Treść zadania

ola_la

W jaki sposób ryby żyjące w wodach słonych radzą sobie z nadmiarem soli w organiźmie ?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    A więc, to jest bardzo proste ;)
    Woda słona względem płynów ustrojowych ryby jest morskiej jest hipertoniczna, w związku z tym, woda na drodze osmozy z ciała ryby przechodzi do środowiska jej życia.
    Ryba ta, aby się nie odwodnić, pije wodę słoną, razem z nią wprowadza do organizmu sole mineralne. Nadmiar soli mineralnych usuwany jest przez komórki solne znajdujące się w skrzelach. Ryba ta wydala małe ilości zagęszczonego moczu.

Rozwiązania

  • userphoto

    Ryby morskie żyją w środowisku hipertonicznym. Narażone są na stałą utratę wody z organizmu. Spodouste nie piją wody, natomiast utrzymują wysokie stężenie mocznika we krwi. Woda wnika do organizmu przez nabłonek skrzeli.

    Ryby kostnoszkieletowe piją słoną wodę przez cały czas. Nadmiar soli mineralnych wydalany jest wraz z moczem i przez nabłonek skrzeli. Nadmiar jonów wychwytywany jest przez komórki solne położone w skrzelach. Usuwanie jonów soli na zewnątrz odbywa się na zasadzie transportu aktywnego.

    Ryby, które w ciągu życia żyją w środowisku zarówno morskim jak i słonym(węgorz, łosoś) przystosowują się do tych warunków. Węgorz zaczyna pić słoną wodę, łosoś przestaje pić wodę słodką.

Podobne zadania

dawid7951 ryby Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: dawid7951 29.3.2010 (16:15)
klaudia223 Jaki jest związek między kwiatem a owocem? Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: klaudia223 18.4.2010 (15:22)
sakos14 Jaki typ połączenia występuje między? Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: sakos14 19.4.2010 (17:56)
manfred2306 Jaki sposób należy dbać o zdrowie skóry Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: manfred2306 21.4.2010 (20:40)
asiulindek Wyjaśnij, w jaki sposób jezioro lub inny duży zbiornik wody wpływa na Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: asiulindek 22.4.2010 (16:30)

Podobne materiały

Przydatność 55% Ryby

Ryby różnią się od siebie, ale mają wiele wspólnych cech, które pozwalają odróżnić je od innych zwierząt. Wszystkie ryby są kręgowcami, żyją w wodzie, mają płetwy umożliwiające pływanie, łuski chroniące ciało i oddychają za pomocą skrzeli. Płetwy są narządem ruchu. Płetwy nieparzyste: grzbietowa i odbytowa, pełnią funkcję podobną do tej, jaką pełni...

Przydatność 65% Ryby

Ryby: Środowisko Życia : Wodne Pokrycie Ciała : Dachówkowato ułożone łuski , ciało pokryte śluzem zmniejszającym tarcie. Układ oddechowy : Wymiana gazowa odbywa się za pomocą blaszkowatych skrzel umieszczonych po bokach głowy na czterech łukach. Układ krwionośny : zbudowane jest z zatoki żylnej, przedsionka, komory i stożka tętniczego z zastawkami. Jednokierunkowy...

Przydatność 50% Ryby

RYBY Ryby są gromadą kręgowców liczącą wiele gatunków (około 12 tysięcy) i wskazującą wielką rozmaitość form. Zasiedlają wody morskie i słodkie całej kuli ziemskiej. Charakterystyczne cechy ryb są następujące: -ciało o kształcie opływowym, najczęściej wrzecionowate, złożone z głowy, tułowia i ogona, -parzyste kończyny w postaci dwóch par płetw,...

Przydatność 100% Tęcza w wodach Fidżi

Mam zrecenzować artykuł o tematyce geograficznej. Wybrałam do tego tekst Les’a Kaufman’a z pięknymi zdjęciami Tim’a Laman’a pod tytułem „Tęcza w wodach Fidżi”. W artykule tym zafascynowały mnie przede wszystkim zdjęcia. Są kolorowe, pełne radości i odkrywają przed czytelnikiem magiczne zakątki pięknych wysp Fidżi. Na każdej fotografii doskonale widać...

Przydatność 60% Warunki panujące w wodach oceanicznych.

Woda w oceanach jest słona, a właściwie słonogorzka. Stopień zasolenia wody w oceanach jest inny w poszczególnych częsciach świata. Bliżej biegunów woda jest mniej słona niż w okolicach równików, ponieważ słodka woda z topniejących lodowców zmniejsza jej zasolenie. Małe zasolenie wód panuje również tam, gdzie rzeki wpływają do mórz lub oceanów. Im bardziej...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji