Treść zadania

policki

opowiedzieć trzy mity greckie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Mit o Prometeuszu - Prometeusz był synem Ziemi i Nieba. ulepił on figurę człowieka z gliny i łez, a że człowiek był słaby, kruchy i bezradny wobec świata - Prometeusz wykradł bogom ogień, podarował go ludziom, by mogli się ogrzać i bronić się przed niebezpieczeństwami natury. Spotkała go za to kara - został przykuty do skały, gdzie głodny sęp wyjadał mu wątrobę.

    Mit o Demeter i Korze - za zboża, płody ziemi, rolnictwo odpowiadała bogini Demeter. Gdy Hades porwał do podziemni jej ukochaną córkę Korę, bogini wpadła w rozpacz i w poszukiwaniu Kory opuściła Olimp a na jej rozkaz ziemia stała się jałowa i przestała rodzić. Wówczas Zeus i Hades musieli ustąpić - nie mogli jednak całkiem oddać matce Kory ponieważ zjadła w podziemiach ziarenko granatu - pożywienie zmarłych. Zawarto, więc kompromis. Kora dziewięć miesięcy spędzała na ziemi z matką a na trzy wchodzi do podziemi - wtedy życie na ziemi umiera i panuje zima. Ale wiosną kora powraca, a wraz z nią kiełkują nasiona i rodzi się życie.
    Mit o Antygonie: Antygona była siostrą Eteoklesa i Polinejkesa. Miała również siostrę – Ismenę. Jej ojcem był Edyp. Po śmierci Edypa w Tebach na przemian rządzić mieli obaj bracia, ale Eteokles postanowił nie dzielić się z nikim władzą i wygnał brata z kraju.
    Polinejkes schronił się w Argos u króla Adrastosa. Ożenił się z jego córką i namówił go do wyprawy przeciwko Tebom. Adrastos zebrał wojsko i obległ miasto, jednak Tebańczycy uczynili wypad i odnieśli zwycięstwo. W trakcie starcia polegli wszyscy wodzowie argosońscy. W ferworze walki zginął także Eteokles.
    Po jego śmierci władzę w Tebach objął Kreon. Zakazał on grzebania ciała zdrajcy Polinejkesa. Jednak Antygona niepomna przestróg siostry i grożących jej konsekwencji ze strony władcy, pochowała brata, aby jego dusza mogła odzyskać spokój duszy i połączyć się z bogami. Za swój czyn została skazana przez Kreona na śmierć przez zamurowanie. Jednak do końca dzielna dziewczyna była przekonana, że postąpiła dobrze i pomogła swojemu bratu.

Rozwiązania

  • userphoto

    Syzyf
    Tytułowy bohater władał Koryntem.. Cieszył się on sympatia bogów i często bywał na olimpijskich ucztach. Był jednak strasznym plotkarzem i zdarzyło mu się zdradzić nawet sekrety Zeusa. Rozgniewany król bogów próbował go bezskutecznie ukarać poprzez nasłanie na niego bożka śmierci Tanatosa. Syzyf jednak poskromił go i uwolnił tym samym ludzkość od śmierci. jednak Syzyf uwięził go. Na pomoc przybył wtedy Ares. Uwolniony przez niego Tanatos trafił w końcu do Syzyfa. Bohater nie mógł jednak udać się do królestwa podziemi, gdyż żona nie pochowała jego ciała. Syzyf został więc wrócony na ziemię, by ukarać żonę. Powierzonej roli jednak nie spełnił, a zapomniany przez Bogów przeżył kolejne lata. Bogowie zapomnieli o nim. Kiedy przypomniano sobie o nim, po jego dusze ponowne przybył bożek śmierci. Za niegodziwe postępowanie został Syzyf srogo ukarany. Musiał wtaczać na górę ogromny głaz, który u samego szczytu ponownie spadał na dół. Ta bezowocna praca miała trwać całą wieczność.

    Prometeusz
    Prometeusz należał do rodu tytanów. Ulepił on ludzi z gliny i łez oraz dał im ogień skradziony z rydwanu Zeusa. Bogowie chcąc uchronić się przed ludzką potęgą i ukarać Prometeusza zesłali na ziemię nędzę i choroby. Tytan nie mógł pogodzić się z tą karą. W ramach zemsty zabił woła i podzielił go na dwie części. W jednej umieścił mięs, a w drugiej kości, które nakrył tłuszczem i kazał wybierać królowi bogów, którą część ludzie mają składać jako ofiarę. Zeus nie wyczuł podstępu i wybrał tę gorszą część. Konsekwencja wyboru rozgniewała Zeusa i ściągnęła na dobroczyńcę ludzkości straszną karę. Został on przykuty do skał Kaukazu i każdego dnia sęp wyjadał mu wciąż odrastająca wątrobę.
    Prometeusz swoim postępowaniem i heroicznym poświęceniem zyskał sobie miano dobroczyńcy ludzkości. Jego czyn prometejski wszedł do języka jako stały związek frazeologiczny, oznaczający bezinteresowne poświęcenie jednostki dla dobra ogółu.

    Dedal i Ikar
    Minos, król Krety zatrudnił znakomitego budowniczego o imieniu Dedal do wykonania labiryntu dla swojego potomka, potwora, człowieka o byczej głowie - Minotaura. Musiał on siedzieć w zamknięciu, ponieważ stanowił duże zagrożenie i pożerał niewinnych ludzi. Budowa labiryntu była długa i mozolna. Po jej skończeniu, stęskniony Dedal zapragną więc wrócić do ojczyzny. Niestety Minos nie chciał mu na to pozwolić. Obawiał się bowiem, że budowniczy wyjawi tajemnicę i udzieli innym wskazówek jak można wydostać się z krętych korytarzy. Odmowna decyzja króla nie ostudziła jednak poczynań Dedala. Rozzłoszczony władca umieścił go wiec wraz z synem Ikarem w wieży, by pozbyć się problemu. Kreatywny Dedal mimo uwięzi wymyślił sposób ucieczki. Wykonał z ptasich piór sklejonych woskiem ogromne skrzydła siebie i syna. Założywszy je na ramiona obaj wzbili się w powietrze. Przed samym odlotem rozsądny Dedal ostrzegał syna, by nie uległ pokusie i nie zbliżał się do słońca, które z pewnością roztopi wosk. Ikar urzeczony urokiem latania zapomniał o przestrodze ojca. Wzbił się zbyt wysoko i konstrukcja skrzydeł nie wytrzymała ogromnej temperatury. Ikar bezwładnie spadł na ziemię i zginął na pamiątkę tego zdarzenie morze, do którego wpadł chłopiec nazwano Morzem Ikaryjskim, a wyspę, na której spoczęło jego ciało Ikarią. Do dziś dnia Ikar jest symbolem braku rozwagi i marzenia, które doprowadziło do zguby i śmierci.

Podobne materiały

Przydatność 55% Mity greckie - streszczenie.

Nieprzemijające wartości mitów greckich + streszczenie kilku z nich (związki frazeologiczne) Mit - opowieść przedstawiająca wydarzenia, w które wierzono kiedyś. Mity opowiadały. Mity dzieli się na: • Kosmogeniczny - wyjaśnia przyczyny powstania świata i proces jego tworzenia • Teogoniczny - objaśniające pochodzenie i naturę bogów, określające ich usposobienie i...

Przydatność 70% Mity greckie - streszczenia.

Mit o Prometeuszu Według jednego z podań twórcą rodu ludzkiego jest Prometeusz. Ulepił on człowieka z gliny pomieszanej ze łzami, a duszę dał mu z ognia niebiańskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca. Stworzony w ten sposób człowiek był słaby i bezbronny wobec potęgi przyrody, której nie rozumiał. Prometeusz, widząc to, ponownie zakradł się po ogień do...

Przydatność 60% Mity greckie - streszczenia.

Syzyf Syzyf był królem Koryntu. Często bywał na Olimpie na ucztach. Pewnego razu zdradził poufny sekret Zeusa, co rozgniewało bogów. Wysłali po niego bożka śmierci Tanatosa, jednak Syzyf uwięził go. Ludzie przestali umierać. Bogowie wysłali Aresa, aby uwolnił boga śmierci. Jako pierwszego śmierć dosięgła Syzyfa. Nie mógł on jednak trafić do państwa cieni, gdyż żona...

Przydatność 65% Najsłynniejsze Mity Greckie.

Mit o początku świata Na początku był Chaos. Za Chaosu wyłonili się pierwsi bogowie: Uranom - Niebo i Gaja -Ziemia. Mieli oni dzieci, lecz Uranos strącał je wszystkie do Tartaru, bowiem nie mógł znieść ich potworności. Zrozpaczona Gaja namówiła jednego z synów by dokonał zemsty. Kronos mieczem pozbawił ojca męskości. Rozpoczęło się wtedy królowanie Kronosa, który...

Przydatność 65% Najsłynniejsze mity greckie - streszczenia.

Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się pierwsi bogowie: Uranos - Niebo i Gaja - Ziemia. Mieli oni dzieci, lecz Uranos strącał je wszystkie do Tartaru, bowiem nie mógł znieść ich potworności. Zrozpaczona Gaja namówiła jednego z synów by dokonał zemsty. Kronos mieczem pozbawił ojca męskości. Rozpoczęło się wtedy królowanie Kronosa, który poślubił swoja siostrę...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji