Treść zadania

HelloKitty22

1.co to jest zdanie współrzedne i nadrzedne.podaj przykład
2.Cudze chwalicie, swego nie znacie jako temat twojej wypowiedzi. Odnieś ją do sytuacji znanej Ci z własnych doświadczeń, z literatury lub filmu.
3.Zrób wykres zdania współrzednego i nadrzednego (wykres w załaczniku)zdania: cudze chwalicie, swego nie znacie.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Mi się wydaje że nie ma zdań złożonych nadrzędnie tylko są zdania podrzędne .
    Odpisz w komentarzach czy sa nadrzęnie czy podrzędnie to ci pomogę:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1)Zdanie współrzędnie złożone, składa się z dwóch wypowiedzeń składowych, które pozostają w stosunku współrzędnym, uzupełniają się wzajemnie, tworząc szereg. Mogą łączyć się bezpośrednio (bezspójnikowo) lub za pomocą spójników i ze względu na charakter tego stosunku dzielą się na: łączne, np.: w teatrze jarzyły się żyrandole oraz paliły się reflektory; rozłączne, np. Urlop spędzimy w tym roku w domu lub wyjedziemy w góry; przeciwstawne, np. Na wycieczce szkolnej zmarzłem, ale nie rozchorowałem się; wynikowe, np. Niebo się chmurzy, więc pewnie będzie padał deszcz; włączne, np. Zdałem bardzo dobrze egzamin, czyli dostałem się na studia.


    1)Zdanie nadrzędne to część zdania złożonego podrzędnie. Jest ona określana przez zdanie podrzędne. W odróżnieniu od zdania podrzędnego nigdy nie zaczyna się ono od spójnika. Ponadto od zdania nadrzędnego kieruje się pytanie o zdanie podrzędne. Zdanie nadrzędne może być pierwsze z kolei albo drugie.
    W zdaniu złożonym wielokrotnie (zawiera ono przynajmniej trzy części składowe) zdanie może być jednocześnie nadrzęne i podrzędne.

    Przykłady:
    1). Pierwsze: Pójdę do koleżanki (kiedy?), kiedy odrobię lekcje. Zapomniałam (o czym?), że dzisiaj jest klasówka.
    2). Drugie z kolei: Kiedy odrobię lekcje, pójdę do koleżanki. (kiedy?) Ponieważ zachorowała ekspedientka, sklep będzie zamknięty.(dlaczego?)
    3). Zdanie złożone wielokrotnie (tu: 3-częściowe): Podaj mi książkę, która leży na stole, bo położyła ją tam mama.
    W tym zdaniu jego druga część jest podrzędna w stosunku do pierwszej, ale nadrzędna w stosunku do trzeciej.

    2)Zastanawiałeś się kiedyś, kto wymyślił Film dźwiękowy? Amerykanie albo Chińczycy? Nie, właśnie Polacy.

    Polski emigrant Józef Tykociński-Tykociner z Włocławka jest uznawany za pioniera technologii dźwiękowej w filmie. Tykociński wyjechał z Polski w 1895 w wieku 18 lat i szybko stał się ekspertem w dziedzinie telekomunikacji. Za usprawnienie radiostacji rosyjskiej floty złoty zegarek przekazał mu sam car Mikołaja II. W latach 20. Polak zbudował też pierwowzór współczesnego radaru. Ale bardziej niż do radia ciągnęło go w stronę kinematografii. Interesował się głównie połączeniem obrazu i dźwięku w produkcji filmowej. W 1922 roku wsławił się publiczną prezentacją jednego z pierwszych filmów dźwiękowych "domowej roboty". Film pokazywał jego żonę Helenę, która wypowiada słowa "Zadzwonię", a chwilę później z ekranu można usłyszeć dzwonek telefonu. Polski wynalazca nie miał jednak szczęścia. W rejestracji wynalazku "filmu dźwiękowego" ubiegł go Uniwersytet w Illinois, gdzie przez wiele lat był profesorem inżynierii. Do końca życia walczył o uznanie go jako autora pierwszego pokazu filmu dźwiękowego.

    Załączniki

Rozwiązania

  • userphoto

    RODZAJE ZDAŃ WSPÓŁRZĘDNYCH
    1. ŁACZNE - _..._ i, oraz, ni, ani, a ( jest przecinek)
    2. ROZŁĄCZNE - __ albo, lub, bądź, czy (jest przecinek)
    3. PRZECIWSTAWNE - _>......>_ więc, zatem, toteż, dlatego (nie ma przecinka)


    Zdanie pojedyncze zawiera tylko jedno orzeczenie, zdanie złożone zawiera dwa orzeczenia, zdanie wielokrotnie złożone zawiera trzy lub więcej orzeczeń.


    ZDANIE ZŁOŻONE
    / \
    Podrzędne współrzędnie
    Jedno zdanie składowe jest ważniejsze niż drugie, oba zdania składowe są tak samo ważne, można miedzy nimi da się zadać pytania rozdzielić je kropką, nie można zadać pytania


    Zdanie nadrzędne to takie zdanie, od którego zadajemy pytanie i zdanie podrzędne to takie zdanie, które odpowiada na pytanie.

    Wykres zdania podrzędnie złożonego [edytuj]
    __1__ __2__ __1a

  • userphoto

    Zdanie złożone współrzędnie składa się z niezależnych od siebie zdań składowych.Można je podzielić na smodzelne zdania pojedyncze.

    Tygrys wyszvzerzył kły, ale Tomek nie tchurzył.
    ------------------------------ -------------------------------
    zdanie składowe zdanie składowe

    -> Tygrys wyszczerzył kły. Tomek nie stchurzył.

Podobne zadania

kamil123 Czy dobrze jest być sławnym ? Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: kamil123 29.3.2010 (15:57)
Edytka8 Co to jest przydawka ? Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Edytka8 6.4.2010 (12:25)
NaTkAVP Czym jest ludzkie życie i jaki jest jego sens? Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: NaTkAVP 8.4.2010 (22:06)
gosia Dlaczego wiosna przedstawiona jest jako młoda kobieta? Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: gosia 10.4.2010 (18:54)
Kasiulcia49 ułóż zdanie z wyrazem doborze Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 5 rozwiązań autor: Kasiulcia49 14.4.2010 (14:35)

Podobne materiały

Przydatność 100% Zdanie warunkowe

Zdanie warunkowe (der Konditionalsatz) jest zdaniem pobocznym (z orzeczeniem na końcu zdania) i odpowiada na pytania: unter welcher Bedingung? pod jakim warunkiem? in welchem Fall? w jakim przypadku? wann? kiedy? Zdania warunkowe, czyli niejako odpowiedzi na powyższe pytania, mogą zostać wprowadzone na dwa sposoby: pierwszy z nich to spójnik wenn (jeśli): Wenn ich Zeit...

Przydatność 70% Zdanie współrzędnie złożone i zdanie podrzędnie złożone

ZDANIE WSPÓŁRZĘDNIE ZŁOŻONE 1). ŁĄCZNE - informują o czynnościach, które odbywają się niezależnie od siebie w tym samym czasie lub miejscu. Np. Wieje wiatr | i pada deszcz Spójniki: i, oraz, ani ... Wykres: ___ ... ___ 2). ROZŁĄCZNE - treści zdań składowych wzajemnie się wykluczają. Np. Pójdę na dwór albo zostanę w domu. Spójniki: albo, lub Wykres: ---<...

Przydatność 75% Zdanie współrzędnie złożone

Rodzaje zdań złożonych współrzędnie można najłatwiej określić po spójnikach jakie łączą zdania składowe: 1). Łączne - czynności współistnieją ze sobą, tzn. występują w jednakowym czasie i przestrzeni (np. Zuzia jest zdolna i uczy się dobrze.). - spójniki: "i", "oraz", "ni", "ani", "a", "jak" lub...

Przydatność 70% Wypowiedzenie, zdanie i równoważnik zdania.

Wypowiedzenie - to uporządkowana gramatycznie grupa wyrazów, która zawiera zrozumiałą informację. Wypowiedzenie rozpoczyna się wielką literą, a kończy kropką, wykrzyknikiem, znakiem zapytania lub wielokropkiem. Wypowiedzenie dzielimy na: - zdanie (z orzeczeniem) - równoważnik zdania (bez orzeczenia) - zawiadomienie Orzeczenie - to główna część zdania. Najczęściej...

Przydatność 75% La phrase interrogative - zdanie pytające

W języku francuskim wyróżniamy cztery sposoby wyrażania pytań: 1. przez intonację 2. przez inwersję (prostą lub złożoną) 3. za pomocą est-ce que (czy?) 4. za pomocą wyrazów pytających takich jak: zaimek (np.: qui, que), przysłówek (np.: pourquoi , comment , combien), przymiotnik (np.: quel). 1). Pytanie przez intonację: Ten rodzaj pytania występuje tylko w języku...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji