Treść zadania

kachcimakotka

Co to jest efekt cieplarniany jakie są jego skutki i efekty. Opis efektu cieplarnianego .Proszę nie pisać naukowymi słowami.Proszę o pomoc

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Efekt cieplarniany polega na przepuszczaniu przez atmosferę krótkofalowego promieniowania słonecznego i zatrzymaniu odbijającego się długofalowego promieniowania Ziemi przez gazy znajdujące się w atmosferze(tzw.gazy szklarniane), w wyniku, czego następuje wzrost temperatury przy powierzchni Ziemi. W największym stopniu za efekt cieplarniany odpowiada dwutlenek węgla. Pozostałe gazy, mimo że jest ich o wiele mniej, oddziałują w znacznie większym natężeniu jednostkowym.
    Przyczyny:
    Główną przyczyną efektu cieplarnianego są gazy cieplarniane wytwarzane podczas:

    wycinania lasów deszczowych, co powoduje zmniejszenie się ilości pochłanianego dwutlenku węgla, przez co zalega on w atmosferze i powstrzymuje promieniowanie podczerwone przed swobodnym ujściem do przestrzeni kosmicznej.

    spalania paliw kopalnych w elektrociepłowniach, elektrowniach i coraz to nowych fabrykach, zwiększając ilość produkowanego dwutlenku węgla, przez co rośliny nie nadążają z jego pochłanianiem

    transportu towarów i przewozu ludzi oraz zwiększenia się liczby pojazdów - wraz z nimi zwiększa się emisja metanu, dwutlenku węgla i ołowiu ( nie jest on gazem cieplarnianym, lecz bardzo szkodzi zdrowiu ).

    Nadmiernej eksploatacja pól uprawnych z mokrych upraw ryżu i pastwisk pod hodowlę uwalniających metan podczas fermentacji.

    Rosnące masy odpadów organicznych z wielkich miast składowane na wysypiskach śmieci, które gnijąc emitują metan i dwutlenek węgla.

    Coraz powszechniejsze stosowanie sztucznych nawozów wspomagających procesy nitryfikacji oraz denitryfikacji, uwalniające tlenki azotu.

    Reakcje fotochemiczne spalin przemysłowych i komunikacyjnych, uwalniające niski ozon z promieniami słońca.

    Poszukiwanie nowych technologii np. nowe "lepsze" gazy syntetyczne CFC, HFC, PFC, których właściwości obserwujemy dopiero po latach działalności w atmosferze.

    Skutki:
    Efekt cieplarniany to oczywiście podniesienie temperatury na Ziemi, co wywoła trudne do przewidzenia lawinowe reakcje:

    Topnienie lodowców i zalewania przez ich wody obszarów nadmorskich, co zaskutkuje utratą miejsc życia i pracy dla ludzi (np. gęsto zaludnione żyzne obszary w ujściach rzek, w tym Wisły) i może spowodować duże konflikty społeczne.

    Wzrost temperatur spowoduje najprawdopodobniej przesunięcie stref klimatycznych o 150-500 km ku biegunom do końca XXI wieku. W gorących obszarach plony zmniejszą się, w nowych cieplejszych zwiększą się, ale intensywnej uprawy nie wytrzymają gleby z deficytem wód i nowymi ciepłolubnymi szkodnikami.

    Szybkie zmiany klimaty zaburzą równowagę w ekosystemach i ginięcie wielu gatunków o małych zdolnościach adaptacyjnych.

    Zmiany klimatyczne zwiększą częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof klimatycznych jak fale upałów, powodzie, huragany, które w bezpośredni sposób zagrażają zdrowiu i życiu.

    Ocieplenie klimatu spowoduje przyspieszenie parowania wody i opadanie jej w nowych rejonach, co spowoduje zmniejszenie zasobów wody pitnej, wody- źródła życia.

Rozwiązania

Podobne zadania

jola jak zbudowane jest mydło? i w jaki sposób usuwa bród ? Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: jola 31.3.2010 (17:29)
lyla_1_2_3_ Węgiel i jego związki z wodorem Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: lyla_1_2_3_ 11.4.2010 (22:02)
teli94 Kto jest dobry z chemiii PLZ Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: teli94 13.4.2010 (21:27)
Mima_116 Jakie produkty znajduja się u dołupiramidy zdrowia. ? których zjadamy Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Mima_116 25.4.2010 (20:37)
kwiat2010 Jakie znaczenie dla człowieka ma proces denaturacji i koagulacji?? Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kwiat2010 28.4.2010 (17:15)

Podobne materiały

Przydatność 75% Efekt cieplarniany

Anomalia pogodowe, z którymi ludzie borykają się mniej więcej od 20-stu lat nasuwają przypuszczenie, że Ziemię czeka globalna zmiana klimatu pociągająca za sobą katastrofalne skutki. Nie byłoby to pierwsze w historii naszej planety załamanie warunków atmosferycznych na wielką skalę. Badania minerałów oraz skamielin stały się bogatym źródłem informacji na temat klimatu...

Przydatność 100% Efekt cieplarniany

Określenie "cieplarniana atmosfera" zwykło się nam raczej miło kojarzyć z poczuciem bezpieczeństwa i wyzwolenia od kłopotów. Jednak w odniesieniu do klimatu przymiotnik "cieplarniany" nie brzmi tak mile, a raczej groźnie. W upalne lato 1998 roku James Hansen, naukowiec z Instytutu Badań Kosmicznych NASA, potwierdził publicznie to złowrogie brzmienie występując przed komisją...

Przydatność 60% Efekt cieplarniany

Efekt cieplarniany. 1.Wstęp 2.Model powstawania efektu cieplarnianego. 3.Gazy wpływające na efekt cieplarniany. 4.Prognozy dotyczące globalnego ocieplenia. 5.Sposoby ograniczenia efektu cieplarnianego. 6.Krótkie podsumowanie. 1.Wstęp Chociaż efekt cieplarniany nie jest fenomenem współczesności, a naturalnym skutkiem istnie- nia atmosfery otaczającej Ziemię,...

Przydatność 100% Efekt cieplarniany.

Wysoka temperatura na Ziemi utrzymuje się dzięki efektowi cieplarnianemu Wszystkie rozgrzane przedmioty oddają energię w postaci promieniowania. Im większą mają temperaturę, tym promieniowanie jest intensywniejsze. Słońce jest niezwykle gorące i wysyła dużo energii. Część promieniowania jest zatrzymywana w górnych warstwach Ziemi, pozostałe zaś - głównie tzw....

Przydatność 50% Efekt cieplarniany

Globalne ocieplenie jest prawdopodobnie skutkiem rozwoju przemysłu i motoryzacji. Wprawdzie podwyższenie temperatury jest niemal niezauważalne przez człowieka, ale wpływ ocieplania na planetę może być katastrofalny w skutkach. Rezultatem ocieplania klimatu Ziemi mogą być susze, katastrofalne powodzie, huraganowe wiatry i pożary. Zauważalne zmiany mogą dotyczyć również świata...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji