Treść zadania

olek3255

hoteliki rowerowe

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • nie przepisuj wszystkiego , weź coś od siebie , bo twoja nauczycielka dowie się że ściągałeś z internetu:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Sprawy podstawowe:

    * Rower to "pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem", (art. 2 ust. 47 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). Z definicji wynika, że za rower uważane są także wszelkiego rodzaju hulajnogi i riksze. Można (teoretycznie!) argumentować, że rowerem są także... wrotki. Sytuacja zmienia się jednak jeśli do roweru (rikszy itp.) doczepimy jakikolwiek silnik. Zwłaszcza... elektryczny. O tym na końcu tej listy.
    * Do kierowania rowerem osoba powyżej 18 roku życia nie potrzebuje uprawnień (art. 87. ust. 3. ustawy Prawo o Ruchu Drogowym: "Nie wymaga się uprawnienia do: 1) kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat; 2) prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt."
    * Osoby poniżej 18 roku życia mogą kierować rowerem jedynie posiadając kartę rowerową (Art. 96. ust. 1.: Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat: 1) rowerem - jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy; 2) motorowerem - jest karta motorowerowa lub prawo jazdy; 3) pojazdem zaprzęgowym - jest prawo jazdy, karta motorowerowa lub rowerowa, jeżeli osoba uprawniona ukończyła 15 lat.
    * Poniżej 10 roku życia na rowerze dzieci mogą jeździć wyłącznie pod opieką osób starszych. (Art. 96. ust. 2. Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.
    * Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku rowerów wieloosobowych (riksz i innych). Reguluje to art. 96. ust. 3. Kierować rowerem wieloosobowym oraz przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która
    ukończyła 17 lat, a kierować po jezdni wózkiem inwalidzkim poruszanym siłą mięśni kierującego - osoba,
    która ukończyła 13 lat.
    * Kartę rowerową lub motorowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz ponadpodstawowej (art 97 ust. 2.). Podobnie jest w przypadku karty motorowerowej.
    * Dzieci do lat 7 wolno przewozić na rowerze w specjalnych siodełkach (fotelikach). Dopuszcza to art. 33 ust. 2.
    * Nie wolno przewozić pasażerów na ramie, bagażniku itp. .... ART>>>>>>
    * UWAGA! W Polsce nie wolno przewozić dzieci w przyczepkach rowerowych. Takie przyczepki są bardzo popularne na całym świecie i są również dostępne w naszym kraju. Jednak ustawa jest nieubłagana i jednoznaczna: Art. 63. ust. 3 mówi co następuje: "Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz:
    1) dzieci do szkół lub przedszkoli i z powrotem w przyczepie dostosowanej do przewozu osób, ciągniętej
    przez ciągnik rolniczy; 2) konwojentów, drużyn roboczych i osób wykonujących czynności ładunkowe w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy [...]". Wyjątki od tego zakazu nie obejmują przyczepek rowerowych.

    * Istnieje pewna kontrowersja (lub raczej dziura prawna) dotycząca rowerów ze wspomagającym napędem elektrycznym (a także każdym innym niż spalinowy). Otóż zgodnie z ustawą (art. 2) pojazd silnikowy to "pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego". Motorower jest definiowany jako "pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h". Ustawodawca wyraźnie zapisał, że chodzi o silnik spalinowy, a nie elektryczny (choć oczywiście silnik elektryczny ma pojemność skokową zero, czyli mniej niż 50 cm3 - ale nie jest silnikiem spalinowym). Tymczasem ustawa wyraźnie zwalnia z posiadania uprawnień do kierowania jedynie pojazdami wymienionymi w art. 87 i są to: rower, motorower i pojazd zaprzęgowy.

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji