Treść zadania

sylwinka363

RATUNKU!!!!!! Co to jest pierwiastek chemiczny? Skąd się wzieły nazwy i symbole pierwiastkow? Rys historyczny pierwiastkow chemicznych? Współczesny układ okresowy pierwiastkow chemicznych?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Według pierwszych teorii istniały 4 pierwiastki zwane czterema żywiołami: powietrze, ogień, woda i ziemia z których składa się świat.
    Później pojawiły się inne teorie, w których jako kolejny pierwiastek pojawia się metal i drewno,. Później pojawia się teoria Arystotelesa, że pierwiastek chemiczny to substancja której nie da się rozłożyć na substancje prostsze, która dość długo była stosowana.
    Współczesna definicja pierwiastka chemicznego nawiązuje do budowy atomu i wynika z niej, że pierwiastkiem chemicznym jest zbiór atomów o tej samej liczbie atomowej (liczbie protonów w jądrze).

    Symbole chemiczne pojawiły się gdy poznawana była nowa liczba pierwiastków, niektóre nazwy są znane od bardzo dawna a ich nazwy pochodzą od nazwy pewnych właściwości pierwiastków np. wodór – hydrogenium – kwasotwórczy czy chlor – chlorum – zielonożółty.
    Symbole utworzono od początkowej litery nazwy łacińskiej i kolejnej. Symbole niektóre są 1-literowe, a niektóre 2-literowe, stosowane są też tymczasowe 3-literowe dla nazw tymczasowych, które są symbolem od łacińskiego liczebnika liczby atomowej.
    IUPAC (Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej) jest instytucją, która te symbole nadaje i zatwierdza. Nie ma możliwości nadania nazwy i symbolu samodzielnie, taka próba znana jest dla pierwiastka 104, który miał w latach 80-tych nazwę Kurczat, dzisiaj pierwiastek ten ma nazwę Rutherford.

    Układ okresowy ma historię dość długą historię, różne próby ułożenia pierwiastków podejmowane przez poprzedników Mendelejewa nie zostały przyjęte, dopiero właśnie tablica Mendelejewa została zaakceptowana przez wszystkich. Współczesny układ różni się od Tablicy Mendelejewa między innymi dlatego, że poznano znacznie więcej pierwiastków, a ponadto stosowana jest tzw. długa forma układu.
    Mendelejew ułożył pierwiastki wg zmieniających się właściwości w sposób okresowy.

Rozwiązania

  • userphoto

    Pierwiastek chemiczny jest to najprostsza substancja, której nie da się już rozłożyć na prostsze (tak było dawniej, natomiast obecnie wiemy, że istnieją jeszcze elektrony i jądro atomu: neutrony i protony czyli definicja pierwiastka to: substancja prosta stanowiąca zbiór atomów o tej samej liczbie atomowej).

    Symbole nazw pierwiastków to najczęściej pierwsze litery nazw łacińskich.

    Rys historyczny i współczesny układ okresowy pierwiastków polecam encyklopedię, może być elektroniczna

Podobne zadania

onka46 Oblicz stężenie molowe kwasu siarkowego VI wiedząc że jest to roztwór Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: onka46 14.4.2010 (11:07)
asiulka225 Chemia ratunku Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: asiulka225 23.4.2010 (11:05)
Sandra Wzory i nazwy!!! Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Sandra 24.4.2010 (20:49)
olaf2010 pierwiastek o konfiguracji elektronowej 2,8,1w układzie okresowym zajmuje Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: olaf2010 24.4.2010 (21:37)
leneczka Czy drobina składająca się z 12 protonów, 10 elektronów i 12 neutronów jest atom Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: leneczka 14.5.2010 (16:51)

Podobne materiały

Przydatność 70% Pierwiastek chemiczny

Pierwiastek chemiczny, zbiór atomów o tej samej liczbie atomowej. Atomy danego pierwiastka chemicznego mogą się różnić liczbą neutronów, a zatem i masą jądra. Atomy takie nazywamy izotopami danego pierwiastka. Niektóre pierwiastki chemiczne tworzą odmiany alotropowe (alotropia). Przemiany jednych pierwiastków w inne zachodzą samorzutnie w przypadku pierwiastków...

Przydatność 80% Lit - pierwiastek chemiczny.

„ Jestem pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 3 ” Lit Nazywam się Lit. Nazwa pochodzi od greckiego lithos – kamień. Moja nazwa angielska to Lithium. Mieszkam sobie pod wodorem, obok berylu i nad sodem. Odkrył mnie Johann Arfvedson w 1817 w Szwecji. Zostałem odkryty podczas analizy minerału krzemianowego -...

Przydatność 80% Magnez, pierwiastek życia

Magnez należy do pierwiastków występujących we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Jest pod względem ilości czwartym składnikiem mineralnym ustroju. Z 20 do 30 gramów magnezu znajdującego się w ciele dorosłego człowieka ponad połowa znajduje się w kościach. Magnez jest niezbędny w organizmie człowieka do działania około 80 enzymów i aktywacji witaminy B1....

Przydatność 60% Siarka jako pierwiastek

Siarka Występowanie: Siarka występuje w przyrodzie w stanie wolnym i w postaci związanej. Tworzy liczne minerały ? głównie siarczki np. piryt, galena, blenda cynkowa i siarczany. Siarka jest też obecna w węglu kamiennym, ropie naftowej, gazie ziemnym, oraz gazach wulkanicznych i białkach organizmów żywych. Siarka tworzy odmiany alotropowe: w stanie ciekłym i stałym. W...

Przydatność 60% Związek chemiczny

Związek chemiczny, połączenie wiązaniem chemicznym co najmniej dwóch atomów pierwiastków chemicznych. W przeciwieństwie do mieszaniny posiadającej właściwości składników wchodzących w jej skład, związek chemiczny jest substancją jednorodną posiadającą własne, charakterystyczne właściwości fizyczne i chemiczne, różne od właściwości substancji z których powstał....

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji