Treść zadania
Autor: ~Agata Dodano: 6.11.2011 (13:43)
zad4 beata ma w szklance 150g herbaty. rozpuscila w niej dwie kostki cukru o masie 5g kazda.jurek do kubka z 285g herbaty wrzucił trzy takie same kostki cukru.kto ma slodsza herbate? uzasadnij odpowiedz.
zad7 do 5kg 4-procentowegoroztworu soli wsypano 15 lyzeczek soli,kazda o wadze 6g.jakie stezenie procetowe ma otrzymany roztwor?wynik zaokraglij do 0,1%
zad8 z 4 litrow 12-procentowego roztworu cukru odparowano2,5l wody. jakie jest stezenie procetpwe otrzymanego roztworu?
błagam PILNE!!!
Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.
Najlepsze rozwiązanie
Rozwiązania
-
rob 6.11.2011 (14:26)
zad4 beata ma w szklance 150g herbaty. rozpuscila w niej dwie kostki cukru o masie 5g kazda.jurek do kubka z 285g herbaty wrzucił trzy takie same kostki cukru.kto ma slodsza herbate? uzasadnij odpowiedz.
obliczamy stężenie % Cp herbaty Beaty
Cp=ms*100/mr
ms=5*2=10g cukru
mr=150+10=160g roztworu herbaty
Cp=10*100/160=6,25%
obliczamy steż. % herbaty Jurka
ms=3*5=15g cukru
mr=285 g herbaty + 15 g cukru=300 g słodzonej herbaty
Cp=ms*100/mr
Cp=15*100/300=5%
Beata ma słodszą herbatę, albowiem stężenie% cukru jest w niej większe
zad7 do 5kg 4-procentowego roztworu soli wsypano 15 lyzeczek soli,kazda o wadze 6g.jakie stezenie procetowe ma otrzymany roztwor?wynik zaokraglij do 0,1%
obliczamy masę soli w 5 kg 4% roztworu
5kg=5000g
Cp=ms*100/mr
ms=Cp*mr/100
ms=4*5000/100=200 g soli
obliczamy masę soli po dodaniu 15 łyżeczek soli do roztworu
ms1=200+15*6=290g soli
obliczamy masę roztworu po dodaniu 15 łyżeczek soli
mr1=5000g roztw.4% + 15*6g soli=5090g
Cp1=ms1*100/mr1
Cp1=290*100/5090=5,7%
po dodaniu soli otrzymamy roztwór o stężeniu % wynoszącym 5,7%
zad8 z 4 litrow 12-procentowego roztworu cukru odparowano2,5l wody. jakie jest stezenie procentowe otrzymanego roztworu?
obliczamy masę cukru zawartą w 4 litrach 12% roztw., przy założeniu, że gęstośc tego roztworu cukru d=1g/cm^3
4l=4kg=4000g
ms=Cp*mr/100
ms=12*4000/100=480 g cukru
jeśli odparowano 2,5 l wody to masa roztworu wynosi
mr1=4000 g-2500g=1500 g roztworu
natomiast masa cukru ms się nie zmieni, czyli ms=ms1
Cp=ms1*100/mr1
Cp=480*100/1500=32%
stęż. % otrzymanego roztworu wynosi 32%Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie
Podobne zadania
|
|
2 rozwiązania | autor: Asiulkam 8.4.2010 (20:13) |
|
|
2 rozwiązania | autor: Asiulkam 8.4.2010 (20:14) |
|
|
1 rozwiązanie | autor: Asiulkam 8.4.2010 (20:14) |
|
|
3 rozwiązania | autor: stereolove 10.4.2010 (13:20) |
|
|
2 rozwiązania | autor: TomekTBG2 18.4.2010 (22:38) |
Podobne materiały
Przydatność 65% Rynek cukru
Praca w załączniku
Przydatność 90% Życiorys Stanisława Kostki
Urodził się w Rostkowie pod Przasnyszem w końcu grudnia 1550r. W wieku 14 lat wyprawiony został razem ze starszym bratem, Pawłem do Wiednia. Uczęszczał tam do gimnazjum prowadzonego przez jezuitów. Gdy w grudniu 1565r. popadł w krótką, lecz niebezpieczną chorobę, jego duchowość zaznaczyła się wielkimi przeżyciami, związanymi z jego gorącym nabożeństwem do Matki Bożej. W...
Przydatność 75% Używki - uprawa kawy, herbaty, tytoniu i kakao.
UŻYWKI – to produkty spożywcze pozbawione na ogół wartości odżywczych, oddziałujące na system nerwowy człowieka ze względu na zawartość związków chemicznych np. kofeiny czy nikotyny. • KAWA – palone ziarna drzewa (krzewu – zimozielonego) kawowego. Klimat gorący, wilgotny, żyzna gleby, wrażliwość na bezpośrednie nasłonecznienie. Uprawiana w krajach o odpowiednim...
Przydatność 55% Porównaj, na jakie emocje żony biblijnego patriarchy Lota położyły nacisk Beata Obertyńska i Wisława Szymborska, autorki wierszy o tym samym tytule.
Beata Obertyńska Żona Lota Za ostatnie, bezwolne głowy odwrócenie w stronę – rudą ulewą sieczonego – miasta. Krzepnie na mnie z szelestem wilgotne odzienie I sól mnie szorstką korą na wichrze porasta… Już nie walczę… Choć żywa, jestem już umarła. W biały słup się zamieniam… Śmierć powłoką ciasną od nóg mnie zaskorupia i pełznie do gardła za to...
0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań
2 0
Konto usunięte 6.11.2011 (14:51)
zad 4
Beata:
150g-masa herbaty
5g*2=10g - masa cukru
150g+10g=160g
10/160*1oo%=6,25%
Jurek:
285g - masa herbaty
5g*3=15g - masa cukru
285g+15g=300g
15/300*100%=5%
6,25%-5%=1,25%
Odp. Beata ma herbatę słodszą o 1,25%
zad 7
5kg=5000g
15*6g=90g
5000-100%
x-4%
x=200g soli w roztworze przed dodaniem soli
teraz dodajemy sól i
5090-100%
290-x
x= 5,7 % to jest stezenie
zad 8
Cp = ms/mr * 100%
Cp = 0,48/(4 - 2,5)
Cp = 0,48/1,5
Cp = 0,32
Stężenie procentowe wynosi teraz 32%.
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie