Treść zadania

pink1199

bolwsław krzywousty i jego testament !!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W 1138 r., przed swą śmiercią, Bolesław Krzywousty wydał testament regulujący zasady następstwa tronu. Był on kompromisem, który godził jedność państwa z prawem każdego z książęcych synów do dziedziczenia ziemi. Princepsem (czyli księciem zwierzchnim, lub seniorem całej Polski) miał być każdorazowo najstarszy członek dynastii Piastów. Podstawę jego władzy stanowiła dzielnica senioralna obejmująca prawdopodobnie ziemie: krakowską, sieradzką, łęczycką, wschodnią Wielkopolskę (z Kaliszem i Gnieznem), Kujawy (z Kruszwicą) oraz kontrolę nad Pomorzem. Godność pierwszego princepsa przypadła Władysławowi, który otrzymał także (jako własną dzielnicę dziedziczną) Śląsk wraz z ziemią lubuską. Bolesław (Kędzierzawy) objął Mazowsze z częścią Kujaw, Mieszko III (Stary) - część Wielkopolski z Poznaniem, zaś Henryk - ziemię sandomierską (która najprawdopodobniej wydzielona została dla niego dopiero po śmierci Krzywoustego, nie zaś od razu w testamencie). Najmłodszy z braci, Kazimierz, pozostał bez własnej dzielnicy.

Rozwiązania

  • darka120

    Ustawa sukcesyjna Bolesława Krzywoustego zwana testamentem jest to akt prawno-polityczny , w którym władca ustalił zasady następstwa tronu i wprowadził podział terytorialny Polski miedzy swoich synów.Od tej pory główna władza należała do księcia zwierzchniego , którym miał zostawać najstarszy przedstawiciel rodu.Do jego obowiązków należało : obrona granic państwowych , prowadzenie polityki zagranicznej , mianowanie arcybiskupa i biskupów oraz prawo bicia monety.

  • userphoto

    Bolesław Krzywousty był młodszym synem Władysława Hermana i Judyty. Na początku sprawowania swoich rządów odnosił liczne sukcesy. Już w 1103r. zorganizował łupieszczą wyprawę na Kołobrzeg, a w 1122 uzależnił Pomorze Zachodnie od Polski.

    Długoletnie spory z jego starszym bratem Zbigniewem, zakończyły się jego wygnaniem. Zbigniew udał się do cesarza Niemiec- Henryka V. Ten wymusił na władcy polskim ultimatum; albo Bolesław oddałby połowę państwa, regularnie uiszczając daniny i uznając jego zwierzchnictwo albo dojedzie do walki polsko-niemieckiej. Do niej też doszło w 1109 r. Polska doskonale obroniła Głogów i zwyciężyła. Krzywousty pozwolił bratu powrócić do kraju, jednak do końca życia się nie pogodzili. Zbigniew został uwięziony w lochu, wypalono mu oczy, po czym zmarł.
    Bolesław Krzywousty pragnąc zapobiec bratobójczym walkom o władzę między jego synami (jak to było w jego przypadku) w 1138 podzielił Polskę na dzielnice, zgodnie z spisanym przez niego testamentem. Zawierał on też specjalną zasadę senioratu. Polegała ona na tym, że najstarszy syn, otrzymywał tytuł seniora, który dostawał w użytkowanie dodatkowa dzielnicę, zwierzchność nad pozostałymi braćmi i ich terenami, ponadto mógł decydować o wojnie i pokoju oraz prowadzić politykę zagraniczną.
    Polska została podzielona na pięć części, pierwszą otrzymał Władysław II Wygnaniec -Śląsk i dzielnica senioralna (obejmowała ona: ziemię krakowską, łęczycko-sieradzką, część Kujaw i Wielkopolski), z kolei Mieszkowi Staremu została podporządkowana Wielkopolska, a Bolesławowi Kędzierzawemu Kujawy i Mazowsze. Henryk Sandomierski dostał w użytkowanie ziemię sandomierską. Kazimierzowi zwanego Sprawiedliwym ojciec nic nie przydzielił, ponieważ urodził on się po śmierci Bolesława Krzywoustego. Mimo tego testamentu nie udało się uchronić braci od walki - rozbicie dzielnicowe

  • moniczka1229

    Bolesław Krzywousty miał 5 synów: Władysława (Wygnańca), Bolesława (Kędzierzawego), Mieszka (Starego), Henryka (Sandomierskiego) oraz Kazimierza (Sprawiedliwego), który najprawdopodobniej urodził się już po śmierci ojca, dlatego też nie został uwzględniony w ojcowskim testamencie.
    Dokument ten nie zachował się niestety do czasów dzisiejszych. Treś jego znana jest tylko z przekazów kronik, często ze sobą zresztą sprzecznych.

    W dokumencie tym zawarto podział państwa polskiego na dzielnice rządzone przez jego synów jednak pozostawali oni pod zwierzchnictwem najstarszego z nich zwanego seniorem.
    Senior prócz swojej dzielnicy dziedzicznej otrzymywał również niepodzielną dzielnicę seniorialną.


    Bolesław IV Kędzierzawy
    Krzywousty tak podzielił państwo polskie: najstarszy Władysław, później zwany Wygnańcem otrzymał Śląsk, Bolesław - Mazowsze i wschodniączęść Kujaw, Mieszko Wielkopolskę, Henryk ziemię sandomierską.

    Dzielnica seniorialna obejmowała: Pomorze, zachodnią część Kujaw, wschodnią Wielkopolskę z Kaliszem i Gnieznem oraz ziemię krakowską i łęczycko-sieradzką, jednak tam po śmierci Krzywoustego miała rezydować na stałe wdowa po zmarłym księciu - Salomea (po śmierci Salomei ziemia łęczycko-sieradzka przechodziła w zarząd Seniora).

    Dlaczego Bolesław zdecydował się napisać taki dokument?

    Mieszko III Stary
    Pierwszą przyczyną mogła być jego walka o ziemie z przyrodnim bratem, a także pamięć o walkach jakie stoczył Chrobry z synami Ody, Mieszko II z Bezprymem i Ottonem oraz Bolesław Śmiały z Władysławem Hermanem. Jasno precyzując zasady współżycia braci miał nadzieję oszczędzić im bratobójczych walk.

    Kolejnym powodem mogła być sytuacja z Niemcami. W 1135 roku odbył się zjadz w Merseburgu, gdzie Krzywousty oddał w lenno Pomorze. Chcą zabezpieczyć potomków przed jakimikolwiek pretensjami władców niemieckich do polskiego tronu ustanowił dokładne zasady legalności władzy Seniora - najstarszego z braci i rodu. Tym bardziej, że dokument ten został zatwierdzony przez samego Papieża.

    Krzywousty starał się więc stworzyć podwaliny do sprawnego dziedziczenia ziem ujmując przy tym względną jedność państwa w osobie Seniora.


    Kazimierz II Sprawiedliwy
    Samo rozdrobnienie dzielnicowe nie było zresztą odosobnione w ówczesnej Europie - tendencja ta obecna była od Hiszpani po Ruś. Tym bardziej zasługuje na podziw bystrość umysłu, która utworzyła zasady senioratu, czyl;i władzy zwierchniej nad pozostałymi dzielnicami.

    Nie jest winą Krzywoustego, że jego zamysły nie zostały poprawnie zrealizowane.

  • userphoto

    Bolesław Krzywousty i jego testament z 1138

    Bolesław Krzywousty był młodszym synem Władysława Hermana i Judyty. Na początku sprawowania swoich rządów odnosił liczne sukcesy. Już w 1103r. zorganizował łupieszczą wyprawę na Kołobrzeg, a w 1122 uzależnił Pomorze Zachodnie od Polski.
    Długoletnie spory z jego starszym bratem Zbigniewem, zakończyły się jego wygnaniem. Zbigniew udał się do cesarza Niemiec- Henryka V. Ten wymusił na władcy polskim ultimatum; albo Bolesław oddałby połowę państwa, regularnie uiszczając daniny i uznając jego zwierzchnictwo albo dojedzie do walki polsko-niemieckiej. Do niej też doszło w 1109 r. Polska doskonale obroniła Głogów i zwyciężyła. Krzywousty pozwolił bratu powrócić do kraju, jednak do końca życia się nie pogodzili. Zbigniew został uwięziony w lochu, wypalono mu oczy, poczym zmarł.

    Yh ... mYślĘ że poMoGłaM ;]]

    licZem na najj ']

0 odpowiada - 0 ogląda - 5 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji