Treść zadania

domino50511

częśći mszy świetej

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • 1. Pierwsze czytanie – jest to zazwyczaj fragment Starego Testamentu lub Dziejów Apostolskich (ew. Apokalipsy).

    2. Psalm responsoryjny – odpowiednio dobrany. Zazwyczaj najbardziej nawiązuje do pierwszego czytania.

    3. Drugie czytanie – fragment Dziejów, Listów Apostolskich lub Apokalipsy.

    4. Sekwencja – zawsze powinna być odśpiewywana. Sekwencja pojawia się tylko w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jest to forma hymnu.

    5. Aklamacja – gdy psałterzysta, kantor lub ktoś inny zaczyna odśpiewywać aklamację wszyscy uczestniczący w liturgii powstają. Jest to śpiew „Alleluja” przed i po wersecie wprowadzającym bezpośrednio w tematykę Ewangelii dnia. Gdy trwa Wielki Post zamiast refrenu „Alleluja” odśpiewuje się „Chwała Tobie Słowo Boże”, lub „Chwała Tobie Królu Wieków”.

    6. Ewangelia – może ją czytać tylko diakon lub kapłan, nigdy zaś żaden wierny świecki. Jest to szczyt liturgii słowa. Diakon zawsze przed odczytaniem Ewangelii otrzymuje błogosławieństwo od głównego celebransa (biskupa, czy prezbitera). Kapłan natomiast przed odczytaniem Ewangelii odmawia modlitwę przygotowawczą. Podczas odczytywania Ewangelii wszyscy stoją. Gdy liturgia ma uroczystą formę sprawowania, wtedy Ewangelię odczytuje się z Ewangeliarza, który procesyjnie zanosi się do ambony wraz ze świecami.

    7. Homilia (lub kazanie) – homilia bezpośrednio nawiązuje do czytań odczytanych bezpośrednio przed nią, kazanie zaś jest to mowa okolicznościowa (np. podczas Mszy Świętej w rocznicę zdobycia niepodległości). Homilię (kazanie) może wygłaszać tylko diakon i kapłan. Nie powinno się opuszczać homilii (kazania) w niedzielę i święta nakazane. Homilię (kazanie) można również wygłaszać zawsze, gdy przemawiają za tym względu duszpasterskie.

    8. Credo (wyznanie wiary) – credo odmawia się w niedziele i uroczystości. Można je zastępować krótszymi wersjami, lub przy różnych okolicznościach pytaniami („Czy wierzysz…”; „Czy wyrzekasz się…”). Na słowa „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem” wykonuje się głęboki skłon. W święta Zwiastowania i Narodzenia Pańskiego podczas wcześniej wymienionych słów przyklęka się.

    9. Modlitwa powszechna (modlitwa wiernych) – jest to zakończenie liturgii słowa. Wprowadzenie i zakończenie do modlitwy powszechnej wypowiada kapłan, intencje zaś podaje diakon, kantor, lub inny wierny świecki. Modlitwa powszechna powinna zawierać od 4 do 6 wezwań. W wezwaniach powinno się uwzględnić intencje za Kościół; za rządzących; za doświadczanych trudnościami, cierpiących; za miejscową wspólnotę. Można również podawać intencje dostosowane do danych okoliczności – np. podczas ślubu za nowożeńców lub, gdy liturgia jest sprawowana w intencji zmarłego, to o zbawienie dla jego duszy.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Części mszy: A). OBRZĘDY WSTĘPNE - Wejście - Pozdrowienie ołtarza i zgromadzonego ludu - Akt pokuty - Panie, zmiłuj się nad nami - Chwała na wysokości - Kolekta B). LITURGIA SŁOWA - Pierwsze czytanie - Psalm międzylekcyjny - Drugie czytanie - Aklamacja przed Ewangelią - Ewangelia - Homilia - Wyznanie wiary - Modlitwa powszechna C). LITURGIA EUCHARYSTYCZNA - Przygotowanie darów - Modlitwa Eucharystyczna Prefacja Aklamacja Święty Epikleza Opowiadanie o ustanowieniu i konsekracji Anamneza Złożenie ofiary Modlitwy wstawiennicze Końcowa doksologia Obrzęd Komunii Modlitwa Ojcze nasz Obrzęd pokoju Baranku Boży Komunia święta D). OBRZĘD ZAKOŃCZENIA - Pozdrowienie i błogosławieństwo kapłana - Rozesłanie

Rozwiązania

Podobne zadania

kora1616 Msza świeta? W czym bierzemy udział, uczestnicząc w niedzielnej mszy Przedmiot: Religia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kora1616 26.3.2011 (12:13)

Podobne materiały

Przydatność 70% Przedstawienie sylwetek osób beatyfikowanych przez Papieża podczas mszy na krakowskich Błoniach w sierpniu 02

Chciałbym przybliżyć wszystkim postacie beatyfikowane przez papieża Jana Pawła II podczas mszy świętej odprawionej na krakowskich błoniach. Pierwszą z osób jest arcybiskup warszawski, ksiądz Zygmunt Szczęsny Feliński. Urodzony w 1822 roku, funkcje arcybiskupa warszawskiego pełnił od 1862 do 1863 roku. W 1848 roku członek powstania wielkopolskiego. Opowiadał się za...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji