Treść zadania

ziomekSZK

Prosze o pomoc w charakterystyce porównawczej bohaterów z "Kamieni na Szaniec" Był bym bardzo wzdzieczny ;)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W lekturze Aleksandra Kamińskiego pt." Kamienie na szaniec" głównymi bohaterami są Jan Bytnar- Rudy i Tadeusz Zawadzki- Zośka. Byli to przyjaciele, którzy walczyli w organizacji "Wawer" w Armii Krajowej.
    Rudy był chłopcem o piegowatej twarzy i rudych włosach, natomiast znakiem rozpoznawczym Zośki była blond czupryna, niebieskie oczy i niemal dziewczęca uroda.
    Chłopcy oprócz różnic w wyglądzie mieli odmienne temperamenty , jak również cechy charakteru.
    Jan Bytnar był wrażliwy, delikatny i skromny. Przesłuchania na gestapo dowodzą, że kochał swoich przyjaciół, był wobec nich lojalny i odpowiedzialny. Posiadał wiele talentów, wymyślał np. odznaki i symbole dla swojego zastępu, potem planował działania swojego oddziału. Był wiecznie zamyślony, wiele czasu poświęcał na marzenia. Silna więź łączyła go z rodziną, a szczególnie z matką.
    Tadeusz Zawadzki był inteligentny i zdolny oraz nieśmiały i zamknięty w sobie. Miał duże zdolności organizatorskie i przywódcze. To on, dzięki zaufaniu podwładnych zorganizował akcje w celu odbicia Rudego. Nigdy nie chwalił się swymi bohaterskimi czynami i nie lubił, gdy ktoś przy nim o nich wspominał.
    Główni bohaterowie książki pochodzili z dobrych i kochających rodzin. Rudy pochodził z rodziny inteligenckiej, zaś Zośka był synem profesora uniwersyteckiego i działaczki społecznej.
    Dwaj przyjaciele ukończyli Gimnazjum im. Batorego i w 1939 roku zdali maturę.
    Bytnar i Zawdzki wspólnie należeli do organizacji "Wawra". To ugrupowanie prowadziło działania propagandowe, np. zrywanie z bydynków flag hilterowskich, zrywanie niemieckich tablic i szyldów, rozbijanie szyb fotografom, którzy wystawiali w oknach zdjęcia hitlerowców oraz malowanie na murach npisów, haseł i znaków: karykatur Hitlera i kotwicy Polski Walczącej. Dzięki tym działaniom każdy z nich zyskał coś, czego wcześniej mu brakowało. Rudy, który zazwyczaj siedział tylko w ksiąkach, odnalazł swoje hobby, jakim było gotowanie. Zośka zaś znalazł w drużynie wymarzone miejsce, był bowiem doskonałym odzem.
    Jan Bytnar jest postacia trudna do naśladowania, która właściwie nie miała wad, a jego czyny świadczą o tym, że poświęcił własne życie w obronie ojczyzny i przyjaciół. Tadeusz Zawadzki to bohater, który pokazuje braterstwo i silne związki, jakie łączyły ludzi walczącycho wolność i niepodległość Polski. Strata przyjaciół spowodowała niechęć do życia i wielki ból w sercu.
    Uważam, że postacie przedstawione w książce Aleksandra Kamińskiego zasługują na szacunek i pamięć. Wiedzieli, że każda nieostrożność i chwila zapomnienia mogą kosztować życie ich samych oraz najbliższych, jednak walczyli o ojczyznę. Z takich ludzi jak Rudy i Zośka powinniśmy być dumni.

Rozwiązania

Podobne zadania

Rosteczek Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20)
san_4 Bardzo potrzebuje na jutro!!!! Proszę o pomoc. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: san_4 8.4.2010 (16:48)
Bladi26 Szybka pomoc:) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Bladi26 8.4.2010 (19:09)
Niunia Proszę o szybką pomoc Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Niunia 8.4.2010 (19:45)
Nieznany pomocy prosze! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Konto usunięte 13.4.2010 (15:36)

Podobne materiały

Przydatność 80% Pierwsza pomoc - pomoc przedmedyczna

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Etapy pierwszej pomocy 1. ocena sytuacji 2. zabezpieczenie miejsca zdarzenia 3. ocena stanu poszkodowanego 4. wezwanie pomocy - 999 ? Pogotowie...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

UDZIEANIE PIERWSZEJ POMOCY POSZKODOWANYM RANY Rany należą do najczęszczych uszkodzeń urazowych i w większości powstają w następstwie nieszczęśliwych wypadków. Niektóre zranienia wymagają natychmiastowego opatrzenia z uwagi na stan zagrożenia życia. Inne natomiast nie zagrażają życiu, wymagają jedynie doraźnej pomocy, co wcale nie znaczy, że można je lekceważyć....

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

PIERWSZA POMOC TELEFONY ALARMOWE numer pogotowia ratunkowego: 999numer telefonu alarmowego telefonii komórkowej: 112 Wzywając pogotowie ratunkowe należy podać krótkie i konkretne informacje o stanie chorego. Powinny zawierać informacje takie jak:- krótki opis zdarzenia,- jaki czas minął od zdarzenia,- aktualny stan chorego: a) czy oddycha, b) czy ma tętno na tętnicy szyjnej,...

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

„Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia” Zespół czynności podejmowanych dla zapewnienia w pierwszej kolejności podstawowych funkcji życiowych ustroju przed natychmiastową , bezprzyrządową diagnostykę stanu ogólnego wg prostego schematu : 1. przytomny - nieprzytomny 2. oddycha – nie oddycha 3. krążenie obecne –...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

Zanim zaczniesz ratować Dobrze byłoby, gdyby każdy z nas znał podstawy udzielania pierwszej pomocy, aby umieć zachować się w różnych przypadkach, które spotykamy w swoim życiu. Oto garść porad, które nam w tym pomogą. Jeśli masz do czynienia z ofiarą tragicznego wypadku, zawsze stosuj się do poniższych zasad. Najpierw ostrożnie zbadaj ofiarę. Podchodząc do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji