Treść zadania
Autor: GrennParadise Dodano: 8.11.2011 (21:20)
Gęstość 30-procentowego roztworu HNO3 wynosi 1,185 kg/dm3 .Oblicz:
a)stężenie molowe
b)ułamki molowe kwasu i wody w roztworze.
Oblicz stężenie procentowe i molowe roztworu kwasu siarkowodorowego otrzymywanego poprzez rozpuszczenie 56 dm3 siarkowodoru w 255g wody.Gęstosc otrzymanego roztworu wynosi 1120 kg/m3.
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
Podobne zadania
Oblicz CP roztworu powstałego w wyniku rozpuszczenia 15g Ca(OH)2 w 38g H2O Przedmiot: Chemia / Liceum | 2 rozwiązania | autor: wzurchemika 17.4.2010 (17:41) |
Ila gramów chlorku sodu otrzymamy po odparowaniu do sucha 30g roztworu 6% Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: aga125 20.4.2010 (08:29) |
ILE CM3 0,1MOLOWEGO ROZTWORU HNO3 UZYTO DO REALIZACJI 45gSTLEGO KOH Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: sylwia25 1.5.2010 (11:57) |
oblicz stęzenie procentowe roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 35g Przedmiot: Chemia / Liceum | 3 rozwiązania | autor: sylwia81544 4.1.2011 (09:47) |
Prosze o pomoc... Ile wynosi Cm roztworu H2SO4 o stężeniu 20% d=1,2g na cm Przedmiot: Chemia / Liceum | 1 rozwiązanie | autor: anastazja121 25.5.2010 (16:42) |
Podobne materiały
Przydatność 65% Ph roztworu
1. Co to jest pH roztworu? 2. Przy pomocy jakich wskaźników badamy pH i wskaż przykłady pH kilkunastu wybranych przez siebie substancji np. krem, mydło, mleko. Odczyn roztworu jest cechą roztworu określającą ,czy w roztworze znajduje się nadmiar jonów wodorowych H+ - odczyn kwaśny ,czy nadmiar jonów wodorotlenkowych OH- - odczyn zasadowy, czy też są one w równowadze –...
Przydatność 55% Odczyn roztworu PH
Odczyn roztworu jest cechą roztworu określającą ,czy w roztworze znajduje się nadmiar jonów wodorowych H+ -odzczyn kwaśny ,czy nadmiar jonów wodorotlenkowych OH- - odczyn zasadowy ,czy też są one w równowadze –odczyn obojętny. Wodne roztwory kwasów wykazują odczyn kwaśny ,a wodne roztwory wodorotlenków (zasady)- odczyn zasadowy. Jeśli zanurzony w wodnym...
Przydatność 55% PH, Skala PH, Odczyn roztworu PH, Indykatory.
Skala pH to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Skala ta jest oparta na stężeniu jonów wodorkowych [H+] w roztworach wodnych. Dokładnie jest to: pH = -log10[H+] czyli minus logarytm dziesiętny ze stężenia jonów wodorkowych wyrażonych w molach na litr. Korzystanie ze skali pH Woda destylowana...
0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań
1 0
rob 8.11.2011 (23:51)
Gęstość 30-procentowego roztworu HNO3 wynosi 1,185 kg/dm3 .Oblicz:
a)stężenie molowe
b)ułamki molowe kwasu i wody w roztworze.
mol HNO3=1+14+3*16=63g/mol
d=1,185kg/dm^3 = 1,185 g/cm^3
obliczamy zawartośc HNO3 w 1000 cm^3 roztworu 30%, ale najpierw przeliczamy objętość 1000 cm^3 tego roztworu na jego masę, korzystając ze wzoru na gęstość
d=m/v
mr=d*v
mr=1,185*1000=1185g
Cp=ms*100/mr
ms=Cp*mr/100
ms=30*1185/100=355,5g HNO3
obl. stęż. molowe
1 mol HNO3 stanowi 63g HNO3, to
x moli HNO3 stanowi 355,5 g HNO3(zawartych w 1000 cm^3=1185g roztworu)
x=355,5/63=5,64 mol/dm^3
stęzenie molowe tego kwasu wynosi 5,64 mol/dm^3
ułamek molowy
n1- liczba moli HNO3
n2 - liczba moli H2O
x1- ułamek molowy HNO3
x2 - ułamek molowy H2O
obliczamy liczbę moli H2O
1185g roztworu - 355,5 g HNO3 =829,5 g H2O
mol H2O=2*1+16=18g/mol
1 mol H2O stanowi 18 g H2O, to
x moli H2O stanowi 829,5 g H2O
x=829,5/18=46,08 mola H2O
x1= n1/(n1+n2)
x1=5,64/(5,64+46,08)
x1=5,64/51,72
x1=0,11
x2=n2/(n1+n2)
x2=46,08/(5,64+46,08)
x2=46,08/51,72
x2=0,89
x2 mozna również prościej wyliczyć z zalezności
x1 + x2 = 1
1 - x1 = x2
1-0,11=x2
x2=0,89
ułamek molowy HNO3 wynosi 0,11, a ułamek molowy wody wynosi 0,89
Oblicz stężenie procentowe i molowe roztworu kwasu siarkowodorowego otrzymywanego poprzez rozpuszczenie 56 dm3 siarkowodoru w 255g wody.Gęstosc otrzymanego roztworu wynosi 1120 kg/m3.
255 g wody = 255 cm^3 H2O = 0,255 dm^3 H2O , ponieważ gęstośc wody d=1g/cm^3
mol H2S=2*1+32=34g/mol
gęstość H2S = 1,5392 kg/m^3 = 1,5392 g/dm^3
obliczamy masę 56 dm^3 H2S, korzystając ze wzoru na gęstośc
d=m/v
m=d*v
m=56*1,5392=86,20g
obliczamy stęż. % tego roztworu
ms=86,2g H2S
mr=255g H2O + 86,2g H2S=341,2g roztw.
Cp =?
Cp=ms*100/mr
Cp=86,2*100/341,2=25,26%
stęż. % tego roztworu wynosi 25,26%
obliczamy stęż. molowe
1 mol H2S stanowi 34 g H2S, to
x moli stanowi 86,2g H2S
x=86,2/34=2,5 mola H2S
przeliczamy masę roztworu na objetość, korzystając ze wzoru na gęstośc
1120 kg/m^3= 1120g/dm^3
m=mr =341,2g
d=m/v
v=m/d
v=341,2/1120=0,3 dm^3
2,5 mola H2S jest zawarte w 0,3 dm^3, to
x mola H2S jest zawarte w 1 dm^3
x=2,5/0,3=8,33molaH2S/dm^3
stęż. molowe tego roztworu wynosi 8,33 mola/dm^3, a stęż. % tego roztworu wynosi 25,26%
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie