Treść zadania

majusia143

Co to jest Halucynogen?
Działanie na organizm Halucynogenu ?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Halucynogeny to grupa leków, które zmieniają percepcję, poznanie i nastrój. Wbrew swojej nazwie halucynogeny tylko czasami wywołują rzeczywiste omamy, zdefiniowane jako odczuwanie czegoś, co nie istnieje. Te substancje działają na stan umysłu przede wszystkim wskutek antagonizowania receptorów serotoninowych (szczególnie 5-HT2a) w ośrodkowym układzie nerwowym. Istnieją pewne kontrowersje dotyczące kryteriów klasyfikacji danego środka jako halucynogenu. Choć fencyklidyna (PCP) może wywoływać omamy, zaliczana jest do leków o działaniu dysocjacyjnym. Inne leki wywołujące uzależnienia np. kokaina, cholinolityki, marihuana i metylenodioksymetafitamina (MDMA lub „ekstaza") mogą zmieniać percepcję lub powodować omamy, ale nie są zaliczane do halucynogenów z powodu odmiennych mechanizmów działania oraz licznych ważnych działań fizjologicznych i toksykologicznych.

    Najlepiej znanym halucynogenem jest półsyntetyczny związek - dietyloamid kwasu lizergowego (LSD). Naturalnie występujące halucynogeny to psylocybina, otrzymywana z Psilocybe cubensis lub „magicznych grzybków" i meskalina otrzymywana z kaktusa peyote. Do mniej znanych, ale podobnych związków, należą N,N-dimetylotryptamina (DMT), obecna w wielu źródłach roślinnych, oraz amid kwasu lizergowego (LSA) otrzymywany z nasion powoju. Większość tych substancji przyjmuje się doustnie, DMT bywa palony lub wdychany przez nos.

    Do fizjologicznych skutków używania halucynogenów zaliczamy parestezje, zawroty głowy, osłabienie, senność, nudności i zaburzenia widzenia. Oczekiwanym działaniem są zaburzenia percepcji. Typowo są to: zniekształcenie kształtów i kolorów i zazwyczaj omamy wzrokowe. Klasyczną, choć rzadką, zmianą percepcji pod wpływem halucynogenów jest synestezja, polegająca na odbieraniu jednego ze zmysłów jako innego. Na przykład taka osoba „widzi" zapachy i „czuje" kolory. U używających halucynogenów mogą występować zaburzenia poznawae oraz trudności w wyrażaniu myśli lub nieprawidłowe poczucie czasu. Opisują oni swoje odczucia jako stan transcedentalny lub podobny do snu. Często silniej zmieniony jest nastrój, który może wahać się od euforii do stanu określanego „bad trip", w której odczuwa się dojmujący lęk i niepokój.
    Długotrwałe objawy niepożądane stosowania halucynogenów to występowanie tzw. flashbacków, obecnie bardziej prawidłowo nazywanych uporczywymi zaburzeniami percepcji

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji