Treść zadania

becia4514

POMOCY!!!

Analizując podane fragmenty i odwołując się do całości utworu, skonfrontuj obraz chłopów przedstawiony w dramacie z wyobrażeniami inteligencji na temat mieszkańców wsi.

Stanisław Wyspiański, Wesele(fragmenty)

Akt I
scena 19
[...]
PAN MŁODY
Tak to czuję, tak to słyszę:
i ten spokój, i tę ciszę,
sady, strzechy, łąki, gaje,
orki, żniwa, słoty, maje.

Żyłem dotąd w takiej cieśni,
pośród murów szarej pleśni:
wszystko było szare, stare,
a tu naraz wszystko młode,
znalazłem żywą urodę,
więc wdecham to życie młode;
teraz patrzę się i patrzę
w ten lud krasy, kolorowy,
taki rześki, taki zdrowy -
choćby szorstki, choć surowy.
[...]

scena 24
[...]
POETA
My jesteśmy jak przeklęci,
że nas mara, dziwo nęci,
wytwór tęsknej wyobraźni
serce bierze, zmysły draźni;
że nam oczy zaszły mgłami;
pieścimy się jeno snami,
a to, co tu nas otacza,
zdolność nasza przeinacza:
w oczach naszych chłop urasta
do potęgi króla Piasta!

GOSPODARZ
A bo chłop i ma coś z Piasta,
coś z tych królów Piastów - wiele!
- Już lat dziesięć pośród siedzę,
sąsiadujemy o miedzę.
Kiedy sieje, orze, miele,
taka godność, takie wzięcie;
co czyni, to czyni święcie,
godność, rozwaga, pojęcie.
A jak modli się w kościele,
taka godność, to przejęcie;
bardzo wiele, wiele z Piasta;
chłop potęgą jest i basta.
[..]

scena 30
PAN MŁODY
Jak się kłócą, jak się łają!

GOSPODARZ
Ha! Temperamenta grają!
Temperament gra, zwycięża;
tylko im przystawić orężą,
zapalni jak sucha słoma;
tylko im zabłysnąć nożem,
a zapomną o imieniu Bożem -
taki rok czterdziesty szósty -
przecież to chłop polski także.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

Greg01 Ćwiczenia a) Czy wyrazy podane poniżej to synonimy? Jeżeli nie, podaj Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Greg01 15.5.2010 (18:07)
Nieznany artysta jako bohater utworu literackiego (przykłady utworów literackich) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 16.5.2010 (15:07)
mate19ee Pomocy!! potrzebuje wypracowanie na temat "jaki obraz wsi polskiej z Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mate19ee 16.5.2010 (19:21)
Paskuuda Pilne! Nad Niemnem, fragmenty Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Paskuuda 20.5.2010 (21:28)
justysia20082 Geneza utworu "wesele" Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: justysia20082 25.5.2010 (15:05)

Podobne materiały

Przydatność 75% Narodziny zbrodniarza. Analizujac podane fragmenty Makbeta Williama Szekspira oraz wykorzystujac znajomosccalego utworu, przedstaw, jak doswiadczenia zyciowe wplywajà na postaw´ bohatera

Makbet Williama Szekspira jest to renesansowa tragedia pisana monologiem wewnętrznym , opowiadająca o średniowiecznym rycerzu , jego doświadczeniach życiowych oraz jak z władcy doskonałego stał się zbrodniarzem. Makbet średniowieczny rycerz doskonały - etos , wzorzec do naśladowania , bogaty i wyróżniający się ogromną odwagą. Szanowany wasal króla , szczęśliwy mąż....

Przydatność 70% Czym dla bohaterów Lalki Bolesława Prusa są miłość i małżeństwo? Zanalizuj podane fragmenty utworu, odwołując się do swojej wiedzy o wskazanych w nich postaciach.

Bolesław Prus w powieści „Lalka” przedstawił wachlarz polskiego społeczeństwa. Obecni są tu arystokraci, mieszczanie i kupcy, reprezentowani przez Izabelę Łęcką, Stanisława Wokulskiego, doktora Szumana, Kazimierza Starskiego i panią Prezesową. Wszystkie te postacie pochodzą z różnych środowisk, są ludźmi w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Ponadto...

Przydatność 55% Porównaj opisy dwóch kobiet, biorąc pod uwagę ich rolę w kreacji głównego bohatera "Granicy" Zofii Nałkowskiej. Zinterpretuj podane fragmenty, odnosząc je do całości utworu.

Autorką powieści "Granica" jest Zofia Nałkowska, tworząca w trzech epokach: Młodej Polsce, dwudziestoleciu międzywojennym oraz czasach współczesnych. "Granica" powstała w okresie międzywojennym kiedy autorka interesowała się m.in psychiką ludzką. Analizując psychologiczne motywy ludzkich działań, Nałkowska dostrzegała ich uwarunkowanie społeczne....

Przydatność 80% Narodziny zbrodniarza. Analizując podane fragmenty Makbeta Williama Szekspira oraz wykorzystując znajomość całego utworu, przedstaw, jak doświadczenia życiowe wpływają na postawę bohatera.

„Makbet” jest jedną z wybitnych sztuk napisanych przez Williama Szekspira. Jest ona nasycona tragizmem, grozą i krwią. „Makbet” jest wzorcem tragedii teatru elżbietańskiego. Postać tytułowa ma możliwość wyboru pomiędzy dobrem, a złem, w niezwykły sposób łączy w sobie cechy niepohamowanego mordercy z wrażliwością i poetycką wyobraźnią. Los bohatera nie jest...

Przydatność 55% Czym dla bohaterów Lalki Bolesława Prusa są miłość i małżeństwo? Zanalizuj podane fragmenty utworu, odwołując się do swojej wiedzy o wskazanych w nich postaciach.

„Lalka” Bolesława Prusa jest powieścią pozytywistyczną, która ukazuje różne aspekty zjawiska miłości. Główną bohaterką „Lalki” Bolesława Prusa jest Izabela Łęcka. Łęcka uważa siebie za osobę mądrą, piękną, wykształconą. Wywodzi się z arystokracji. Jest ona osobą próżną, bezmyślną i bardzo naiwną. Cechuje ją materialistyczne podejście do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji