Treść zadania

dominiesia14

mógłby mi ktoś krótko napisać, zinterpretować o co dokładnie chodzi w tych słowach „[…] Nasz naród jest jak lawa,
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi”.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Ta metafora stanowi komentarz oceniający polskie społeczeństwo w okresie zaborów. Wypowiada je człowiek obserwujący towarzystwo siedzące przy stole podczas balu. Patrzy z niesmakiem na swoich rodaków, którzy porzucili patriotyczne ideały walki o tożsamość narodową na rzecz budowania przyjaznych relacji z zaborcą (w tym przypadku chodzi o Rosjan) i wykorzystywania każdej możliwości do zapewnienia sobie dostatniego i spokojnego życia. Ludzie ci nie widzieli nic niestosownego w tym, że bawią się razem z Rosjanami, że funkcjonują tak, jakby było im wszystko jedno, w jakim kraju żyją - czy w swoim, czy w cudzym, a także - co gorsza - czy ten "swój" kraj w ogóle istnieje.
    Tę grupę społeczną wypowiadający te słowa określa jako "zimną i plugawą". Jest to niejako "skorupa' - to, co widać na zewnątrz, co jest zasklepione, brzydkie, zastygnięte.
    Natomiast "wewnętrzny ogień", którego 'sto lat nie wyziębi" to grupa młodych ludzi, patriotów gotowych ponieść wszelką ofiarę w imię odzyskania niepodległości ojczyzny. Ten młodzieńczy patriotyzm, który jest gorący, który w każdej chwili może wybuchnąć z niespodziewaną siłą, a który jednocześnie jest utajony pod "plugawą" skorupą, stanowi ową "wewnętrzną warstwę" społeczeństwa, które wypowiadający przyrównuje właśnie do lawy wulkanicznej.
    Mówiąc "plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi" motywuje swoich przyjaciół do zachowania godności, tożsamości narodowej, patriotyzmu i do gotowości do walki o wolność ojczyzny.

Rozwiązania

Podobne zadania

angela12423 Nie chodzi o szkole :) Przedmiot: Język polski / Liceum 14 rozwiązania autor: angela12423 5.7.2010 (21:34)
AdikZiggy Obrona Jacka Soplicy w formie rozprawki , chodzi mi głównie jak najlepiej Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: AdikZiggy 11.9.2010 (12:46)
pajka174 Z czego słynie ' DIJON ' ? (chodzi o sprawe kulinarną ) Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: pajka174 5.10.2010 (14:49)
sylunia5 Proszę o wyjaśnienie prostymi słowami o co chodzi w tym? Romantycy Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: sylunia5 14.10.2010 (16:45)
MissMadHatter GOETHE ,,Cierpienia Mlodego Wertera" sceny śmierci Wertera. chodzi o Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: MissMadHatter 14.10.2010 (19:25)

Podobne materiały

Przydatność 50% W literaturze chodzi o to, aby zobaczyć siebie...

W literaturze chodzi o to, aby zobaczyc siebie. Jak żyjemy na świecie, pośród rowiesników, nie wiemy czy postepujemy dobrze i czy bedziemy szczesliwi w przyszłosci. W kazdej literaturze jest odpowiedz na pytanie. Czy jestesmy dobrzy dla swojej rodziny, czy duzo czasu poswiecamy jej. Tak tez było z Aurelią i jej matką w ksiazce pt."Opium w rosole". Matka nie opiekowała sie...

Przydatność 50% O co chodzi w pakiecie klimatyczno-energetycznym

Pakiet klimatyczno-energetyczny Istotą pakietu klimatyczno-energetycznego jest ograniczenie przynajmniej o 20 proc. emisji CO2 do atmosfery do 2020 roku przez kraje członkowskie UE. Dla Polski oznacza to w praktyce dekarbonizację i zawalenie się naszej energetyki w 94 proc. opartej na węglu,100-procentową podwyżkę cen prądu. . Musielibyśmy kupować głównie od Francji, która...

Przydatność 85% Dlaczego Syzyfowe prace są obowiązkową lekturą w gimnazjum? Czy chodzi o budzenie nienawiści do Rosjan?

Książka S. Żeromskiego, pt. ,,Syzyfowe prace" według mnie jest obowiązkową lekturą w gimnazjum, ponieważ ukazuje losy polaków w zaborze rosyjskim. Autor chciał pokazać walkę z zaborcami oraz chęć odzyskania wolności. Nie chodzi tutaj także o budzenie nienawiści do Rosjan, ponieważ akcja ta działa się w tamtym wieku i nie ma wpływu na wydarzenia w tym okresie. Przedstawię...

Przydatność 80% Dlaczego Syzyfowe prace są obowiązkową lekturą w gimnazjum? Czy chodzi o wzbudzenie nienawiści do Rosjan?

Syzyfowe prace jest to powieść Stefana Żeromskiego. Opowiada on o losach Polaków w zaborze rosyjskim. Szczególnie poruszony zostaje problem młodzieży szkolnej, ktora mimo ciągłych represji nie ulega rusyfikacji i walczy o swą polskość. Syzyfowe prace są obowiązkową lekturą w gimnazjum. W historii Polski jest to bardzo ważna książka. Ukazuje nam ona jedność...

Przydatność 80% „Czy zgadzasz się ze słowami poety, że Kraków to miasto, „w którym chodzi się z księżycem w butonierce”?

Kraków. Miasto niezwykłe, nietypowe, niepowtarzalne. Magia czyha tu na każdym zakręcie a każdy zabytek przesiąknięty jest poezja. Czy rzeczywiście Kraków zasługuje na miano najbardziej magicznego i poetyckiego miasta w Polsce? W swojej pracy będę starała się bornic słuszności tej tezy. Rozpocznę swoje rozważania od najsilniejszego argumentu, wyjątkowego...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji