Treść zadania
Autor: ~asia11610 Dodano: 13.11.2011 (14:08)
1) jodyna to 3-procentowy roztwór jodu w alkocholu etylkowym.obicz.ile gramów jodu należy rozpuścić a 50 g alkocholu ,aly otrzymać ten roztwór.
2)korzysytając z rozpuszczalności substancji , oblicz stężenie procentowe roztworu chlorku potasu w temperaturze 70 stopni celsjusza .
3)do 100g 20-procentowego roztworu dolano 80 g wody a następnie dosypano 20g soli .czy stęzenie procentowe otrzymanego rooztworu końcowego było takie same jak na początku?
4) oblicz rozpuszczalność i steżenie procentowe roztworu nasyconego, zawierające 7g soli rozpuszczonej w 20g wody.
5)oblicz ile gramów wodi i soli należy zmieszać ,aby otrzymać 50g 2-procentoego roztworu.
6) oblicz,ile gramów wodorotlenku sodu potrzeba do przygotowania 1,5dm sześciennego 5-procentowego roztworu o gęstości 1.115g/cm sześcieny .
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
rob 13.11.2011 (15:43)
1) jodyna to 3-procentowy roztwór jodu w alkoholu etylowym.oblicz.ile gramów jodu należy rozpuścić a 50 g alkoholu ,aby otrzymać ten roztwór.
roztwór 3% oznacza, że w 100 g roztworu znajduje się 3 g substancji, czyli 100 g roztworu zawiera 3 g jodu + 97 g alkoholu etylowego
3 g I znajduje się w 97 g alk. etylowego, to
x g I znajduje się w 50 g alk. etylowego
x=3*50/97=1,55 g I
nalezy odważyć 1,55 g jodu
2)korzystając z rozpuszczalności substancji , oblicz stężenie procentowe roztworu chlorku potasu w temperaturze 70 stopni celsjusza .
rozpuszczalność KCl wynosi 48 g KCl w 100 g wody
ms= 48 g KCl
mr=100 g wody +48 g KCl=148 g roztworu
Cp=?
Cp=ms*100/mr
Cp=48*100/148=32,43%
stęż. % nasyconego w temp. 70 st. C chlorku potasu wynosi 32,43%
3)do 100g 20-procentowego roztworu dolano 80 g wody a następnie dosypano 20g soli .czy stęzenie procentowe otrzymanego rooztworu końcowego było takie same jak na początku?
ms1=20 g soli
mr1 = 100 g roztworu
ms2=20g soli +20 g soli=40 g soli
mr2=100 g roztw. (mr1) + 80 g wody + 20 g soli=200 g roztworu
Cp2=?
Cp2=ms2*100/mr2
Cp2=40*100/200=20%
stężenie roztworu po wymieszaniu będzie takie samo
4) oblicz rozpuszczalność i steżenie procentowe roztworu nasyconego, zawierające 7g soli rozpuszczonej w 20g wody.
7 g soli jest rozpuszczone w 20 g wody, to
x g soli jest rozpuszczone w 100 g wody
x=7*100/20=25 g soli/100 g wody
rozpuszczalnośc tej soli wynosi 35 g/100 g wody
ms=7g soli
mr=7g soli + 20 g wody=27 g roztworu
Cp=?
Cp=ms*100/mr
Cp=7*100/27=25,93%
stęż. % tego roztworu wynosi 25,93%
5)oblicz ile gramów wody i soli należy zmieszać ,aby otrzymać 50g 2-procentowego roztworu.
Cp=2%
mr=50g roztw.
ms=?
Cp=ms*100/mr
ms=Cp*mr/100
ms=2*50/100=1 g soli
1 g soli jest zawarte w 100 g roztworu, to
x g soli jest zawarte w 50 g roztworu
x=1*50/100=0,5 g soli
1 g soli jest rozpuszczony w 99 g wody, to
0,5g soli jest rozpuszczone w x g wody
x=0,5*99=49,5 g wody
nalezy odważyć 0,5 g soli i rozpuścić w 49,5 g wody
6) oblicz,ile gramów wodorotlenku sodu potrzeba do przygotowania 1,5dm sześciennego 5-procentowego roztworu o gęstości 1.115g/cm sześcieny .
obliczamy masę 1,5 dm^3 = 1500 cm^3 roztworu, korzystając ze wzoru na gęstość
d=m/v
m=d*v
m=1500*1,115=1672,5 g roztworu
Cp=5%
mr=1672,5 g roztw.
ms=?
Cp=ms*100/mr
ms=Cp*mr/100
ms=5*1672,5/100=83,625 g NaOH
należy odważyć 83,625 g wodorotlenku soduDodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
Po odparowaniu z 40 g roztworu pozostało 4 g soli. Jaki był skład procentowy Przedmiot: Chemia / Gimnazjum | 4 rozwiązania | autor: natalia001 14.4.2010 (19:33) |
Proszę o pomoc to na Piątek: 1.Oblicz pierwistkowy skład procentowy Przedmiot: Chemia / Gimnazjum | 2 rozwiązania | autor: ewelinalubomska 5.5.2010 (22:12) |
oblicz skład procentowy mieszaniny dwoch izotopow litu, wiedzac, ze masa Przedmiot: Chemia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: xallx 9.5.2010 (12:21) |
1.Należy sporządzić 5-procentowy roztwór zasady potasowej.Oblicz ile Przedmiot: Chemia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: manfred2306 21.5.2010 (21:55) |
Zmieszano dwa roztwory kwasu azotanowego(V): 3-procentowy i 7-procentowy. W Przedmiot: Chemia / Gimnazjum | 1 rozwiązanie | autor: Yukii231194 26.5.2010 (18:39) |
Podobne materiały
Przydatność 95% Rola jodu w organizmie.
Najważniejsze swoje zadanie jod spełnia jako składnik strukturalny hormonów tarczycy. Nasza tarczyca waży tylko od 15 do 25 gramów i bez przerwy wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na jod. Gdy w przemianie materii brakuje jodu tarczyca wzmaga starania o schwytanie cząstek jodu, że komórki pęcherzyków tarczycy coraz bardziej pęcznieją. Gruczoł powiększa się i rośnie wole....
Przydatność 55% Procentowy skład powietrza wdychanego i wydychanego z płuc. Wykres
Wszystko jest w załączniku :)
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
1 0
rzbyszek 13.11.2011 (16:09)
1)
m_a=50g
c_p=3\%
3\% = \frac {}{}m_s=x=?
3\%= \frac {x}{m_a+x} \cdot 100\%
3= \frac {100x}{50+x}
3(50+x)=100x
150+3x=100x
150=97x
x \approx 1,55g
Odp.: Należy dodać 1,55 g jodu.
2)
W 100 g wody w temp. 70⁰C rozpuszcza się 50 g KCl.
m_s=50g
m_r=50g+100g=150g
c_p=\frac {m_s}{m_r} \cdot 100\%= \frac {50g}{150g} \cdot 100\%=33 \frac {1}{3}\%
Odp.: Stężenie tego roztworu wynosi 33 \frac {1}{3}\%
3)
m_{r_1}=100g
c_{p_1}=20\%
m_{s_1}=20\% \cdot 100g=20g
m_{s_2}=20g+20g=40g
m_{r_2}=100g+80g+20g=200g
c_{p_2}=\frac {m_{s_2}}{m_{r_2}} \cdot 100\%= \frac {40g}{200g} \cdot 100\%=20\%
Odp.: Stężenie na końcu będzie takie samo jak na początku.
4)
7 g_{soli} -20g_{wody}
x-100g_{wody}
x= \frac {7g \cdot 100g}{20g}=35g
c_p=\frac {m_s}{m_r} \cdot 100\%= \frac {7g}{7g+20g} \cdot 100\%=25,9\%
Odp.: Rozpuszczalność wynosi 35g na 100 g wody, a stężenie wynosi 25,9%.
5)
m_r=50g
c_p=2\%
m_s=2\% \cdot 50g=1g
m_w=50g-1g=49g
Odp.: Należy zmeiszać 1 g substancji i 49 g wody.
6)
v=1,5dm^3=1500cm^3
d= \frac {m}{v} \Rightarrow m=d \cdot v=1,115 \frac {g}{cm^3} \cdot 1500cm^3=1672,5g
m_s=5\% \cdot 1672,5g=83,625g
Odp.: Potrzeba 83,625g wodorotlenku sodu.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie