Treść zadania

mala1551

zad1. Oblicz wysokość czworościanu foremnego o krawędzi 6 cm.
zad2. W ostrosłupie prawidłowym sześciokątnym promień okręgu opisanego na podstawie jest równy 10cm, a wysokość 30 cm.Wyznacz ( z dokładnością do 1 stopnia):
a. kąt alfa nachylenia krawędzi bocznych do płaszczyzny podstawy.
b.kąt beta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy.
zad3. W pewnym ostrosłupie liczba ścian jest o 6 mniejsza od liczby krawędzi. Ile wierzchołków ma ten ostrosłup ?
zad4. krawędź boczna ostrosłupa prawidłowego 100-kątnego ma długość 10 cm, a promień okręgu opisanego na podstawie jest równy 6 cm. Wyznacz ( z dokładnością do jednego stopnia) kat nachylenia krawędzi bocznej do płaszczyzny podstawy tego ostrosłupa.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Zad. 1.
    Na wysokość H czworościanu foremnego o krawędzi 'a' jest gotowy wzór, do którego podstawiam a = 6 cm.

    H = a\sqrt{\frac{2}{3}} = 6\cdot\sqrt{\frac{2}{3}} = 2\sqrt{6}\,\approx\,4{,}9\,cm

    Zad. 2.

    Podstawa jest foremnym sześciokątem więc jej bok jest równy promieniowi okręgu opisanego czyli 10 cm.

    a)
    Przekrój ostrosłup płaszczyzną prostopadłą do podstawy, zawierającą najdłuższą przekątną podstawy.Połowa tej przekątnej (równa w sześciokącie krawędzi podstawy, czyli 10 cm), wysokość ostrosłupa (równa 30 cm) i krawędź boczna tworzą trójkąt prostokątny w którym kąt przy podstawie to właśnie szukany kąt alfa.
    tg(alfa) = 30 / 10 = 3. Odpowiada to kątowi alfa = około 72 stopnie.

    b) Przekrój ostrosłup płaszczyzną prostopadłą do podstawy, ale teraz łączącą środki przeciwległych boków. Wysokość ostrosłupa, wysokość krawędzi podstawy i odcinek na podstawie będący połową odległości krawędzi sześciokąta tworzą trójkąt prostokątny. Kąt beta jest przy jego podstawie.
    Połowa odległości krawędzi to:
    10 * pierwiastek(3) / 2 = 5 * pierwiastek(3). tg(beta) = 30 / (5 * pierwiastek(3)).
    Odpowiada to kątowi beta = około 74 stopnie.

    Zad. 3.
    Jest gotowy wzór, ale można też go łatwo wyprowadzić.
    Niech podstawa będzie N-kątem. Wtedy ostrosłup ma N ścian bocznych i podstawę, razem N + 1 ścian.
    Natomiast krawędzi ma: N przy podstawie oraz N bocznych. Razem 2N. Zachodzi więc równość:

    2N - 6 = N + 1 ; stąd N = 7. Podstawa jest 7-kątem ma więc 7 rogów. Do tego dochodzi 1 wierzchołek całego ostrosłupa, razem 8 wierzchołków

    Zad. 4.
    Przetnij ostrosłup jak w zadaniu 2a. (Da się, bo podstawa jest n-kątem o parzystej ilości wierzchołków). Trójkąt utworzony przez promień okręgu opisanego, wysokość ostrosłupa i krawędź boczną jest prostokątny. Szukany kąt jest u podstawy ostrosłupa. Wobec tego:

    kosinus szukanego kąta = 6 / 10. Odpowiada to kątowi około 53 stopnie.

Rozwiązania

Podobne zadania

martusb93 oblicz: (tg30-ctg30)/cos30 Przedmiot: Matematyka / Liceum 2 rozwiązania autor: martusb93 29.3.2010 (18:20)
olo oblicz objętość i pole powierzchni stożka o promieniu podstawy r,jeżeli Przedmiot: Matematyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: olo 30.3.2010 (18:23)
angelika1990 1)Dane są wielomiany Oblicz W(x)=x³-2x+1 W(x)+Q(x) Q(x)=-x³+3x Przedmiot: Matematyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: angelika1990 8.4.2010 (18:05)
kotek93 oblicz miary kątów trójkąta równoramiennego, w którym: a)kąt przy Przedmiot: Matematyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kotek93 12.4.2010 (17:04)
gumis Oblicz długość boku trójkąta równobocznego, którego wysokość ma Przedmiot: Matematyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: gumis 12.4.2010 (18:37)

Podobne materiały

Przydatność 65% Oblicze Ojczyzny

(praca z 1 klasy gima) słowa w wierszu "*** (oblicze ojczyzny)" Tadeusza Różewicza "na początku ojczyzna jest blisko, na wyciągnięcie ręki" oznaczają, że gdy jesteśmy jeszcze mali ojczyzna to rodzice, koledzy i koleżanki, to nasz dom, nasze podwórko. ważniejsze jest wtedy dla nas to, że koleżance zaginął kot, a nie że wielu ludzi nie ma pracy i nie ma za co wyżywić...

Przydatność 55% wiersz Oblicze ojczyzny

Czytając wiersz Tadeusz Różewicza pt.Oblicze ojczyzny odnoszę wrażenie,iż poeta miał szczęśliwe dzieciństwo,chociaż lata w których przyszło mu dorastać nie należały do spokojnych.Wojna i okupacja nie zatarły jednak beztroskich i pełnych ciepłych barw wspomnień poety. Kiedy jest się dzieckiem,całym światem są najbliżsi: mama,tata i...

Przydatność 65% Drugie oblicze opalania

Praca w załączniku

Przydatność 85% Oblicz masę cząsteczkową kwasu siarkowodorowego.

Wzór kwasu siarkowodorowego jest taki: H2S więc trzeba pomnożyć dwa razy masę atomową wodory i dodać masę siarki 2*1u+ 32u = 2u + 32u = 34u Odp. Masa cząsteczkowa H2S wynosi 34u.

Przydatność 75% Imigranci – dobrodziejstwo czy przekleństwo krajów wysoko rozwiniętych.

Imigranci stanowią nieodłączny element każdego społeczeństwa, cywilizacji czy kraju. Byli , są i będą obecni w życiu krajów, do których się udają. Największy odsetek ludności imigruje do krajów wysoko rozwinięty, bo to właśnie one dają im szanse zaistnieć. Do takich krajów zalicza się Stany Zjednoczone, Japonie, państwa Europy Zachodniej , Kanadę, Nową Zelandię,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji