Treść zadania

EbonLady

choroby, bakterie i wirusy roślin, pomocy!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 3 0

    CHOROBY POWODOWANE PRZEZ BAKTERIE :
    Guzowatość korzeni – powoduje bakteria Agrobacterium tumefaciens o kształcie pałeczki urzęsionej perytrichalnie. Objawy: na korzeniach drzew tworzą się guzowate narośle, początkowo jasne i gładkie później stopniowo ciemniejące i chropowate. Choroba często wyst na korzeniach podkładek, a wyst choroby sprzyjają gleby wilgotne i alkaliczne.

    Rak bakteryjny drzew owocowych – chorobę powoduje bakteria Pseudomonas syringa o budowie pałeczkowatej, biegunowo urzęsiona. Bakteria PS jest gatunkiem zbiorowym, obejmującym różne formy. Objawy: porażeniu mogą ulec wszystkie nadziemne organy roślin. Na wiosnę porażone pąki nabrzmiewają, ale nie rozwijają się i zamierają wraz z otaczającą je korą. Również kwiaty ulegają zgorzeli, zamierają i brunatnieją. Na zawiązkach owoców wyst brunatne, gnilne plamy i zawiązki zamierają.

    Zaraza ogniowa – Bakteria Erwinia amylovora jest pałeczką urzęsioną perytrichalnie tj. pokrytą rzęskami na całej powierzchni . Komórki bakterii mają wymiary 1,6 x 0,8 nm. Bakteria jest gram ujemna i nie tworzy przetrwalników. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność i wysoka temp. Zaraz ogniowa jest chorobą typu zgorzeli, poraża wszystkie nadziemne organy gruszy i jabłoni. Objawy choroby wyst na kwiatach, pędach, liściach, gałęziach i konarach oraz na owocach. Całe owoce mogą zgnić, wyschnąć i pomarszczyć się. Wszystkie porażone części czernieją i sprawiają wrażenie spalonych, stąd nazwa choroby.

    PRZEZ WIRUSY:
    Mozaika jabłoni - Objawy: na liściach powstają żółte, mozaikowate plamy, z czasem tkanka w miejscu plam zamiera i liście opadają, wzrost drzew zahamowany, owoce drobne. \

    Nekrotyczna pierścieniowa plamistość drzew pestkowych – chorobę wywołuje wirus PNRSV, o kształcie kulistym i średnicy 23nm. Wirus ten może być przeniesiony z sokiem na rośliny zielne m.in. z rodzaju Chenopodium. Wirus rozprzestrzenia się głównie przez rozmnażanie wegetatywne oraz z pyłkiem i nasionami. Objawy: na liściach drzew pojawiają się liczne plamki, o różnym kształcie, układające się w chlorotyczne wzory. Chlorotyczne plamy przechodzą stopniowo w nekrozy, w miejscu których tkanka wykrusza się powodując dziurkowatość liści. Oprócz objawów w postaci w postaci plam chlorotycznych, nekrotycznych i dziurkowatości, występują zakłócenia we wzroście pędów i rozwoju liści. Liście są zwężone i skórzaste.

    Ospowatość śliwy – wirus PPV należy do wirusów o cząstkach nitkowatych. Cząstki PPV mają dł.725-765nm i szerokość 20nm. Wirus może być przeniesiony mechanicznie. Wirus poraża śliwę, morele, brzoskwinie oraz ałycze. Objawy wyst. Na liściach, owocach, a niekiedy na pestkach. Wiosną i wczesnym latem na liściach widoczne są chlorotyczne pierścienie i okrągłe plamy o rozmytych brzegach lub jasnozielone smugi wzdłuż nerwów. Miąższ owocu pod plamami czerwienieje, staje się gąbczasty z gniazdami obumarłych komórek i kropelkami gumy. Owoce masowo opadają.

    Mozaika ogórka – wirus przenoszony jest przez mszyce oraz mechanicznie, a zimuje w zakażonych nasionach niektórych roślin i w roślinach wieloletnich. Objawy: na liściach szczególnie młodych, widoczne są jasno i ciemnozielone plamy, czyli mozaika.

    Mozaika pomidora – wirus TomMV ma kształt prostej, sztywnej pałeczki o dł 300nm i grubości 15nm. Mozaika zielona: objawia się nierównomiernym zabarwieniem liści, szczególnie młodych. Na blaszkach liściowych wyst jasno i ciemnozielone plamy.

    Smugowatość pomidora: wywołuje objawy na wszystkich nadziemnych częściach roślin, początkowo w postaci jasnobrunatnych, później ciemnobrunatnych nekrotycznych smug. Porażone części roślin stają się kruche i łamliwe.

    Nitkowatość pomidora: wywołuje znaczne zniekształcenie oraz zanik blaszek liściowych. Rośliny są zahamowane we wzroście, słabo kwitną, nieliczne wytwarzają owoce. Czasami zostają tylko nerwy główne.

    Brązowa plamistość pomidora – chorobę wywołuje Tomato spotted wilt virus. Cząstki wirusa są kuliste o średnicy 68-120nm. Wirus rozprzestrzenia się mechanicznie w czasie ocierania się liści oraz przez wciornastki z rodzaju Trips. Poraża wiele roślin jedno i dwuliściennych. Objawy: pogrubienie nerwów młodych liści.

    Żółta karłowatość cebuli – cząstki wirusa OYDV mają kształt powyginanych nitek o dł 775nm. Wirus poraża cebulę, żonkila, szafirka i inne z rośliny z rodziny Liliaceae. Objawy: na porażonym szczypiorze pojawiają się żółte i jasnozielone smugi. Szczypior ulega deformacji, jest spłaszczony, pofałdowany i zwisa. Szyjka cebul grubieje, źle się przechowują i gniją w okresie przechowywania. Kwiatostany wytworzone przez porażone rośliny wydają mało nasion.

    Pstrość tulipana – wirus TBV wyst w postaci powyginanych nitek, o wymiarach 650 x 14nm. Trwałość wirusa jest średnia, w sorku wynosi 4dni, a w suchych tkankach ponad 3tyg. Wirus przenoszony jest w sposób nietrwały przez mszyce oraz mechanicznie z sokiem roślin. Oprócz tulipanów poraża także lilie i szachownicę. Objawy: jasne smugi tworzą się podczas zahamowania syntezy barwników antocyjanowych w skórce płatków. Natomiast ciemne plamy powstają przez nagromadzenie się barwników w komórkach skórki.

    Karłowatość złocienia - Cechą charakterystyczną przy tej chorobie to ogólny niedorozwój rośliny, liści i kwiatów. Porażone rośliny są zdecydowanie mniejsze, przedwcześnie kwitną a ich barwa jest wyblakła. Czasami na liściach można zaobserwować żółtawe plamy bądź smugi wzdłuż unerwienia.

    INNE CHOROBY:
    Biała plamistość liści truskawki, szara pleśń, parch jabłoni i gruszy, kiła kapusty, mączniak rzekomy cebuli, zaraza ziemniaka, zgorzel siewek, rak bakteryjny pomidora, mączniak jabłoni, bielik krzyżowych.


    Jakbyś potrzebowała więcej informacji to pisz na maila - studiowałam ogrodnictwo więc mam tego więcej jakbyś potrzebowała zwalczanie, objawy, choroby powodowane przez nieinfekcyjne czynniki glebowe, klimatyczne itd :)

Rozwiązania

Podobne zadania

jurek46 otyłosc opis choroby Przedmiot: Biologia / Studia 1 rozwiązanie autor: jurek46 7.10.2010 (12:18)
n-wiecek Jakie są rodzaje wad wzroku? Pilnie potrzebuję pomocy. Przedmiot: Biologia / Studia 4 rozwiązania autor: n-wiecek 28.11.2010 (14:46)
wiosenka Wypisz choroby skóry i ich wpływ na życie człowieka:) Przedmiot: Biologia / Studia 2 rozwiązania autor: wiosenka 3.10.2011 (21:48)

Podobne materiały

Przydatność 60% Wirusy, bakterie.

WIRUSY Wirusy są tworami znajdującymi się na pograniczu materii ożywionej i nieożywionej. Pochodzenie wirusów jest niejasne. Istnieje kilka hipotez tłumaczących istnienie wirusów. Są prymitywną, niekomórkową formą życia. Stanowią wysoko wyspecjalizowaną grupę pasożytów. Są fragmentami kwasu nukleinowego, które wydostały się z komórki. Ich wielkość wynosi od 5...

Przydatność 60% Wirusy, bakterie - sciąga

WIRUSY Wirusy powodują liczne schorzenia człowieka (ospa, odra, aids), zwierząt (wścieklizna, nosówka), roślin. Pewne ich formy zwane bakterio..... powodują powodują śmierć komórek bakterii. Nie znaleziono jeszcze skutecznych leków przeciw chorobom wirusowym, natomiast można im zapobiegać stosując szczepienia ochronne. Klasyfikacja wirusóe opiera się na: -rodzaju kwasu...

Przydatność 65% Bakterie i wirusy

1. Królestwo: Bakterie (Monera) 1.1: Podział bakterii Grama metodą: a) bakterie Gram-dodatnie barwiące się na niebiesko; posiadają grube ściany kom. b) bakterie Gram-ujemne barwiące się na czerwono; posiadają cienkie ściany kom. Pokryte od zewnątrz błoną lipidowo- białkową 1.2: Podział systematyczny bakterii: a) archebakterie- grupa bakterii , których ściana...

Przydatność 50% Bakterie, Wirusy i Protisty

I Wirusy nie są organizmami, nie posiadają budowy komórkowej i cechuje je brak własnego metabolizmu. Są tworami zbudowanymi z białka i kwasu nukleinowego. 1.Choroby : - człowiek DNA lub RNA? różyczka, świnka, złótaczka zakaźna, ospa wietrzna, odra, AIDS, SARS, od kleszczowe zapalenie opon mózgowych - zwierzęta DNA? pryszczyzna, nowsóka, wścieklizna, myksomatoza, ptasia grypa...

Przydatność 65% Bakterie, wirusy, glony, grzyby, protisty - kl. I gimnazjum

Bakterie - sposób odżywiania: a)samożywne - autotrofy: bakterie zielone, hemosynteza (bakterie siarkowe, wodorowe...) b)cudzożywne - heterotrofy: -rozkładają martwą materię organizmów (SAPROFITY albo DESTRUENCI) -żyjące na żywych...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji