Treść zadania

kordi95

Walczę o 6stkę z chemi na koniec roku muszę zebrać jeszcze kilka szóstek cząstkowych za prace dodatkowe i będę miał na koniec 6

Temat wypracowania (nie musi być bardzo mądre mamy panią od chemi która tego nei czyta tylko to przegląda ; ale musi zając co najmniej 3 strony w kratkę w zeszycie)

Temat Oczyszczanie elektrolityczne miedzi

Szukałem na internecie la e nie mogę nic znaleźć a ze swojej wiedzy niestety nic nie wymyśle

Prosze o pomoc
Czas do jutra do 20 (niedziela 17 maja) zadanie na poniedziałek

"OCZYSZCZANIE ELEKTROLITYCZNE MIEDZI" co to jest i na czym polega

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Dzięki za pomoc
    nie wiem czemu nie mogłem tego znaleźć
    nie jest to może to o co mi chodziło ale pani od Chemii i tak tego nie czyta
    wystarczy że będzie gdzieś uzyte słowo Elektroliza i miedz ;)

  • Masz tutaj link do filmiku z elektrolizą miedzi, możesz np. narysować to w referacie (pani będzie miała co oglądać)
    http://www.youtube.com/watch?v=i6tKiYtWGYo

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Może to Ci pomoże(jest z internetu)

    Jeśli elektrody metaliczne zanurzone w roztworze elektrolitu lub innym przewodniku typu jonowego połączy się z zewnętrznym źródłem prądu stałego o odpowiednim napięciu, zajdą na nich procesy określane ogólnie mianem elektrolizy. Układ, w którym prowadzi się elektrolizę, nosi nazwę elektrolizera. Elektrodę połączoną z dodatnim biegunem źródła prądu nazywa się anodą, a elektrodę ujemną- katodą. Na anodzie zachodzi proces utleniania a na katodzie - redukcji. Aby mógł zachodzić proces elektrolizy, napięcie zewnętrznego źródła prądu musi być wyższe od SEM ogniwa, w którym zachodzi reakcja, będąca odwróceniem reakcji w elektrolizerze. Jeśli więc nawet przed rozpoczęciem elektrolizy potencjały obu elektrod były jednakowe, to wydzielenie minimalnych ilości produktów na katodzie i anodzie po rozpoczęciu elektrolizy spowoduje utworzenie dwóch różnych półogniw o różnych potencjałach. Czynnikami decydującymi o tym, jakie reakcje zajdą na elektrodach podczas przepływu prądu przez elektrolizer, s przede wszystkim skład roztworu i materiał elektrod, ale znaczący wpływ mają także napięcie elektrolizy oraz temperatura. Brak jest ścisłych, ogólnych reguł przewidywania, skutecznych w każdej sytuacji, ale wiele można przewidzieć stosując kilka prostych zasad. Na dodatniej elektrodzie elektrolizera, czyli na anodzie, zachodzą procesy utleniania, natomiast na katodzie - redukcji. W reakcji anodowej mogą uczestniczyć tylko drobiny mogące oddać elektrony, a w katodowej te, które mogą elektrony pobrać. O tym, które drobiny będą się utleniać lub redukować łatwiej od innych, decyduje przede wszystkim potencjał danej reakcji elektrodowej, czyli jej położenie w szeregu napięciowym. Proces katodowy będzie zachodzić tym łatwiej, im wyższy jest jego potencjał, a proces anodowy - odwrotnie. Na katodzie w pierwszej kolejności rozładowują się kationy metali ciężkich, czyli metali położonych w szeregu napięciowym na prawo od glinu. Jeśli roztwór elektrolitu nie zawiera jonów metali ciężkich, na katodzie wydziela się wodór pochodzący z rozładowania kationów H + lub z redukcji cząsteczek wody. W przypadku zakwaszonego roztworu soli metalu ciężkiego wydzielanie metalu i wodoru może zachodzić równocześnie, Na anodzie w pierwszej kolejności rozładowują się aniony kwasów beztlenowych. Jeśli są one nieobecne w roztworze, na anodzie wydziela się tlen pochodzący z rozładowania jonów OH- lub utleniania cząsteczek wody. Jeśli anoda nie jest wykonana z metalu szlachetnego lub grafitu, to może się ona roztwarzać, jak np. podczas elektrolizy roztworu CuSO4 na elektrodach miedzianych. Z powyższych przykładów wynika, że elektroliza roztworów kwasów tlenowych, wodorotlenków litowców i berylowców oraz soli tych metali i kwasów tlenowych sprowadza się do rozkładu wody na tlen i wodór, dlatego też często nazywana jest elektrolizą wody.

    Elektrolityczne otrzymywanie metali

    Zgodnie z definicją elektrolizy może ona przebiegać nie tylko w wodnych roztworach elektrolitów, ale i w każdym innym przewodniku jonowym, np. stopionych substancjach o budowie jonowej : tlenkach metali, wodorotlenkach i solach. Stopienie tych substancji powoduje zniszczenie ich sieci krystalicznej, dzięki czemu kationy i aniony mogą się poruszać, a co za tym idzie - przewodzić prąd elektryczny i uczestniczyć w reakcjach elektrodowych. W ten sposób otrzymuje się na skale przemysłową metale, które w szeregu elektrochemicznym leżą na lewo od glinu : Li, Na, K, Mg, Ca oraz glin. Jako elektrolity służą najczęściej niskotopliwe chlorki lub wodorotlenki. Największe znaczenie praktyczne ma otrzymywanie tą metodą metalicznego glinu, zwanego potocznie aluminium. Surowcem do otrzymywania glinu jest jego tlenek produkowany z boksytu. Tlenek ten ma jednak bardzo wysoką temperaturę topnienia - ok. 2000 oC, której nie wytrzymałaby żadna konstrukcja elektrolizera. Problem ten rozwiązano wykorzystując rozpuszczalność tlenku glinu w stopionym kriolicie. Dzięki temu udało się obniżyć temperaturę elektrolizy do ok. 1000 oC. Opisana metoda produkcji aluminium jest bardzo uciążliwa dla środowiska, ponieważ powstające w niej gazy zanieczyszczone są silnie toksycznymi i wywołującymi korozję związkami fluoru, powstającymi z rozkładu kriolitu. Z tego też powodu trwają prace nad wprowadzeniem innych, "czystszych" metod produkcji aluminium. Ważnym przemysłowym procesem elektrochemicznym jest elektrorafinacja miedzi. Miedź metaliczna otrzymywana w procesach hutniczych jest zawsze zanieczyszczona, co powoduje znaczny spadek jej przewodnictwa elektrycznego. Oczyszczanie surowej miedzi w procesie elektrorafinacji polega na prowadzeniu elektrolizy zakwaszonego kwasem siarkowym roztworu CuSO4, w którym umieszcza się anody wykonane z miedzi hutniczej i katody w formie blach z oczyszczonej miedzi. Część zanieczyszczeń obecnych w miedzi hutniczej przechodzi do roztworu a pozostałe opadają na dno elektrolizera jako tzw. szlam anodowy, będący bogatym źródłem metali szlachetnych, głównie srebra, które często towarzyszy rudom miedzi.

Rozwiązania

Podobne zadania

majka006 Zadanie z chemi bardzo prosze o pomoc mam to na jutro !! Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: majka006 29.3.2010 (20:02)
andzia99 bardzo proszę chemia czarna magia Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: andzia99 16.4.2010 (20:41)
beatrike55 Ile gramów siarki przereagowało z 6,4g miedzi ,jeśli otrzymamy 8g siarczku Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: beatrike55 18.4.2010 (19:42)
Patryk0705 Proszę o pomoc, bardzo pilne. Gaz radioaktywny Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 3 rozwiązania autor: Patryk0705 28.4.2010 (19:27)
Banan Bardzo ważne najszybciej jak się da 1 dobrze rozwiązane odrazu dam na poprawne!! Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Banan 29.4.2010 (20:39)

Podobne materiały

Przydatność 60% Elektroliza, otrzymywanie elektrolityczne metali

Jeśli elektrody metaliczne zanurzone w roztworze elektrolitu lub innym przewodniku typu jonowego połączy się z zewnętrznym źródłem prądu stałego o odpowiednim napięciu, zajdą na nich procesy określane ogólnie mianem elektrolizy. Układ , w którym prowadzi się elektrolizę, nosi nazwę elektrolizera. Elektrodę połączoną z dodatnim biegunem źródła prądu nazywa...

Przydatność 75% Oczyszczanie ścieków

Ocenę stanu jakości wód powierzchniowych wyraża się zakwalifikowaniem odcinków badanych rzek do poszczególnych klas czystości. W Polsce wyróżnia się 3 klasy czystości wód: I - wody czyste , nadające się do picia , do korzystania przez przemysł spożywczy i farmaceutyczny oraz do hodowli ryb. II - wody nadające się do chowu i hodowli zwierząt gospodarczych oraz do...

Przydatność 50% Oczyszczanie ścieków

Należy budować oczyszczalnie ścieków, gdzie naturalne procesy oczyszczania zostaną na tyle wzmożone, żeby podołały ilościom wytwarzanych zanieczyszczeń. Oczyszczanie biologiczne polega na stworzeniu jak najlepszych warunków dla bogatego zespołu bakterii, pierwotniaków i grzybów, które mają się rozmnażać i rozwijać a przed tym rozkładać materię organiczną zawartą w...

Przydatność 70% Oczyszczanie wody

Woda jest najlepszym rozpuszczalnikiem, jaki znamy-łatwo rozpuszcza w sobie tysiące związków chemicznych, które wraz ze ściekami wyrzucane są do środowiska naturalnego człowieka. Żadna z tradycyjnych metod oczyszczania wody nie potrafi usunąć z niej tych substancji. TRZY KLASY CZYSTOŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH W POLSCE: KLASA PIERWSZ A1%:: TYLKO!! TAKIE WODY NADAJĄ SIĘ DO...

Przydatność 50% Oczyszczanie ścieków

W załączniku jest cała praca...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji