nawrotu do utartych ścieżek nawyku, bez troski o to, co mamy po prawicy czy po lewicy swojej.
To dziwne zaprawdę! Gdym tu jeno przybył i spojrzał ze wzgórza na uroczą dolinę, doznałem
nieprzepartego pociągu. – Oto lasek! – mówiłem sobie. – Jakże rozkosznie byłoby zatonąć w jego
cieniach! – A tam szczyt góry! Jakiż uroczy musi być stamtąd widok w dolinę? – W dali wyłania się
cały łańcuch zachodzących na siebie wzgórz! O, jakże by miło było tam wędrować i błądzić.
Pobiegłem tam i wróciłem, nie znalazłem tego bowiem, czego szukałem. Oddal, zaprawdę,
podobna jest do przyszłości. Przed oczyma duszy naszej widnieje nikły zarys całości, a uczucie nasze,
zarówno jak spojrzenie, gubią się w tym majaku. Tęsknimy, ach, jakże pragniemy wtopić się w to całą
naszą istotą, nasiąknąć nieograniczoną rozkoszą cudnego uczucia pełni i dosytu. Ach!
Gdy przybiegniemy blisko, kiedy – tam – zmieni się w – tu – wszystko wraca do poprzednich
kształtów, stoimy zbiedniali, ograniczeni, a dusza łaknie nektaru, który znikł bezpowrotnie.
Bezdomny włóczęga stęskni się też w końcu za swoją ojczyzną i odnajdzie w chatce swojej,
na łonie żony, pośród dzieci swoich i w zabiegach podjętych dla ich utrzymania, ową rozkosz, której
szukał w dalekim świecie nadaremnie.
Rankiem, równo ze świtaniem, podążam ku memu Wahlheimowi, rwę w ogrodzie gospody
groch cukrowy, potem siadam i łuskam go, czytając przy tym Homera. [...]
Osjan wyrugował z mego serca Homera. Jakiż niewysłowiony jest ten świat, w który
wprowadza nas niezrównany poeta. Stąpamy przez wrzosowiska pośród szalejącej wichury, niosącej
w kłębach mgieł duchy praojców poprzez zalane księżycowym światłem rozłogi. [...] Idę śladem
błędnego, starego barda, który szuka po szerokim stepie śladu stóp ojców swoich, a znajduje jeno
grobowe kamienie. Widzę, jak z jękiem spogląda ku ukochanej gwieździe wieczornej, zapadającej
w odmęty morza.
[

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Na podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu
    scharakteryzuj Wertera. Zwróć uwagę na rolę miłości i literatury w życiu
    bohatera oraz jego stosunek do natury.
    CHARAKTERYSTYKA WERTERA
    Werter jest tytułowym bohaterem powieści Johanna Wolfganga Goethego pt.: "Cierpienia młodego Wertera". Autor przedstawił historię życia Wertera w postaci korespondencji bohatera z przyjacielem. Stąd pochodzą bezpośrednie relacje o jego perypetiach życiowych i duchowych rozterkach.
    W epoce romantyzmu Werter stał się wzorem do naśladowania dla młodych ludzi i na stałe wpisał się w historię literatury. Jego postawa życiowa nazwana werteryzmem na długie lata zafascynowała czytelników i znalazła licznych naśladowców.
    Werter pochodził z bogatej rodziny mieszczańskiej, o której prawie nie wspominał. Osobiście nie kontaktował się z rodziną, tylko za pośrednictwem kolegi. Nieliczne wzmianki o konfliktach z matką pozwalają się domyślać, że stosunki domowe nie miały pozytywnego wpływu na bohatera. Nie mógł się również odnaleźć w środowisku miejskim ani w pracy zawodowej. Nie znalazł zrozumienia otoczenia dla swoich potrzeb. Z tego powodu czuł się poniżony i upokorzony, gdyż postrzegał siebie jako nieprzeciętnego i wyjątkowego człowieka. Był utalentowany, posiadał zdolności artystyczne. Pięknie rysował, grał na fortepianie , bardzo dobrze tańczył i tłumaczył pieśni Osjana z angielskiego. Widać ,że jest zafascynowany literaturą: „Osjan wyrugował z mego serca Homera. Jakiż niewysłowiony jest ten świat, w który
    wprowadza nas niezrównany poeta”. Lubił zajmować się dziećmi i miał z nimi doskonały kontakt. Sam był naiwny i łatwowierny jak dziecko, łatwo ulegał skrajnym emocjom. Miał słabą konstrukcję psychiczną, był nadwrażliwy. Szybko zniechęcał się do działań. Nużyły go rutynowe zajęcia. Nie potrafił podejmować decyzji, ciągle zastanawiał się i wahał. Biernie poddawał się losowi, nie umiejąc walczyć o zrealizowanie swoich pragnień. Raczej nie był realistą lecz żył marzeniami.
    Werter nie mógł poradzić sobie z samym sobą mimo, że był wykształcony, oczytany i obyty między ludźmi. Jednak z powodu swego niskiego pochodzenia czuł się odtrącony przez ludzi wyższego stanu. Buntował się przeciwko temu, negując różnice między ludźmi spowodowane stanem posiadania czy z racji wysokiego urodzenia. Podkreślał często, że jest samotnikiem szukającym swego miejsca na ziemi. Stał się człowiekiem wyobcowanym i nieszczęśliwym. Te wszystkie okoliczności skłoniły go do wyjazdu na wieś. Tam szukał ukojenia w obcowaniu z przyrodą. Chętnie spędzał wolne chwile na łonie natury, podziwiając jej harmonię i piękno. „Miejscowość, gdzie przebywam, to raj prawdziwy, a wiosna tu w pełni uroczych ponęt swych i rozkwitu.” – pisał do przyjaciela. Zafascynowanie przyrodą jeszcze się wzmogło, gdy poznał i pokochał Lottę. Ta miłość stała się dla niego wszystkim. Zatracał się w swoim uczuciu. Pisał do przyjaciela, że gdy przypadkiem dotknie Lotty, przebiegają po nim dreszcze, czuje zamęt w zmysłach. Traktuje ją jak boginię, bez której nie można żyć. Jest dla niego świętością. „Mam tak wiele, a uczucie dla niej pochłania wszystko; mam tak wiele, a bez niej wszystko staje się niczym." Jak zawsze był oderwany od rzeczywistości i nie chciał przyjąć do wiadomości, że ta miłość jest nieodwzajemniona , a Lotta ma narzeczonego z którym planuje się pobrać. Kiedy ta prawda dociera wreszcie do Wertera, głęboko go unieszczęśliwia. Wtedy przestaje zachwycać się przyrodą, którą widzi w ciemnych barwach:. „ ten świat otaczający wydawał mi się rajem, jest mi dzisiaj udręką, prześladowczym demonem, kroczącym za mną wszędzie, gdzie stąpię.” Werter przede wszystkim myślał o sobie. Rozpamiętywał swoje uczucia, ciągle narzekał i obwiniał wszystkich o swoje niepowodzenia. Na przeszkodzie do szczęścia stali mu inni, nawet przyroda, Lotta i Bóg, nigdy on sam. Uczucia ciągle górowały u niego nad rozumem. Wraz z utratą miłości utracił sens życia. Ma myśli samobójcze:” Jakby jakaś zasłona uchyliła się przed duszą moją, a widownia nieskończonych przejawów życia przemieniła mi się w bezdenną otchłań otwartego wieczyście grobu.”
    Werter ciągle snuł rozważania nad swoim nieszczęściem. Uznał, że świat go odrzucił, więc on musi odrzucić świat. Przyroda też go zawiodła, dostrzegł w niej „wiecznie połykającego, wiecznie przeżuwającego potwora”. Skoro wszyscy go opuścili, to samozagłada wydaje się jedynym rozwiązaniem.
    Jego śmierć właściwie nikogo nie zasmuciła. I to jest najgorsza puenta jaką zgotował mu los.
    Jednak satysfakcjonujący byłby dla niego fakt, że został bohaterem dla wielu pokoleń czytelników. W swoim czasie był nawet ikoną mody. Choć jego wygląd nie był do końca znany, to staranny ubiór „ niebieski frak z kołnierzem, proste spodnie i żółta kamizelka” stał się wzorem ubioru gwarantującego powodzenie u kobiet.
    W dzisiejszych czasach ani ubiór, ani frustracje werterowskie nie budzą już takich emocji jak w epoce romantyzmu. Jego świat bezpowrotnie minął. Dzisiaj młodzi ludzie mają inne aspiracje, inne marzenia i inne wybory życiowe. Tylko przyroda niezmiennie nas zachwyca.

    Załączniki

Rozwiązania

Podobne zadania

myszka30 Jaki dać temat pracy na podstawie książek M.Ossowskiej? Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: myszka30 20.10.2010 (14:37)
Sailor_Moon Na podstawie podanych fragmentów komedii Moliera Świętoszek scharakteryzuj Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: Sailor_Moon 14.2.2012 (13:27)
Dzaga855 dokonać analizy wierszu Jana Brzechwy Samochwała Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: Dzaga855 8.3.2012 (10:09)
Chemia_ Wychodzac od analizy fragmentu " Jądra Ciemnosci " J. Conrada , Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: Chemia_ 14.3.2012 (19:14)
~Kalinkamaja Napisz notatkę z wnioskami z analizy i interpretacji Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: ~Kalinkamaja 20.12.2022 (15:27)

Podobne materiały

Przydatność 65% Na podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu scharakteryzuj Wertera. Zwród uwagę na rolę miłości i literatury w życiu bohatera oraz jego stosunek do natury.

Werter był osobą bardzo wrażliwą i uczuciową. Miłość była dla niego istotnym elementem życia. Świadczy o tym fakt, iż osiedlił się blisko swojej ukochanej Lotty. To wydarzenie niewątpliwie utwierdza nas w przekonaniu, że zależało mu na niej. Bohater tytułowy był osobą, która nie kryła swoich uczuć. Często pisał o swoim pożądaniu w listach do Wilhelma. Młody Werter...

Przydatność 55% Gombrowiczowskie widzenie `formy`, wykorzystaj wnioski z analizy podanego fragmentu “Ferdydurke” i odnieś do całości utworu.

Wybrany fragment utworu Witolda Gombrowicza jest opisem lekcji w szkole do, której prof. Pimko zaprowadził Józia. Analizowana część tekstu “Ferdydurke” jest jednym z doskonałych dowodów `formy` panującej w życiu codziennym. Czym więc jest `forma`? Jaką postawę przyjmuje człowiek względem formy? Jak można walczyć z `formą`? Jak społeczeństwo “żyje” ze...

Przydatność 75% Dokonując analizy i interpretacji podanego fragmentu "Kamizelki" Bolesława Prusa oraz w kontekście całego utworu określ rolę narratora.

„Kamizelka” to powszechnie znana nowela Bolesława Prusa, napisana w okresie pozytywizmu. Akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej scenerii codziennego życia. Motywem przewodnim jest tytułowa kamizelka i jej ogromna rola w życiu pewnego małżeństwa oraz ich sąsiada. Narrator, który jest lokatorem kamiennicy, opowiada historię miłości dwójki swoich sąsiadów, których...

Przydatność 80% Dokonaj analizy i interpretacji podanego fragmentu „Króla Edypa” Sofoklesa oraz w kontekście całego utworu określ przyczyny klęski tytułowego bohatera.

Tytułową postacią tragedii antycznej Sofoklesa jest król Edyp. Jest on mitycznym bohaterem, którego poznajemy jako wspaniałego władcę, któremu na sercu leży dostatek ludu, dbającego o dobro kraju i mieszkańców i który w tym szczególnym momencie gdy nad krajem zawisły klątwy bogów za wszelką cenę chce pomóc w odnalezieniu winnego gniewu bogów. Złość bogów nie zna...

Przydatność 75% Na podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu scharakteryzuj Wertera. Zwróć uwagę na rolę miłości i literatury w życiu bohatera oraz jego stosunku do natury. „Przeżywam dni tak szczęsne, jakimi pewnie Bóg obdarza swoich

Werter jest młodym człowiekiem, o romantycznej duszy. Bohatera poznajemy w specyficznej sytuacji życiowej. Wyjeżdża na wieś, ratując się przed zgubnymi skutkami miłosnej przygody. W pierwszym ze swych listów wyjaśnia przyjacielowi: „Biedna Leonora! Byłem jednak niewinny, czyż mogę bowiem ponosić odpowiedzialność za to, że pod wpływem zalotności jej siostry i miłego z nią...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji